Skocz do zawartości

Bezpłatna służebność przejazdu i przechodu

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_-praw-adelajdawp

Gość_-praw-adelajdawp
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2008 - 22:19

Początkiem tego roku kupiłam działkę budowlaną – działkę będącą do niedawna polem ornym przekwalifikowanym na działki budowlane. Do mojej działki i wszystkich pozostałych dziewięciu przylega droga, na której pierwotny właściciel działek ( ja moją kupiłam już z drugiej ręki) ustanowił bezpłatną służebność przejazdu i przechodu na rzecz każdoczesnych właścicieli. W tym tygodniu naszedł mnie pierwotny właściciel działki i kategorycznie oświadczył, że absolutnie nie pozwoli, aby drogą , która jest jego własnością i za którą płaci ciężkie podatki ktokolwiek doprowadzał do działek media, budował słupy, ciągnął rury, nie pozwoli również na utwardzenie drogi. Zażądał, aby każdy z właścicieli w najbliższym terminie wykupił 1/10 część drogi za niebagatelną kwotę, którą wymienił. Dodam, że działki i droga wytyczone są na polu ornym i do tej pory nikt niczego nie utwardzał i żadnych mediów nie doprowadzał. Pytanie1: czy ma prawo nie pozwolić? Jeżeli ustanowił służebność przejazdu i przechodu, a droga póki co to orne pole – czy wręcz nie na swój koszt powinien utwardzić drogę, by można było przejść czy przejechać i w ten sposób korzystać z tego prawa? Pytanie 2: czy media nie mogą być doprowadzone po działkach, które do siebie przylegają ? Pytanie 3: co będzie, jeżeli część właścicieli ulegnie presji i wykupi swój udział w drodze, a część nie – czy ew. uzgodnienia będzie trzeba konsultować z wszystkimi nowymi właścicielami, którzy również będą narzucać swoje warunki korzystania z drogi, którą kupili? Kupiłam działkę jako inwestycję na przyszłość, nie zamierzam się tam budować, nie chciałabym jednak utrudniać życia ludziom, którzy mają tam pozostałe działki i planują budowę – czy w związku z tym, muszę się podporządkować tym żądaniom i wykupić tą część drogi? Nie widzę żadnej możliwości dojścia do polubownego porozumienia z tym człowiekiem – jest tak agresywny i tak pewny, że trzyma nas w szachu, że aż mi się nie chce wierzyć, że prawo stoi po jego stronie. Jeżeli tak – będę miała wielki żal do notariusza, że nie poinformował mnie, jakie ew. ryzyka wiążą się z zakupem działki z drogą na której ustanowiono taką służebność, bez żadnych zapisów odn. np.mediów. Najbardziej ucieszyłaby mnie wiadomość, że media mogą iść po działkach a drogę musi utwardzić jej właściciel, chyba, że dojdzie do porozumienia z właścicielami działek, którzy na własny koszt zrobią drogę. Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych