Skocz do zawartości

CZY MOGĘ WYDZIEDZICZYĆ RODZEŃSTWO???????

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_fikusek

Gość_fikusek
  • Goście

Napisano 26 luty 2009 - 18:35

WITAM.JESTEM , CO TU BĘDĘ UKRYWAĆ STARYM KAWALEREM. MIESZKAŁEM RAZEM Z SIOSTRĄ KTÓRA TEŻ NIGDY ŚLUBU NIE WZIĘŁA. RAZEM SIĘ DORABIALIŚMY. SIOSTRA ZMARŁA. ZOSTAŁEM SAM. POMAGA MI TYLKO JEDNA SIOSTRA Z 4 RODZEŃSTWA. CHCĘ SPISAĆ TESTAMENT PONIEWAŻ WIDZĘ DO CZEGO MOŻE DOPROWADZIĆ PAZERNOŚĆ. PROSZĘ MI POWIEDZIEĆ CZY MOGĘ WYDZIEDZICZYĆ TE MOJE 2 SIOSTRY A SPISAĆ MAJĄTEK NA KOLEJNE 2 ( SIOSTRY MAM 4 ).PROSZĘ O POMOC.CZY PO MOJEJ ŚMIERCI TAMTE WYDZIEDZICZONE BĘDĄ MIAŁY JAKIEKOLWIEK PRAWO SIĘ DOMAGAĆ SPADKU? BO JA NIE CHCĘ BY ONE PO MNIE DZIEDZICZYŁY. PROSZĘ MI TO WYJAŚNIĆ.CZEKAM Z NIECIERP,LIWOŚCIA.

#2 Gość_Adam Kret

Gość_Adam Kret
  • Goście

Napisano 26 luty 2009 - 22:31

Na szczęście nie ma potrzeby wydziedziczania rodzeństwa- wystarczy powołać do spadku (w drodze testamentu) wybrane siostry a pozostałe pominąć. Wynika to z tego, że rodzeństwo nigdy nie ma prawa do zachowku.
Wydziedziczenie jest uzasadnione jedynie wtedy gdy chce się pozbawić spadkobiercę ustawowego prawa do zachowku (a także gdy zachodzą ku temu przesłanki). W tym przypadku jak już wspomniałem nie jest to konieczne.

#3 Gość_fikusek

Gość_fikusek
  • Goście

Napisano 27 luty 2009 - 10:49

A czy one nie będą robiły żadnych roszczeń? Jaki najlepiej sporządzić testament tak aby był niepodważalny? Bo wiem że mogą próbować odebrać część dla siebie. Ja bym chciał tak sporządzić testament żeby one nic a nic nie dostały nawet gdy będaą się odwoływać do sądu - a wiem że będą bo są pazerne. Proszę jeszcze mi to wyjaśnić.

#4 Gość_Adam Kret

Gość_Adam Kret
  • Goście

Napisano 27 luty 2009 - 12:59

Testament nie musi być skomplikowany- w tym przypadku wystarczy napisać (mniej więcej):
"Ja niżej podpisany oświadczam, iż do całości spadku powołuję w częściach równych moje 2 siostry .... i ..... " Podpis + data.
Co ważne- testament musi być spisany w całości odręcznie lub w formie aktu notarialnego (nie można go sporządzić samemu maszynowo).

Taki testament spowoduje, że siostry nie wymienione jako spadkobierczyni nie będą mogły domagać się od spadkobierczyń testamentowych... niczego- ani zachowku ani udziału w spadku. Dla bezpieczeństwa (utrudni próby obalenia testamentu) - proponuję testament spisać przed notariuszem (koszt to bodajże 50 zł).

Porównaj: Jak sporządzić ważny testament

#5 Gość_fikusek

Gość_fikusek
  • Goście

Napisano 27 luty 2009 - 14:40

A JESZCZE MAM JEDNO PYTANIE I TO JUŻ MYSLE OSTATNIE.
GDYBYM PRZEPISAL CALY SWOJ DOBYTEK TAK JAK POWIEDZIAL W FORMIE TESTAMENTU NOTARIALNEGO TAK ABY BYL NIEPODWAZALNY NA SYNA MOJEJ SIOSTRY, BO ON JEST DOBRY CZLOWIEK I UCZYNNY, TO CZY WTEDY SIOSTRY A JEGO CIOTKI NIE BEDA GO CIAGAC PO SADACH PO MOJEJ SMIERCI I NIC IM NIE BEDZIE MUSIAL ODDAWAC CZY WYPLACAC?

#6 Gość_Adam Kret

Gość_Adam Kret
  • Goście

Napisano 27 luty 2009 - 19:35

Tak, równie dobrze mógłby Pan przepisać majątek na dowolną osobę (sąsiada, kolegę itp.)- siostry jako nieuprawnione do zachowku - nie mogą w żaden sposób domagać się od spadkobiercy ustawowego żadnych świadczeń.

Mam jednak uwagę co do ustanowienia siostrzeńca spadkobiercą- otóż w odróżnieniu od Pana siostry zapłaci podatek od spadków i darowizn. Siostra będzie mogła się od niego zwolnić składając proste zgłoszenie do Urzędu Skarbowego.

#7 Gość_fikusek

Gość_fikusek
  • Goście

Napisano 28 luty 2009 - 07:19

DZIEKUJE PANU SERDECZNIE. DOBRZE ZE SA JESZCZE DOBRZY LUDZIE, KTORZY UMIEJA WYTLUMACZYC CZLOWIEKOWI PEWNE SPRAWY. POZDRAWIAM.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych