Skocz do zawartości

zasiłek chorobowy-ciąża

134 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 12:49

Jak mogę sprawdzić czy pracodawca wypłaca mi zasiłek w odpowiedniej kwocie?Nie mamy kadr w zakładzie.Wylicza to jakaś księgowa.I jak wylicza sie na dzień dzisiejszy takie chorobowe?

#2 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 15:17

przy zasiłku chorobowym,bądź wynagrodzeniu chorobowym(to jest płatneprzez 33 dni choroby) bierze się pod uwagę średnie wynagrodzenie bruttoz ostatnich 12 miesięcy przed chorobą, które było podstawą wymiaruskładek na ubezpieczenie chorobowe (to możesz sprawdzić na drukurmua),
po obliczeniu takiej średniej pensji brutto (jeśli jesteśzatrudniona krócej niż 12 mies., to liczysz średnią tylko aprzepracowanych mies.)
pomniejszasz ją o 13,71%,
wynik jestpodstawą zasiłku,
kiedy podzielisz tą podstawę przez 30, wyjdzieCi zasiłek za jeden dzień,
żeby obliczyć ile otrzymasz zasiłkumusisz pomnożyć stawkę za jeden dzień przez ilość dni zwolnienialekarskiego w danym mies.,
przy wynagrodzeniu chorobowym potrącanejest ubezpieczenie wypadkowe i podatek, przy zasiłku chorobowym już tylkopodatek

#3 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 19:37

moje wynagrodzenie policzone z RMUA za ostatnie 12 ms.to 20.453.Ile więcpowinnam dostać chorobowego 100%(ciążowe)za 31 dni zwolnienia.Sama nieobliczę.

#4 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 19:40

Może jeszcze jedna wazna informacja dzisiaj dostałam przelew na konto idostałam tylko 1157zł.to chyba za mało.Nie wiem czy oni nie licza michorobowego od podstawy mam 1300brutto na umowie.

#5 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2009 - 09:14

skoro uzyskałaś przychód w ostatnich 12 mies. przed zwolnieniemlekarskim przychód w wysokości 20453, to średnia z 12 mies to 1704,42zł,
z tego potrącamy 13,71% składek, czyli 233,68 zł,Podstawa wymiaru zasiłku to 1470,74 zł., za jeden dzień 48,02zł,
za 31 dni 1488,62 zł.

I teraz nie wiem, czy toTwoja pierwsza choroba w tym roku?czy już miałaś zwolnienielekarskie?jeśli tak, to kiedy i ile dni?
jeżeli od ostatniegozwolnienia lekarskiego nie minęło 3 mies. to nie przeliczą Ci ponowniepodstawy zasiłku, tylko wezmą pod uwagę tą, która była przypoprzednim zwolnieniu,

jeżeli obecna choroba mieści sięjeszcze w 33 dniach wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, to odkwoty 1488,62 potrącą jeszcze składkę zdrowotną 9% i podatek 19%,oczywiście z uwzględnieniem zasad obliczania tych potrąceń,
jeżeli to już zasiłek chorobowy, czyli od 34 dnia choroby w tymroku, potrącany jest tylko podatek.

Rozumiem,że opróczstałego wynagrodzenia otrzymujesz jeszcze inne składniki?jakie?premie sąwliczane, do podstawy świadczeń jeśli nie są pomniejszane za czaschoroby i zależą od Twoich indywidualnych wyników, a nie uznania.Musisz więc sprawdzić, co wzięto do podstawy obliczenia Twojegozasiłku, czy wszystkie składniki.
No i rozumiem,że nazwolnieniach lekarskich masz umieszczony kod "B" oznaczający ciążę,bądź poinformowałaś pracodawcę o ciąży?

#6 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2009 - 09:55

Dziękuje za wyczerpująca odpowiedz.Tak,chorowałam już w tym roku wstyczniu,10 dni.A na zwolnieniu ciążowym jestem już ponad 50 dni,nadruku oczywiście jest literka"B".Zauwazyłam jednak,że po przeliczeniuzwolnienia w poprzednim ms.wyszła mi dniówka większa natomiast zams.kwiecien mam już dużo niższą dniówkę.O co w tym chodzi?

#7 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2009 - 09:58

Tak,mam w pracy premię i jesli jestem na zwolnieniu no to automatyczniejest mniejsza ale praemie pracownik wypracowuje sobie indywidualnie.Więc,wkazdym ms.jest to inna kwota.

#8 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2009 - 10:22

po pierwsze dokładnie musisz policzyć,czy od tego zwolnienia w styczniuminęły 3 pełne miesiące do zwolnienia w kwietniu, od tego zależy, czymiałaś na nowo ustalaną podstawę wymiaru zasiłku, czy też liczonyjest według tej obliczonej jeszcze w styczniu,
za kwiecieńmogłaś mieć mniej pieniążków, bo kwiecień miał 30 dni, a nie 31,ponadto, tak jak pisałam, zlicz za ile dni przysługiwało Ci jużprzy ciąży wynagrodzenie chorobowe, z którego jest potrącana składkazdrowotna i podatek, a od kiedy masz zasiłek chorobowy, z któregopotrącany jest tylko podatek, różnice mogą z tego wynikać,jeżeli masz wątpliwości, zawsze możesz sprawdzić sposób ustaleniapodstawy wymiaru świadczeń u pracodawcy,
nie wiem, czy onwypłaca Ci również zasiłek(ma powyżej 20 pracowników?), czy też zus- wtedy o podstawę zasiłku możesz zapytać w zusie

#9 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2009 - 10:42

Zasiłek chorobowy wypłaca mi pracodawca.W tym roku w styczniu byłam 9dni na zwolnieniu do 9.01.2009r.a zwolnienie ciążowe zaczełam 10kwietnia,więc minęło 3ms.do końca maja na zwolnienia ciążowegonaliczyłam 52 dni.A z tym pracodawcą to owszem moge go poprosić o tewyliczenia ale oni jak zwykle zwalaja wine na księgową oni o niczym niemaja pojecia i nie znaja sie na tych sprawach.a z księgowa pracownicy niemaja konktaktu.

#10 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2009 - 10:46

Z tego co pamiętam to za 21 dni zwolnienia ciążowego w kwietniu dostalamcoś około 950zl.(nie mogę w tej chwili znależć pasaka zarobkowego)a zacały maj1150zł.i przeliczyłam tą kwotę na 31 dni co daje 37.96 a wkwietniu jak przeliczałam było ponad 40.zł to mnie dziwi.tym bardziejże w kwietniu odliczyli mi te składki.

#11 Gość_basia2053

Gość_basia2053
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2009 - 23:37

Moja krótka historia:
Jestem w ciąży,pracuję na umowęzlecenie.Do tej pory odprowadzano mi wszystkie składki opróczchorobowej.Mam ją miec od lipca potrącaną dobrowolnie.Moje pytanie:czyja mogę iśc na L-4 i czy jakieś świadczenia mi będąprzysługiwały?
Bo tak sobie myślę,że jak nie będę pracowac,to nie będą odprowadzane żadne składki(no bo z czego)więc jak towogóle wygląda w mojej sytuacji?Wiem,że okres wyczekiwania to 90 dni,aletrudno odczekam.Proszę o radę.

#12 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2009 - 23:45

zwolnienie lekarskie możesz mieć wystawione kiedy zechcesz, ale dopiero wpaździerniku będziesz miała prawo do zasiłku chorobowego za okreschoroby,czyli po 90 dniach dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,chyba,że wcześniej urodzisz - zasiłek macierzyński przysługuje bezwyczekiwania,
rozumiem,że nie masz wcześniejszych okresówubezpieczenia chorobowego...
musisz też liczyć się zmożliwością kontroli ze strony zusu

#13 Gość_basia2053

Gość_basia2053
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2009 - 23:57

Ale czy pracodawca mnie ma prawo zwolnic?

#14 Gość_basia2053

Gość_basia2053
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2009 - 23:59

A potem jak mnie zwolni to czy będę miała wypłacane L-4.A co zzasiłkiem macieżyńskim?

#15 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2009 - 17:42

basiu, skoro jesteś zleceniobiorcą, to do Twojej umowy ma zastosowaniekodeks cywilny, nie kodeks pracy, a co za tym idzie nie ma kwestiizwolnienia,
umowę zawarłaś na jakiś okres, albo bez okresukońcowego, a na pewno umowa dopuszcza rozwiązanie jej przez strony,zasiłek chorobowy możesz pobierać po ustaniu ubezpieczenia - a więcpo zakończeniu wykonywania umowy zlecenia, ale wtedy zasiłekmacierzyński nie będzie Ci się należał, tylko jeśli urodzisz jeszczew trakcie ubezpieczenia

#16 Gość_karoli24

Gość_karoli24
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 10:18

Widzę, że Pani się zna na rzeczy, a ja kompletnie nie wiem o co chodzi idlaczego tak mało dostałam pieniędzy na konto. Jestem na zwolnieniu zpowodu ciąży od 25 maja. Już wiem, że średnią kadry przeliczają mi zinnego okresu niż poprzedzający rok, bo byłam w między czasie nazwolnieniach i te 3 miesiące się nie naliczały. Mniejsza jednak o to.Suma brutto z RMUA z okresu, z którego liczą mi składki to 45 863,03zł. Wychodzi średnio miesięcznie 3821,91 zł brutto. I co z tym dalej?Dodam, że kadry wypłaciły mi wynagrodzenie chorobowe dopiero z wypłatąw czerwcu (za maj miałam pomniejszone) i dostałam na konto za 30 dniczerwca i 7 dni maja 3043 zł. Ja dobie tak na piechotę policzyłam, żeza 33 dni zwolnienia które opłaca mi pracodawca powinnam otrzymać2950,40 zł netto (od brutto odjęłam 13,71%, podzieliłam na 30, dziennastawka wyszła 109,93, pomnożyłam razy 33 i odjęłam 18% podatku i 0,67%składki wypadkowej), a od ZUSu zasiłek chorobowy za 4 dni razy109,93=439,72. Od tego odjąć podatek 18% i wychodzi 350,57 netto. Razem wsumie powinno być 3310,97, a ja dostałam 3043 zł. Skąd ta różnica? toprawie 300 zł!!! Jeśli może mi Pani wytłumaczyć o co chodzi to proszęo wyjaśnienie :)

#17 Gość_nadajemy

Gość_nadajemy
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2009 - 12:02

witam, ja kończę umowę na okres próbny w lipcu.dostanę nową umowębodajże na dwa lata. jestem w drugim miesiącu ciązy. czy mogę w 3cimmiesiącu iść na chorobowe (bo mam ciężką stojącą pracę) tak żebybyć ok.6 miesięcy a potem po urodzeniu na macierzyński? jakie byłobymoje chorobowe jeśli od 3miesięcy pracuje w Polsce i dostaje 1200złnetto plus 200zł premii.(rozumie że premia nie będzie wypłacana).wcześniej pracowałam w Irlandii. czy wezmą pod uwagę tylko te moje 3-4miesiące żeby obliczyć składkę??

#18 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2009 - 14:32

do "nadajemy"
na chorobowe możesz zawsze iść, jeśli to konieczne,zasiłek chorobowy będzie Ci się należał, skoro nie będziesz miałaprzerwy w zatrudnieniu, aczkolwiek musisz liczyć się z kontrola zusu,przy krótkim okresie zatrudnienia.
zasiłek będzie wypłacany odzarobków brutto z przepracowanych u tego pracodawcy miesięcy - 3 lub 4,wejdzie do tego premia, jeśli nie jest uznaniowa i pomniejszają ją wrazie choroby,
a więc przypuszczam,że masz ok. 1600 brutto, do tegododaj ew. premię brutto, odejmij sobie 13,71% z tego,
potem podziel na 30i wyjdzie CI zasiłek za jeden dzień,
pierwsze 33 dni choroby w rokupłaci pracodawca - wtedy potrącana jest składka zdrowotna i podatek, od34 dnia przysługuje zasiłek chorobowy, z którego potrącany jest tylkopodatek

#19 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2009 - 14:47

do karoli24
rozumie,że miałaś poprzednio jakieś zwolnienia i liczą Cinie z ostatnich, tylko wcześniejszych 12 mies.
45863,03zł:12=3821,91
od tego odejmujemy składki finansowane przezubezpieczonego 13,71% 523,98zł
wychodzi 3297,93zł:30
109,93 zł
jakdotąd obliczenia sa poprawne,
skoro nie dalej jak 3 mies. miałaśjakieś zwolnienie, to podstawa jest taka sama jak przy tamtym, co więcej,ile wcześniej dni chorowałaś już w tym roku?
pierwsze 33 dni w ROKU towynagrodzenie chorobowe, od którego potrącana jest składka ZDROWOTNA ipodatek, z zasiłku tylko podatek,
np. za 30 dni wynagrodzenia chorobowegobyłoby 3297,90 zł -od tego zdrowotne 9% 296,81 zł=3001,09 i od tegodopiero obliczany jest podatek,
myślę,że w tej składce zdrowotnejtkwił szkopuł Twoich obliczeń,

oblicz sobie analogiczniewynagrodzenie chorobowe, za tyle dni zwolnienia, za ile Ci przysługiwało,a zasiłek chorobowy bez składki zdrowotnej,

poza tym, przypuszczam,żepracodawca zrobił wypłatę środków za okres konkretnego miesiąca, anie łącznie za 33 dni,
rozumiem,że to on wypłaca zasiłki?(powyżej20 zatrudnionych?)
dopytaj za jaki okres była ta wypłata, bo nierazpracodawcy wypłacają za doniesione zwolnienia, a jak coś wpłynie pozrobieniu listy płac, to już idzie na nastepny m-c

#20 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2009 - 14:49

dzięki za odpowiedź. mam jeszcze tylko jedno pytanko: jak wygląda takontrola zusu? chodzi o to czy np. na lewo nie zarabiam czy tez o mój stanzdrowia?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy