Skocz do zawartości

spadek

65 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Basia

Gość_Basia
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2008 - 20:56

Moja ciocia / siostra przyrodnia mojego tescia / sporzadziła testamet zapisując mnie / żonie Jej bratanka/ mieszkanie własnosciowe.W jakiej wysokości musze zapłacic podatek od spadku ?Dziękuje za informacje i pozdrawiam

#2 Gość_red.

Gość_red.
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2008 - 10:35

Niestety należysz do 3 grupy podatkowej stąd podatek obliczasz wg. wzoru.Darowizna o wartości ponad 20.556 zł (ponad limit) – podatek wynosi 2.877,90 zł i 20% od nadwyżki ponad 20.556 zł(wspomniany limit to : 4.902 zł)Czyli wzór to : 2.877,90 zł + (wartość mieszkania - 4902zł - 20.556 zł)x 20%.

#3 Gość_Basia

Gość_Basia
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2008 - 12:00

Bardzo dziekuje za informacjePozdrawiam

#4 Gość_Basia

Gość_Basia
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2008 - 12:46

Mam jeszcze pytanie. Czy będąc włascicielem mieszkania jakie otrzymałam w spadku ,musze opuscic dotychczas zajmowane mieszkanie komunalne którego jestem głównym najemca ? Czy moge darować mieszkanie spadkowe tak od zaraz swojemu synowi ? Mieszkanie spadkowe jest kawalerką , moja rodzina sklada sie z 4 osób.Dziekuje za informacjePozdrawiam

#5 Gość_red.

Gość_red.
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2008 - 13:27

To zależy od urzędników gminy - chociaż wypowiadanie umowy najmu też zabiera trochę czasu i jest związane z kilkoma procedurami.Radziłbym się skontaktować z gminą. Nie podejrzewam, żebyś musiała się tym przejmować. Mieszkanie możesz teoretycznie darować od razu. Natomiast wymaga to obiegu dokumentów (w księgach wieczystych) to może zająć nawet kilka miesięcy (w dużych miastach).

#6 Gość_Basia

Gość_Basia
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2008 - 14:54

Serdecznie dziekuje za odpowiedzPozdrawiam

#7 Gość_Marysia

Gość_Marysia
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2008 - 13:59

A jeśli kupuje z chłopakiem (nie mężem) mieszkanie i jesteśmy właścicielami każde w 50%... i mój chłopak zapisuje mi w testamencie swoją połowę mieszkania, to jego syn (nie nasz) będzie miał prawo walczyć o tą połowę?

#8 Gość_Danka

Gość_Danka
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2008 - 01:27

Moj kuzyn zmarl i juz nie ma nikogo to bylo dziecko mojej cioci mojego taty siostry syn nikt juz nie zyje ja jestem najblizsza rodzina pozostalo mieszkanie wlasnosicowe czy mam prawo do niego prosze odpisac pozdrawiam

#9 Gość_dzidka

Gość_dzidka
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2008 - 21:21

w 1993 r zmarł wujek nie miał dzieci ,na gospodarstwie rolnym o pow. 5ha została sama ciotka ,nie żyja żadni rozice,ani wujka ani ciotki,wujek miał 7 osób rodzeństwa ,część już zmarła zostawiając dzieci ,a 1 zmarła jako stara panna bez potomstwa i 1 brat zmarł ijego żona i jego jedyny syn czyli nikt po nim nie został , kogo mam ująć w postępowaniu spadkowym najgorszy problem w tym ,że mieszkają ci ludzie w różnych krańcach kraju jak ciotka może przejąć prawnie ten majątek ,bo jest już stara i chce to sprzedać

#10 Gość_red. do Marysi

Gość_red. do Marysi
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2008 - 13:29

Do samej połowy mieszkania nie, natomiast mógłby dochodzić zachowku.

#11 Gość_halina

Gość_halina
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2008 - 14:27

mamy już postanowienia o nab.spadku;z naszej Babci po 1/4 obejmuje czworo jej dzieci;1/4 należy do nieżyjącego syna,naszego Taty/nasza Mama żyje,jest nas czworo wnuków/,.Chcemy sprawnie dokończyć to wszystko i jakoś wyprostować.Proszę o podpowiedż i poradę prawną w tym zakresie: ks.wieczysta jest na Babcię - działka 0,6h,jakie mamy prawidłowo zrobićkroki notarialne?czy wszyscy spadkobiercy mogą odpisać się na 1 osobę/akt notarialny?/ i założyc wówczas ks.wieczystą,aby móc sprzedać działkę i rozdzielić się.Czy są inne prostsze prawnie metody zakończenia postępowania spadkowego?

#12 Gość_red. do haliny

Gość_red. do haliny
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2008 - 09:46

1. Czy twój ojciec żył w momencie śmierci babci ? 2. Jeśli zmarło po niej powinniście wystąpić o stwierdzenie nabycia spadku również po ojcu - tak aby uwzględnić swój udział w dziedziczeniu (o ile nie zostało to orzeczone w postanowieniu o stwierdzenie nabycia spadku po twojej babci).3. Nie musicie księgi wieczystej uaktualniać przez notariusza - możecie sami złożyć wniosek od wpis nowych właścicieli. O tym jak to zrobić, przeczytasz w dziale porady eksperta / księga wieczysta. 4. Jeśli nie czujecie się na siłach - księgę wieczystą może uaktualnić notariusz (za opłatą).

#13 Gość_dzidka

Gość_dzidka
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2008 - 23:12

czy po zmarłym bezdzietnym bracie dziediczy brat i bratowa czy tylko sam brat , jeżeli brat też już nieżyje ,to kto dziedziczy po zmarłym bratowa i ich dzieci

#14 Gość_halina do red.

Gość_halina do red.
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2008 - 15:47

no to dobrze,ale jeszcze taka kwestia:ostatecznie działki nie przewidujemy dzielić/wpisywać nowych właścicieli/;proszę o podpowiedż - jak przepisowo po uzgodnieniu wszystkich spadkobierców ją sprzedać,by móc siędefinitywnie rozliczyć między sobą/skupia się to na mnie,podjęłam się przeprowadzenia spr.spadkowej,mam z wszystkimi kontakt-Mamą,rodzeństwem,wujostwem/,pilotuję wszystko,notuję poniesione koszty itp./ale wątpliwości są;A US? Proszę o poradę.Pozdrawiam.PS Bardzo jestem zadowolona z "forum"i b.fachowych opinii i porad.

#15 Gość_ halina

Gość_ halina
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2008 - 15:52

dodaję: Nasz Ojciec zmarł po Babci-postępowanie spadkowe w toku.Będziemy mieli postanowienia.Każdy z upawnionych do spadku będzie je miał- to jest I etap sprawy!I teraz : jakie kroki wspólnie dalej podjąć,by dobrnąć szczęśliwie do końca.

#16 Gość_red. do haliny

Gość_red. do haliny
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2008 - 16:14

1. Jeśli chodzi o urząd skarbowy: termin na zgłoszenie spadku wynosi 30 dni o daty uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku - dla tych spadkobierców których dane postanowienie obejmuje. 2. Następnie należy dokonać działu spadku u notariusza, w którym konkretne przedmioty spadku zostaną przypisane spadkobiercom. Można ustalić, iż np. jedna działka zostanie we współwłasności i zostanie sprzedana przez wszystkich spadkobierców, można ustalić przypisanie własności danej nieruchomości jednemu z nich, za obowiązkiem spłaty pozostałych. Generalnie przez procedurę spisania umowy działu spadku powinien was przeprowadzić notariusz. Przed wizytą docelową warto udać się do kancelarii i ustalić szczegóły. Na pewno konieczne będą odpisy postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku, oraz odpisy ksiąg wieczystych nieruchomości.

#17 Gość_halina do red.

Gość_halina do red.
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2008 - 12:24

jest dobrze.1.myślę,że ostatecznie najbardziej trafny bedzie 2 wariant/tj przypisanie własności całej działki 0.6h jednemu spadkobiercy za obowiązkiem spłaty pozostałych/,ale zawsze jest ale i "coś":2. wśród spadkob. jest Wujostwo/dzieci Babci-spadkobiercy w 1 linii,w b.podeszłym wieku-ponad 80l,schorowani,mieszkają w odległych miastach od miejsca prowadz.spr.spadk./nie mieli obow.uczestn.i nie odebrali swych postanowień - jak to załatwić?/Będą musieli zgłosić nabycie spadku w swych US osobiście?jak można tym osobom pomóc zg. z przepisami? - pobrać postanowienia z SR ,wypełnić formularz do US,wysłać na adres domowy,by dostarczyli osobiście do swych US.-nie wiem!Jeszce raz dziękuję za b.przydatne porady w tej trudnej kwestii,gdzie amatorsko raczkuję, ale podjęłam się tego zadania,namawiając wszystkich,gdyż nikt nie podjąłby się tego postępowania.Myślę,że przy korzystaniu z różnych form pomocy (przede wszystkim prawnej)uda się dobrnąć do końca,wyjść z twarzą i chociaż małym zyskiem.Nie wszystkie poniesione dotychczas przeze mnie koszty z tego tyt. uda się udokumentować,ale liczę,że wynik końcowy powinien być pomyślny.Pozdrawiam serdecznie i liczę na dalszą pomoc współpracę.

#18 Gość_halina

Gość_halina
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2008 - 14:59

dot.pkt.2 - już wyjaśniłam,znam sprawę,trzeba przez pełnomocnictwo spadkobierców złożyć dokument w US gdzie toczyło się postepowanie.co do pkt.1 -sprawa otwarta ; myślę ,że trzeba wstępnie rozeznać u notariusza,jakie w tym miejscu poczynić właściwe kroki.

#19 Gość_Basia

Gość_Basia
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2008 - 15:22

Mam zapisane testamentem mieszkanie własnościowe mojej cioci, osoby samotnej /nie ma meża /. Jej syn zaginał ponad 20 lat temu w nieznanych okolicnzosciach.Poszukiwania nie dały żadnych rezultatów.Nie znaleziono ciała, nie wiadomo czy zyje.Ciocia ma troje rodzeństwa.Czy nalezy sie rodzeństwu zachówek jesli tak to w jakiej wysokości.Pozdrawiam

#20 Gość_Basia

Gość_Basia
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2008 - 13:00

Jeszcze jedno pytanieCzy dzieciom niezyjacego rodzeństwa nalezy sie zachówek , nawiązukąc do powyzszej sytuacji.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy