Skocz do zawartości

Prawo do korzystania z drogi

5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-baska73

Gość_-praw-baska73
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 01:45

Pozostaje wystąpić o ustanowienie służebności drogi koniecznej. W pierwszej kolejności wezwijcie właścicieli nieruchomości, których działki leżą wam na linii służebnej drogi do dobrowolnego ustanowienia takiej służebności. Jeśli się uda ich do tego przekonać - geodeta sporządza mapkę przebiegu służebności, idziecie wraz z właścicielami do notariusza i sporządzacie tam stosowny akt notarialny.

Jeśli się nie uda ich dobrowolnie przekonać niezbędny będzie wniosek do sądu.

#2 Gość_-praw-baska73

Gość_-praw-baska73
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 01:45

Witam, mam problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę gdyż okazało się że działka budowlana którą zakupiłam nie ma zapisanego notarialnie prawa do korzystania z drogi.
Dokładnie wygląda to tak: moja działka leży w kompleksie 17 działek których posiadacze mają zapisany jakiś tam udział w drodze dojazdowej ktora następnie łączy sie z drogą publiczną. Działki te nabyli od AWRSP która to była właścicielem tej drogi i droga ta oczywiście widnieje na mapach. Ja i 3 innych właścicieli zakupiłam działkę po drugiej stronie owej drogi od prywatnego właściciela jednak w akcie notarialnym ani ja ani pozostali 3 właściciele nie mamy takiego udziału jak właściciele działek z drugiej strony drogi którzy je nabyli od AWRSP. Gmina nie chce dać pozwolenia na budowę ponieważ nie mam drogi dojazdowej do drogi publicznej, co mam w takiej sytuacji zrobić? Prosze pilnie o pomoc.
Pozdrawiam.

#3 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 10:34

Całego udziału nikt wam nie sprzeda - bo wówczas ta osoba również będzie miała problem z korzystaniem z drogi. W grę wchodzi więc zakup części udziału danej osoby.

#4 Gość_-praw-baska73

Gość_-praw-baska73
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 00:14

CYTAT(Admin-Łukasz)Jeśli jest możliwość zakupu udziału w nieruchomości przez którą przebiega droga to oczywiście również jest to dobre rozwiązanie Państwa sytuacji.

Nie bardzo rozumiem, tzn. że muszę odkupić część udziału w działce któregos z właścicieli który ma udział w drodze czy też wystarczy odkupić od niego część udziału w drodze. Chciałabym wyjaśnić że każdy z właścicieli działek którzy je kupili od AWRSP oprócz działki np. o pow. 1000 m2 kupili też udział w drodze która ma oddzielny nr i KW (np. 12/100 udziału w drodze o nr 2/324). Przepraszam jeśli coś źle zrozumiałam ale nie jestem prawnikiem. No i co oznacza "jeśli jest możliwość zakupu udziału w nieruchomości", czy to znaczy że jeśli znajdę chętnego do odsprzedania mi swojego udziału w tej drodze i przepisania mi notarialnie np 20/100 tego udziału to nie będę miała problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Pozdrawiam.

#5 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 10:15

Jeśli jest możliwość zakupu udziału w nieruchomości przez którą przebiega droga to oczywiście również jest to dobre rozwiązanie Państwa sytuacji.

#6 Gość_-praw-baska73

Gość_-praw-baska73
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 23:36

CYTAT(Admin-Łukasz)Pozostaje wystąpić o ustanowienie służebności drogi koniecznej. W pierwszej kolejności wezwijcie właścicieli nieruchomości, których działki leżą wam na linii służebnej drogi do dobrowolnego ustanowienia takiej służebności. Jeśli się uda ich do tego przekonać - geodeta sporządza mapkę przebiegu służebności, idziecie wraz z właścicielami do notariusza i sporządzacie tam stosowny akt notarialny.

Jeśli się nie uda ich dobrowolnie przekonać niezbędny będzie wniosek do sądu.

Dzięki, za odpowiedź ale czy sa jeszcze jakieś inne wyjścia mniej czasochłonne i prostsze, znajomy doradził mi że mogę odkupić jakąś część udziału w drodze od obojętnie jakiego właściciela którejś z działek który ma zapisany notarialnie udział w tej drodze. Czy jest to możliwe bo jeśli tak to chyba było by to najzybsze rozwiązanie a i dla niego korzystne.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych