Skocz do zawartości

Pytania do egzekucji komorniczej

25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_rossse

Gość_rossse
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 22:11

1. Tak. Potrącenia dokonuje zakład emerytalny, w związku z zajęciem komorniczym.

2. Zajęcie dotyczy całości zadłużenia wraz kosztami egzekucyjnymi. Potrącić można 25% i komornik z tego pobiera 15% na opłatę egzekucyjną + wydatki gotówkowe, reszta kwoty idzie, że tak się wyrażę na zadłużenie właściwe. Zajęcie bedzie tak długo, aż spłacona zostanie kwota podana w zajęciu.

#2 Gość_-praw-speed

Gość_-praw-speed
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 19:06

Dziękuję bardzo za wyjaśnienia ale mam jeszcze jedno pytanie

Znalazłem na stronie ZUS, że:

Kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2008 r.:

emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wynosi 636,29 zł

1. czyli wychodzi na to, że komornik może potrącać 25% z 636,29zł tj 159,07zł ??? czy dobrze rozumuję?

2. czy w tych 25% mają się znależć również opłata dla komornika za wykonane czynności? czy tylko wartość potrąceń?

Pozdrawiam

#3 Gość_-praw-hubbas

Gość_-praw-hubbas
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 18:42

1.Tak. Potrącenia dokonuje sie wtedy do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Nie dotyczy to egzekucji alimnetów, wtedy kwota potrącenia zawsze wynosi 60%. Podstwa prawna wskazana powyżej.

2.Nie. Tu wynosi kwota potrącenia zawsze 25% , kwota wolna od potrąceń to 50% najniższej renty( gdy świadczenie wypłaca zus). Oczywiście mając alimenty zawsze 60%.

3.Podstawa prawna w zależności kto wypłaca rente i emeryture, czy zus, wbe, krus czy mswia.

podst. prawna jeżeli wypłaca zus - ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, art. 139 -141,
Wbe, mswia, krus mają też swoje - musi pan w necie poszukac, mi sie nie chce:)

#4 Gość_-praw-speed

Gość_-praw-speed
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 18:14

Witam

Przepraszam że piszę w Pani wątku ale zaciekawiła mnie pewna informacja, mianowicie wspomina Pani o kwocie wolnej od potrąceń/zajęcia przez komornika (1126zł brutto czyli 836 zł netto). Miałbym 3 pytania z tym związane:

1. czy istnienie tej kwoty oznacza że komornik nie może potrącać z wynagrodzenia 50% jego wartości jeżeli miałoby dłużnikowi zostać poniżej tych 836zł netto?

2. czy są podobne kwoty jeżeli chodzi o egzekucje z renty i emerytury?

3. prosiłbym o podanie ewentualnej podstawy prawnej.

Byłbym zobowiązany za pomoc.
Pozdrawiam

#5 Gość_-praw-hubbas

Gość_-praw-hubbas
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 16:31

Kpc
Art. 921. § 1. Egzekucja z nieruchomości należy do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona.

§ 2. Jeżeli nieruchomość jest położona w okręgu kilku sądów, wybór należy do wierzyciela. Jednakże z postępowaniem wszczętym na wniosek jednego wierzyciela połączone będą postępowania wszczęte na wniosek innych wierzycieli. W tym celu komornik, który rozpoczął egzekucję, o wszczęciu, a następnie o ukończeniu egzekucji zawiadomi komornika, do którego, stosownie do paragrafu poprzedzającego, mogłaby należeć egzekucja.

Art. 844. § 1. Egzekucja z ruchomości należy do komornika tego sądu, w którego okręgu znajdują się ruchomości, chyba że wierzyciel wybierze innego komornika.

prawo wyboru komornika na terytorium RP jedynie nie obowiązuje przy egzekucji z nieruchomości. Przy wszystkich innych sposobach egzekucji wierzyciel może sobie wybrać komornika jakiego chce.

#6 Gość_rossse

Gość_rossse
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 16:13

Dziękuję bardzo.
Dobre i to, chociaż żeby sprawdzić akta będę musiała spełnić oczekiwanie komornika i przyjechać do niego do Poznania

Jeszcze tylko jedno pytanie.
W zeszłym roku wyczytałam że licytacji z nieruchomości może dokonać komornik z okręgu sądowego na terenie którego dana nieruchomość się znajduje.
To samo dotyczyło licytacji z ruchomości.

Czy te ogólne zasady nadal obowiązują?

#7 Gość_-praw-hubbas

Gość_-praw-hubbas
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 14:25

1. tak. art 8 ust. 5 uoksie
2. wierzyciel, art.8 ust 11 uoksie
3. tak. art 805 oraz763 kpc, każde pismo wysyłane jest za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
4. tak. chociażby z samego faktu że jest pani stroną tego postępowania art. 9 w zw. 13par.2 kpc. oraz przewiduje to np. par. 26 ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 20 grudnia 2005 r.
w sprawie określenia szczegółowych przepisów o biurowości i ewidencji operacji finansowych kancelarii komorniczych:

§ 26.Przeglądanie akt przez strony i innych uczestników postępowania może odbywać się tylko pod kontrolą komornika lub upoważnionej przez niego osoby.

#8 Gość_rossse

Gość_rossse
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2008 - 11:49

Witam

Tym razem chciałabym się dowiedzieć o obowiązkach komornika względem dłużnika.

W moim przypadku egzekucję przejął własie komornik spoza mojego miejsca zamieszkania na wniosek wierzyciela.

- Czy komornik może przyjąć taki wniosek gdy dłużnik mieszka w Warszawie a komornik i wierzyciel są z Poznania?

- Kto w takim przypadku ponosi koszty przyjady komornika do mnie? Gdyż na jednej ze stron znalazłąm informację że takie wyjady obciążają wierzyciela.

- Czy komornik ma obowiązek powiadomić mnie o wszczęciu egzekucji przez niego, oraz przesłać kopie wszystkich dokonanych zapytań? Czy musi posiadać udokumentowane że zawiadomienia wysłał?

- Czy jako dłużnik mam prawo do wglądu do moich akt znajdujących się w kancelarii komorniczej? Jeśli tak to na jakieś podstawie prawnej.
Ponieważ komornik twierdzi że zawiadomienia o zajęciach mi wysłał a ja nie otrzymałam do tej pory ani poczty ani awizo. O jego działaniach wiem z działu kadr mojej firmy, która powiadomiła mnie o tym że przyszło zajęcie wynagrodzenia. A ja mam podstawy przypuszczać że nawet nie zostało to do mnie wysłane.

#9 Gość_rossse

Gość_rossse
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2008 - 00:04

Dziękuję właśnie o to mi chodziło
ponieważ widziałam już dwa zajęcia wynagrodzenia za pracę i w jednym komornik zaznaczył że istnieje kwota wolna od zajęcia (podał jej wysokość nawet) a w drugim (tym które dotyczyło mojego wynagrodzenia) takiej informacji nie było. Więc pracodawca w przypadku moim potraktował pismo "dosłownie" i oddaje komornikowi 50% wynagrodzenia (

#10 Gość_-praw-hubbas

Gość_-praw-hubbas
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 23:52

Przecież to pracodawca dokonuje potrącenia z pana wynagrodzenia, a nie komornik.
Kwota potrącenia w sumie nie może przekraczać połowy wynagrodzenia, przyczym kwotą wolną od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie.
Jednym słowem pracodawca za dużo pani potrąca - źle doczytał zajęcie komornicze.
patrz art. 87 i 87' kodeksu pracy

na podstawie art. 761 kpc komornik może żadać udzielenia informacji od pani.
Pani może udzielić tej informacji badź poprostu odpowiedziec ze nie zna pani sytuacji majątkowej brata. Komornik i tak to ustali, tyle że koszty usztaleń obciążą dodatkowo brata.

#11 Gość_rossse

Gość_rossse
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 22:11

Witam

Moje wynagrodzenie miesięczne wynosi 1800 zł brutto czyli 1300 zł netto.
Na wniosek komornika mój pracodawca ma obowiązek przelewać mu 50% wszystkich przysługujących mi należności, w tym również zasiłku chorobowego.

Kwota która zostaje po tych potrąceniach wynosi 650 zł i tym samym jest niższa o 186 zł netto od kwoty wolnej od zajęcia (1126zł brutto czyli 836 zł netto).

Czy pracodawca wykonując w ten sposób zajęcie nie łamie praw pracowniczych zgodnie z Kodeksem Pracy?
Kto powinien złożyć zażalenie na działanie komornika? Pracodawca czy dłużnik?

A może wcale nie trzeba składać skargi i wystarczy tylko grzeczne pismo do Kancelarii Komornika?

I małe pytanie dodatkowe dłużnik czyli w tym przypadku ja muszę odpowiadać na Komornika o mojego brata, który również jest dłużnikiem?
Przecież i wierzyciel i komornik powinni mieć swoje narzędzia do ustalenia gdzie pracuje i ile zarabia. Ja z bratem nie rozmawiam nawet i nie chce rozmawiać.

#12 Gość_rossse

Gość_rossse
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2008 - 13:50

Dziękuję bardzo za pomoc

Rozmawiałam wczoraj z komornikiem w sprawie tego numeru konta bankowego i ten wiosek zawdzięczam wierzycielowi, który ten numer wpisał w dokumenty
bank odrzucił zajęcie ponieważ konto nie należy do mnie

Będę zoobowiązana za odpowiedź w sprawie zajęcia na polisach, ewentualnie za wskazówkę gdzie takiej wykładni szukać

#13 Gość_-praw-hubbas

Gość_-praw-hubbas
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2008 - 22:59

1. Może pani napisać skargę na czynności komornika, opłata za nią wynosi 100zł. W opisywanej sytuacji straci pani tą "stówkę".

2. Komornik dokonuje zajęcia. A czy będzie dana wierzytelność będzie podlegała potrąceniu, będą regulowały przepisy dotyczące samych towarzystw ubezpieczeniowych i funduszy.

Jutro jeszcze poszukam, i postaram się dać bardziej wyczerpującą odpowiedź.

#14 Gość_-praw-sabina-maria

Gość_-praw-sabina-maria
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2008 - 20:58

CYTAT(hubbas)Przecież to pracodawca dokonuje potrącenia z pana wynagrodzenia, a nie komornik.
Kwota potrącenia w sumie nie może przekraczać połowy wynagrodzenia, przyczym kwotą wolną od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie.
Jednym słowem pracodawca za dużo pani potrąca - źle doczytał zajęcie komornicze.
patrz art. 87 i 87' kodeksu pracy

na podstawie art. 761 kpc komornik może żadać udzielenia informacji od pani.
Pani może udzielić tej informacji badź poprostu odpowiedziec ze nie zna pani sytuacji majątkowej brata. Komornik i tak to ustali, tyle że koszty usztaleń obciążą dodatkowo brata.

#15 Gość_rossse

Gość_rossse
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2008 - 23:48

CYTAT(hubbas)2. Nie może zająć. Bank w tej sytuacji odpisze, że właścicielem rachunku jest ktoś inny, i że nie może dokonać zajęcia.

Czy mogę złożyć skargę na tę konkretną czynność?
No i nie ukrywam że zastanawiam sie czy ma to sens.
I czy znajdę na forum wzór skargi? Bo skargę na "bezczynność" znalazłam.

Dodatkowo komornik wysłał zajęcia do towarzystw ubezpieczeniowych i funduszy inwestycyjnych. Gdzie zajmuje wierzytelności z tytułu "zawartych polis i funduszy".

Co to dla mnie bezpośrednio oznacza?

Czy jeśli dziś podpiszę polisę na życie z jednym z tych towarzystw i ubezpieczę się na życie i od następstw nieszczęśliwych wypadków, to komornik zajmuję całą kwotę odszkodowania jaka będzie wypłacona?
Nawet jeśli uposażonym na wypadek mojej śmierci jest mama? Czyli nie ja ale osoba którą wyznaczyłam.

Bo jaki mam teraz sens ubezpieczać się, płacić dobrowolnie składkę ubezpieczeniową skoro gdy coś mi się stanie to pieniądze zamiast na leczenie czy pogrzeb ma zabrać komornik.

#16 Gość_-praw-hubbas

Gość_-praw-hubbas
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2008 - 21:16

1. Nie. Ale o każdej czynności egzekucyjnej jest pani informowana.
Jaki sens by miała egzekucja gdyby przed każdą czynnością komornik zawiadamiał dłużnika że np. jutro mu zajmie rachunek bankowy. Każdy dłużnik, by wypłacił wcześniej pieniądze.

2. Nie może zająć. Bank w tej sytuacji odpisze, że właścicielem rachunku jest ktoś inny, i że nie może dokonać zajęcia.

#17 Gość_rossse

Gość_rossse
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2008 - 18:11

Witam

to znów ja
ja rozumiem że długi trzeba spłacać, ale postawa wierzyciela i komornika mnie umęczy.

KomorniK z P wszczął wobec mnie postępowanie egzekucyjne w dniu 9 lipca(data pisma).
Pierwsze czynności czyli między innymi zajęcie wynagrodzenia podjął 16 lipca (data pisma).

Zawiadomienia poleconymi otrzymałam wczoraj i dziś DOPIERO! Daty nadania listów 28 lipca czyli w dniu mojej rozmowy telefonicznej z nim.

I uwaga co jest w kopercie:

Zajęcie rachunku bankowego ... firmy w której pracuje !!

pytania:

1. Czy komornik nie powienien mnie powiadomić szybciej i sprawniej o tym że rozpoczyna wobec mnie czynności?
A nie dopiero po wizycie pod adresem zameldowanie( nikogo nie zastał) i kontakcie z mojej strony.

2. Czy komornik może zając rachunek bankowy mojego pracodawcy??
Czy jest na to jakiś przepis? Jak to wogóle jest możliwe??

Dostałam zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego w którym nie posiadam ani nie posiadałam konta. Zastanawiam się skąd wziął taki numer. Patrze na papier firmowy i okazuje się że to numer mojego pracodawcy!

#18 Gość_-praw-hubbas

Gość_-praw-hubbas
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2008 - 11:28

kodeks postepowania cywilnego:

Art. 923 ze znaczkiem jeden

§ 1. Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie pozostającej w
związku małżeńskim stanowi podstawę do zajęcia nieruchomości wchodzącej w
skład majątku wspólnego. Dalsze czynności egzekucyjne dopuszczalne są na
podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom.
§ 2. Jeżeli małżonek dłużnika sprzeciwi się zajęciu, o sprzeciwie komornik
niezwłocznie zawiadamia wierzyciela, który w terminie tygodniowym powinien
wystąpić o nadanie przeciwko małżonkowi dłużnika klauzuli wykonalności pod
rygorem umorzenia egzekucji z zajętej nieruchomości.

wyszukiwarka google, wpisujemy: skarga na czynności komornika wzór
bądź na portalu: www.portal.prawnikow.pl

#19 Gość_-praw-tbut

Gość_-praw-tbut
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2008 - 09:44

Witam!
Mam zniesioną wspólność majątkową od roku 1992,mąż posiada dług,który powstał w 2005
Komornik zajął nieruchomość na poczet tego długu.Nieruchomość stanowi wspólność majątkową,gdyż została nabyta w 1987 r.Jak mam się sprzeciwić tej egzekucji,gdyż dług mnie nie dotyczy.Nadmieniam iż posiadam jeszcze trójkę dzieci którym chcę zapewnić odpowiednią przyszłość.Skarga na czynnośc komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego,a nie wiemjaktakie pismo sformułować.

#20 Gość_-praw-hubbas

Gość_-praw-hubbas
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2008 - 20:13

Prowadzi sie ją wg przepisów egzekucji z innych wierzytelności i praw majątkowych, a więc przepisy kodeksu postepowania cywilnego art. 895-912.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy