Skocz do zawartości


korzystanie ze wspólnego mieszkania po rozwodzie


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_zmeczona

Gość_zmeczona
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2009 - 15:16

czy umieszczony w pozwie rozwodowym, punkt dotyczący ustalenia sposobów korzystania ze wspólnego mieszkania,
obejmuje również ustalenia co do opłat za użytkowanie lokalu (czynsz,media,rtv)?
część z opłacanych rachunków jest na mnie,część na męża.
Ja nie mam żadnych dochodów,nie pracuje,jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku.
W pozwie rozwodowym wnosze o alimenty i opieke nad małoletnim synem
i tylko kwotą alimentów przyznanych przez sąd, dysponowałabym po rozwodzie.

#2 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 31 grudzień 2009 - 00:53

Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Art. 58. § 1. W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka.
§ 2. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.
§ 3. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
§ 4. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

W wyroku rozwodowym nie znajdzie się zastrzeżenie dotyczącym, tego kto powinien ponosić koszty mieszkania. Tę kwestię regulują odrebne przepisy.
Jaki jest tytuł prawny do lokalu? Komu on przysługuje?

#3 Gość_MW

Gość_MW
  • Goście

Napisano 31 grudzień 2009 - 00:54

Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Art. 58. § 1. W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka.
§ 2. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.
§ 3. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
§ 4. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

W wyroku rozwodowym nie znajdzie się zastrzeżenie dotyczącym, tego kto powinien ponosić koszty mieszkania. Tę kwestię regulują odrebne przepisy.
Jaki jest tytuł prawny do lokalu? Komu on przysługuje?

#4 Gość_zmeczona

Gość_zmeczona
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2010 - 17:35

mieszkanie jest współwłasnościa moją i męża.
Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu.
Zadne z nas nie ma mozliwosci opuszczenia tego mieszkania i zamieszkania gdzie indziej.

#5 Gość_MW

Gość_MW
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 20:33

Jeśli mieszkanie jest Państwa własnością, to tym bardziej powinna Pani wystąpić o orzeczenie o sposobie wspólnego mkorzystania z mieszkania.

#6 Gość_rafalekjan

Gość_rafalekjan
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 23:47

Witam.
Doszło do tego, że moi rodzice się rozwodzą. Parę miesięcy temu mój ojciec przepisał dom wraz z całym gospodarstwem na moją mamę. Z tym, że ojciec ma zapis w akcie notarialnym możliwość dożywotniego korzystania z wyznaczonego pomieszczenia.
Teraz chciałbym wiedzieć czy po rozwodzie to korzystanie jest dalej ważne czy traci na mocy? Nie wyobrażamy sobie, żeby mógł dalej przebywać w naszym otoczeniu, więc chciałbym wiedzieć co mogę zrobić by uniknąć możliwości kontaktu z nim.
Proszę o pomoc.

#7 Gość_olaf

Gość_olaf
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2010 - 11:45

hej niech ktoś odpowie rafałowi!

#8 Gość_rafalekjan

Gość_rafalekjan
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2010 - 22:52

Pomoże ktoś?

#9 Gość_malwina

Gość_malwina
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2010 - 13:44

O ile potraktujemy to jako służebność osobistą, wówczas:
Art. 294 KC
Właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.

Inaczej slużebność taka wygasa najpóźniej wraz ze śmiercią osoby uprawnionej (w tym przypadku ojca).

#10 Gość_malwina

Gość_malwina
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2010 - 13:45

O ile potraktujemy to jako służebność osobistą, wówczas można spróbowac analogicznie zastosować:
Art. 294 KC
Właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.

Inaczej slużebność taka wygasa najpóźniej wraz ze śmiercią osoby uprawnionej (w tym przypadku ojca).

#11 Gość_Ewa

Gość_Ewa
  • Goście

Napisano 27 luty 2011 - 18:16

No to tatuś wyszedł na swojej szczodrości jak Zabłocki na mydle. Niech to będzie dla wszystkich przestroga, żeby przed śmiercią nie pozbywać się majątku.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy