Skocz do zawartości

kto płąci za czynsz jak jest dwóch właścicieli i jeden się wymelodwał???

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-sweeteva24

Gość_-praw-sweeteva24
  • Goście

Napisano 25 luty 2010 - 13:47

Witam, ja mam takie pytanie. Mieszkanie jest własnościowe na mamę i tatę. Są po rozwodzie ale oboje tam mieszkali. Cały czas mama opłacała mieszkanie. Teraz się wyprowadziła i zameldowała tymczasowo gdzieś indziej, by tata jej nie wymeldował. Czy mama ma obowiązek dokładania się do czynszu tacie??? On twierdzi, że sam nie będzie płAcił - jest na emeryturze najniższej i ma kupę długów pozaciąganych na picie wódki, W PROVIDENTACH ITP..... Mieszkanie wkoło jest zadłużone a my musimy potem regulować jego długi we wspólnocie mieszkaniowej. Czy mama jak nie przebywa w mieszkaniu musi płacić? Jak ja mieszkam jako córka zameldowana to się dokładam do prądu, wody, czynszu...itp....ale jak mieszkam czasem u mamy to czy muszę też płacić za ojca. Czy jest możliwość eksmisji??? Nie płaci, robi długi i jak dostaje emeryturę to przepija. I tak od jakiegoś dłuższego czasu. Co mamy zrobić z takim delikwentem??? A mieszkanie jest małe, do remontu, i jak on nie chce płacić to nam wspólnota odetnie ciepłą wodę i ogrzewanie. Pomóżcie. Ja jestem w ciąży i chciałabym tam mieszkać bo mam już mieszkanie - ale z ojcem nie da się żyć, który tylko pije i sika pod siebie. PROSZĘ O POMOC!!!!!!!!!!!!!

#2 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 25 luty 2010 - 18:49

Mama jako współwłaściciel bez względu czy mieszka czy nie ma obowiązek regulowania połowy stałych kosztów związanych z mieszkaniem.

Natomiast z racji tego, że jest Pani osobą pełnoletnią ojciec nie ma obowiązku utrzymywania Pani. Jeśli korzysta Pani z tego lokalu - również powinna Pani partycypować w kosztach jego utrzymania.

#3 Gość_-praw-sweeteva24

Gość_-praw-sweeteva24
  • Goście

Napisano 26 luty 2010 - 12:34

Oczywiście, że dokładam jeśli tylko mieszkam. Ojciec mnie nie utrzymuje, a raczej ja jego. To on przepija a ja muszę płacić za mieszkanie wtedy w całości, jedzenie też moje bierze i żyje jak król jak ma pieniądze. A jak nie ma to chleb ze smalcem i tak miesiąc w miesiąc. Mama płaciła 20 lat a o n nie dawał nawet złotówki a teraz mama dokłada nie mieszkając 100zł jemu a on woli nie płacić za mieszkanie tylko pić. Co będzie w chwili jak mieszkanie zostanie bardzo już zadłużone przez niego. Ja będę musiała regulować potem jego długi???? Dziękuję.

#4 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 26 luty 2010 - 15:41

Za zadłużenie czynszowe odpowiadają wszyscy lokatorzy solidarnie. Skoro Pani tam mieszka - to również jest ryzyko, że dług przypadnie Pani.

#5 Gość_-praw-sweeteva24

Gość_-praw-sweeteva24
  • Goście

Napisano 23 marzec 2010 - 11:38

Witam, a co zrobić jeśli mama jest po rozwodzie mieszkanie jest wspólne a tata nie chce wcale płacić. Bo on musi miec na swoje raty, które wział na picie a na mieszkanie nigdy mu nie starcza. Wspólnota mieszkaniowa postanowiła odciąć centralne i ciepłą wodę za nie zapłacony czynsz w kwocie ok. 1000 zł. Czy mają takie prawo??? I czy mama może wystąpić do sądu o podział majatku, czyli tylko tego mieszkania. ???? Z góry dziękuje.

#6 Gość_-praw-kempi82

Gość_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 23 marzec 2010 - 19:42

Należy wystąpić do sądu o podział wspólnego majątku poprzez sprzedaż lub ustanowienie własności dla jednego z małżonków ze spłatą drugiego. Wspólnota moim zdaniem mogła to zrobić, skoro są zaległości. Najpewniej były wysyłane wezwania do zapłaty z informacją o możliwości odcięcia mediów, na które nie było odpowiedzi.

#7 Gość_wojgork

Gość_wojgork
  • Goście

Napisano 18 luty 2015 - 20:34

Witam.

Odświeżę trochę temat.

Co znaczy "połowy stałych kosztów"?

Rozumiem, na przykład CO lub podatek od gruntu.

Ale czy np. właściciel niemieszkający i wymeldowany powinien płacić połowę kosztów, które w całości są generowane przez drugiego właściciela?

Np. wywóz śmieci (liczone od osoby), woda (liczona wodomierzami), itd?

Jak to jest z tym "Za zadłużenie czynszowe odpowiadają wszyscy lokatorzy solidarnie"? Lokatorzy czy właściciele? Lokator to ktoś, kto mieszka w lokalu.

A jeśli właściciele - to jeśli A płaci 50% czynszu a B nie płaci w ogóle - kto później spłaca zadłużenie? Oboje solidarnie, czy tylko B?

#8 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 18 luty 2015 - 20:41

Witam.

Odświeżę trochę temat.

Co znaczy "połowy stałych kosztów"?

Rozumiem, na przykład CO lub podatek od gruntu.

Ale czy np. właściciel niemieszkający i wymeldowany powinien płacić połowę kosztów, które w całości są generowane przez drugiego właściciela?

Np. wywóz śmieci (liczone od osoby), woda (liczona wodomierzami), itd?

Jak to jest z tym "Za zadłużenie czynszowe odpowiadają wszyscy lokatorzy solidarnie"? Lokatorzy czy właściciele? Lokator to ktoś, kto mieszka w lokalu.

A jeśli właściciele - to jeśli A płaci 50% czynszu a B nie płaci w ogóle - kto później spłaca zadłużenie? Oboje solidarnie, czy tylko B?

Zadłużenie spłacają zawsze osoby zameldowane w lokalu, bez względu na to, czy tam przebywają, czy nie. Jeśli ktoś wymeldował się i nie mieszka, to moim zdaniem nie powinien za nic płacić, ale musi też liczyć się z faktem, że dług urośnie tak wysoki, że w końcu komornik zlicytuje mieszkanie.

#9 Gość_wojgork

Gość_wojgork
  • Goście

Napisano 18 luty 2015 - 20:59

No nie. Ustawa o Spółdzielniach mieszkaniowych mówi, że

Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni
są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych
z utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem
nieruchomości wspólnych oraz w innych kosztach
zarządu tymi nieruchomościami na takich samych
zasadach, jak członkowie spółdzielni

Tylko co to znaczy? Za co ma współwłaściciel płacić jeśli nie mieszka? Za olicznikowaną wodę też?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych