Skocz do zawartości


Prawa pracownika tymczasowego - Ciąża, L4, macierzyński


30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-dorotka_m

Guest_-praw-dorotka_m
  • Goście

Napisano 15 październik 2008 - 14:26

Raz jeszcze dziękuję bardzo za pomoc!! Generalnie jeśli jestem w ciąży, a jestem - nic mi się nie należy :cry: można się załamać :cry:

Pozdrawiam bardzo gorąco
Dorota

#2 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 15 październik 2008 - 23:18

witam

Owszem, pracownik tymczasowy po 30 dniach zatrudnienia nabywa prawa do zasiłku chorobowego. To oznacza, że po tym okresie np. pracownica w ciąży może udać się na chorobowe, np. do dnia porodu. Ten przepis ma jednak zastosowanie, w przypadku trwania umowy o zatrudnieniu. Czyli, można być na tzw. L-4, ale jedynie do końca obowiązującej umowy o pracę łączącej pracownika z agencją. I jeśli czas trwania umowy będzie dłuższy, niż wyliczona data porodu, wtedy oczywiście wszelkie świadczenia są należne do dnia porodu. Umowa automatycznie się kończy, gdy wygasa czas kontraktu.

pozdrawiam

#3 Guest_-praw-dorotka_m

Guest_-praw-dorotka_m
  • Goście

Napisano 15 październik 2008 - 20:15

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź! Mam tylko jeszcze jedną wątpliwość odnośnie ostatnich trzech zdań w odpowiedzi. Jeśli pracownik tymczasowy po 30 dniach zatrudnienia nabywa prawa do zasiłku chorobowego, to oznacza, że po tym okresie pracownica w ciąży może udać się na chorobowe do dnia porodu? Trochę nie jednoznacznie rozumiem ten ostatni wątek.

Dziękuję z góry!
Pozdrawiam

#4 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 15 październik 2008 - 18:20

witam

W czasie trwającej umowy o pracę z agencją pracy tymczasowej pracownik może skorzystać na zasadach ogólnych z urlopu macierzyńskiego, a także urlopu wychowawczego, ale mogą one zostać udzielone jedynie do końca trwania umowy o pracę łączącej go z agencją.
Pracownice tymczasowe, które zajdą w ciążę, nie mają przedłużanej umowy o pracę do dnia porodu. Również "ucieczka w chorobę" nie chroni pracownika tymczasowego przed zwolnieniem i straci on pracę wraz z końcem kontraktu.
http://gazetapraca.p...43,2804092.html

Przepisy, zgodnie z którymi pracodawca nie musi przedłużyć umowy do momentu porodu (może ją zatem wypowiedzieć), nawet jeśli pracownica jest w zaawansowanej ciąży. Chodzi o umowy:
• na czas zastępstwa (art. 177 par. 3(1) KP), - zastępujesz tylko pracownika przebywającego np. na chorobowym oraz
• jeśli jesteś pracownikiem tymczasowym (zatrudnia cię agencja pracy tymczasowej i "wypożycza" cię docelowemu pracodawcy). W obu przypadkach umowa wygasa z upływem terminu, na jaki ją podpisałaś.

Pracownicy tymczasowi
Zatrudnieni w agencji pracy tymczasowej mają status pracowników i podlegają ubezpieczeniom społecznym. Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych określa, że pracownik tymczasowy to osoba zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.
Pracownik tymczasowy ma prawo do zasiłku chorobowego, opiekuńczego i macierzyńskiego. Pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych po upływie 30 dni nieprzerwanego zatrudnienia. Okresy zatrudnienia sumuje się, jeżeli przerwa miedzy nimi nie przekroczyła 30 dni lub spowodowana była urlopem wychowawczym albo bezpłatnym.
http://www.ebrzuszek...&Itemid=149

pozdrawiam

#5 Guest_-praw-dorotka_m

Guest_-praw-dorotka_m
  • Goście

Napisano 15 październik 2008 - 14:26

Witam serdecznie!

Jestem pracownikiem tymczasowym zatrudnionym przez agencję pracy tymczasowej. Agencja zatrudnia pracowników dla TP. Umowy na czas określony są podpisywane na miesiąc czasu np. od 1.10.2008 do 31.10.2008 i tak z miesiąca na miesiąc. Zdarza się, że jest tydzień przestoju i wówczas umowa na kolejny miesiąc rozpoczyna się w dniu pierwszego dnia pracy w danym miesiącu czyli np. od 6.10.2008 do 31.10.2008. Płaca godzinowa, nie ma stałej pensji. Czy będąc zatrudnioną na takich warunkach mam prawo do L4 w czasie ciąży i na jak długo? Czy jest szansa na urlop macierzyński?

Z góry śliczne dzięki za informację na ten temat!
Z pozdrowieniami
Dorota

#6 Guest_-praw-tscharna

Guest_-praw-tscharna
  • Goście

Napisano 03 listopad 2008 - 22:10

Witaj,
spróbuj dogadać się z agencją, żeby podpisali z Tobą umowę na przykład na rok. Może pójdą Ci na rękę. Przecież jak pójdziesz na zwolnienie, to oni i tak na tym nie stracą.
Pozdrawiam

#7 Guest_-praw-mili_25

Guest_-praw-mili_25
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2010 - 18:10

Witam serdecznie.
Temat jest nieco stary,ale nie chciałam zakładać nowego gdyż on mnie też dotyczy.Dostałam ulotkę od mojego pracodawcy i tam jest napisane:"Jeżeli przebywasz na zwolnieniu lekarskim,kiedy kończy się Twoja umowa,nie możemy jej przedłużyć aż do czasu,gdy nie przestaniesz chorować.Twoje zwolnienie lekarskie za okres po zakończeniu umowy o pracę będzie wysłane do oddziału ZUSu właściwego ze względu na miejsce Twojego zameldowania.Za czas choroby poza okresem trwania zatrudnienia wypłaci ci pieniądze ZUS". Z tego wynika,że jeśli jestem w ciąży to spokojnie mogę iść na L-4 po przepracowanych 30 dniach.Czy się nie mylę? Bo po przeczytaniu powyższych postów nabrałam trochę wątpliwości.Dodam jeszcze,że moja umowa kończy się w każdy piątek,a rozpoczyna w każdy poniedziałek...
Pozdrawiam serdeczni

#8 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2010 - 00:16

witam.

"Jako pracownik tymczasowy, zatrudniony w agencji pracy tymczasowej, posiada Pani status pracownika i podlega Pani ubezpieczeniom społecznym. Jako pracownik tymczasowy ma Pani prawo do zasiłku chorobowego.

Tu należy wskazać, że osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo (np. pracownik tymczasowy) nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Okresy ubezpieczenia (zatrudnienia) sumuje się, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub jeżeli spowodowana była urlopem wychowawczym albo bezpłatnym.

Zasiłek chorobowy przysługuje także po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.

Ponieważ jest Pani zatrudniona przez okres dłuższy niż 30 dni i jako pracownik tymczasowy podlega Pani ubezpieczeniu społecznemu, to ma Pani prawo do zasiłku chorobowego w razie zwolnienia lekarskiego.

Po ustaniu zatrudnienia obowiązek wypłaty świadczeń przejmuje ZUS, który będzie wypłacał zasiłek do końca okresu zasiłkowego. ZUS będzie wypłacał zasiłek przez okres nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego, jakie przypadnie po zakończeniu zatrudnienia."
http://www.eporady24...a,2,69,675.html

pozdrawiam

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 19:44

witam mam pytanko. jestem pracownikiem tymczasowym mam umowe co 2tygodnie okazało sie że jestem w ciąży jakie mam prawa np zwolnienie do porodu?

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 23:13

Okres wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia za czas choroby nabywa się po 30 dniach zatrudnienia /ubezpieczenia chorobowego/, w przypadku umów tymczasowych sumuje się umowy przed zachorowaniem o ile przerwy między nimi nie przekroczyły 30 dni.Więcej
http://www.prawo-pra...iaza-p-533.html

#11 Guest_Pytająca

Guest_Pytająca
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2012 - 22:44

Witam.
Od 26.06 lub 27.06 będę zatrudniona przez agencje pośrednictwa pracy. Umowa będzie na ok. 1,5 miesiąca. Wiem że nie powinnam tego robić bo jestem w ciąży, ale czy po przepracowaniu 30 dni mogę przedstawić L4 od ginekologa i będę miała wypłacany zasiłek chorobowy? A potem macierzyński? Znajoma mówi że muszę odczekać do 14 dni po ustaniu umowy i dopiero potem przedłożyć zwolnienie. Czy będzie mi od razu zasiłek wypłacał wtedy ZUS? I jeszcze jedno pytanie. W sierpniu zmienię adres stałego zameldowania. Jak mam załatwić formalności związane ze zmianą oddziału właściwego ZUS? To jest moja jedyna szansa żeby jakoś związać koniec z końcem i spłacić choć część zadłużenia jakie mam. Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2012 - 09:18

Witam.
Od 26.06 lub 27.06 będę zatrudniona przez agencje pośrednictwa pracy. Umowa będzie na ok. 1,5 miesiąca. Wiem że nie powinnam tego robić bo jestem w ciąży, ale czy po przepracowaniu 30 dni mogę przedstawić L4 od ginekologa i będę miała wypłacany zasiłek chorobowy? A potem macierzyński? Znajoma mówi że muszę odczekać do 14 dni po ustaniu umowy i dopiero potem przedłożyć zwolnienie. Czy będzie mi od razu zasiłek wypłacał wtedy ZUS? I jeszcze jedno pytanie. W sierpniu zmienię adres stałego zameldowania. Jak mam załatwić formalności związane ze zmianą oddziału właściwego ZUS? To jest moja jedyna szansa żeby jakoś związać koniec z końcem i spłacić choć część zadłużenia jakie mam. Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

poczytaj
http://www.eporady24...a,2,69,675.html

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2012 - 09:24

http://zasilki.wiesz...ymczasowym.html

#14 Guest_zuza985

Guest_zuza985
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2013 - 14:07

czy to oznacza ze jezeli mam umowe dolutego 2014 i np zajde w lutym w ciaze to cała ciaze moge byc na l4 i pozostac w zatrudnieniu bo w pazdzierniku urodze i tylko 4 miesiaze bede mogła byc na macierzynskim? a nie pół roku za 100% czy rok za 80% ??? dobrze zrozumiałam?

#15 Guest_zuza985

Guest_zuza985
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2013 - 14:09

oczywiscie chodzi mi o ciaze w lutym 2013 :)

#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2013 - 00:52

L-4 po 30-tu dniach płaci tobie zus, ale jak juz urodzisz to juz tobie nie będzie przysługiwał zasiłek macierzyński. Czyli jednym słowem, po porodzie trzeba będzie iść do pracy:-(

#17 Guest_syla

Guest_syla
  • Goście

Napisano 02 maj 2013 - 18:14

dfdsdaf

#18 Guest_ciekawa

Guest_ciekawa
  • Goście

Napisano 02 maj 2013 - 18:24

witam mam problem jestem w ciazy pracowałam na umowie o prace tymczasowa umowa przedluzana byla z tyg na tydz. dostarczyłam do zakladu pracy l4 w trakcie trwania umowy a teraz okazało sie ze nie nalezy mi sie chorobowe 100% platne poniewaz mam dwa swiadectwa pracy gdyz moja agencja zmienila nazwe firmy i na pierwszym swiadectwie pracowałam 16mies i bez zadnego dnia przerwy normalnie mam kolejne swiadectwo ktore jest tylko 10dni poniewaz oddałam l4 nie mialam zadnej przerwy miedzy swiadectwami a w zus stwierdzono ze bedzie mi sie nalezało co mies chorobowe naliczane od tych 10dniu. teraz zostało mi wyplacone pierwsze chorobowe i za 16dni dostałam tylko 240zł dlaczego???? nie rozumiem prosze niech ktos mi odpisze

#19 Guest_anetka29

Guest_anetka29
  • Goście

Napisano 17 czerwiec 2013 - 22:33

witam serdecznie
prosze mi pomóc jestem zatrudniona przez agencje mam umowe o prace lecz jest przedłużana co dwa lub tydzien moje pytanie czy bedzie mi przysługiwał zasiełek macierzyński jak zajdę w ciąże?

#20 Guest_india2010

Guest_india2010
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2013 - 09:15

Witam
Mam umowe z agencja pracy tymczasowej od 1.02.2013 do 1.02.2014. Mam pytanie jesli zajde w ciaze i urodze np 31.03.2014 to czy należny mi jest zasilek macierzyński?
Bardzo prosze o odp.
Bo czytałam raz ze nie a raz ze jesli w ciazy jestem na l4 to potem zasiłek wypłaca mi zus czy to prawda?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych