Skocz do zawartości


sprzedaż samochodu - środka trwałego


wróć do serwisu Księgowość 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_karola

Gość_karola
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 16:00

Prowadze jednoosobowa DG i mam w środkach trwałych samochód osobowy, który amortyzuję co miesiąc. Teraz chciałabym go sprzedać osobie prywatnej. Czy możecie mi podpowiedzieć co dokładnie powinnam zrobić? Czy mogę go sprzedac normalnie na Umowe kupna-sprzedazy jako ja?? Bo gdzies cos kiedys czytalam ze powinnam f.vat wystawic, ale to mi sie wydaje dziwne bardzo .... Wiem, ze musze zaplacic podatek od roznicy miedzy kwota sprzedazy, a wartoscia samochodu po amortyzacji? Ale na jakim druku? Normalnie amortyzacje naliczam na koniec kazdego miesiaca, to czy jezeli sprzedam w lipcu to mam naliczyc amortyzacje za lipiec czy juz nie? Czy tylko czesc? Bede wdzieczna bardzo za Wasze podpowiedzi.

#2 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 16:55

jesteś vatowcem?

#3 Gość_karola

Gość_karola
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 17:49

jestem, jak najbardziej

#4 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 17:59

ok, czy odliczyles VAT przy zakupie ? Jak dlugo jest w firmie?

#5 Gość_karola

Gość_karola
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 18:08

Vat-u nie odliczalam, bo auto kupilam uzywane od osoby prywatnej na zwykla umowe kupna. Zaplacilam podatek PCC, wprowadzilam do ewidencji śt i naliczam miesieczne amortyzacje. Auto w firmie mam od 2 lat z kawalkiem.

#6 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 18:16

ok, wiec sprzedajesz na fakture ze stawka VAT zwolnią powolujac sie na art.43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT. wartosc sprzedazy bedzie Twoim przychodem, natomiast nieodliczona amortyzacja kosztem. W lipcu ksiegujesz cala wartosc dotychczas niezamortyzowaną.

#7 Gość_karola

Gość_karola
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 18:23

Dzieki wielkie, czyli o ile dobrze rozumiem wystawiam normalnie fakture "sprzedaz samochodu marki ....." mimo ze moja dzialalnosc gospodarcza nie polega na handlu samochodami? I jezeli wyjdzie mi roznica miedzy cena sprzedazy, a wartoscia po amortyzacji, to wplacam normalnie jako zaliczke na podatek dochodowy za miesiac lipiec? A czy kupujacy bedzie mogl bez problemu zarejstrowac auto na podstawie takiej faktury?

#8 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 18:26

sprzedaz tego samochodu ujmujesz w swojej ewidencji sprzedazy i rozliczasz w dzialalnosci razem z innymi przychodami. Nie placisz podatku od tej sprzedazy oddzielnie.kupujacy na podstawie faktury zarejestruje autko

#9 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 18:28

i w rejestrze VAT i na deklaracji VAT tez ujmujesz te sprzedaż. Auto bylo firmowe wiec rozliczasz sie z jego sprzedazy w ramach dzialalnosci gospodarczej mimo, ze przedmiotem dzial. nie jest handel samochodami :(

#10 Gość_karola

Gość_karola
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 18:29

ok, dzieki

#11 Gość_karola

Gość_karola
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 18:37

ale na deklaracji Vat umieszczam to jako dostawa towarow oraz swiadczenie uslug na terytorium kraju zwolnione od podatku? strasznie to skomplikowane, ale mam nadzieje ze jakos sobie dam rade :(

#12 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 18:38

tak jest :(

#13 Gość_karola

Gość_karola
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 18:43

uff, to widze ze jest szansa ze jakos ogarne ten problem :(

#14 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2010 - 19:13

dasz rade :()

#15 Gość_P

Gość_P
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2010 - 11:37

WitamMam pytanie odnosnie tematu. CZy faktura ma byc wystawiona przez firme czy przez osobe pryw, w dowodzie rejestracyjnym jest os. pryw.?

#16 Gość_Ralf

Gość_Ralf
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2010 - 13:53

Witam osobiście doradzam skorzystanie z usług biura rachunkowego. Zajma się obsługa firmy i nie będzie potrzeby zamartwiania się.Osobiście polecam www.advisermanagement.eu

#17 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 09 listopad 2010 - 18:49

czy moze ktoś mi pomóc prowadzę działalność ,w środkach trwałych miałam samochód, który sprzedałam , z Vatu byłam zwolniona,ale czy teraz muszę zapłacić za niego podatek ?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy