Skocz do zawartości

Umowa cywilnoprawna na rodzicielskim

wróć do serwisu Kadry 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2013 - 13:46

Czy umowa cywilnoprawna może być podejmowana na urlopie rodzicielskim? Cały czas oprócz umowy o pracę pracuję także na umowach zlecenia i od czasu do czasu także umowach o dzieło. Zależy mi na tym, abym gdy będę na rodzicielskim również mogła dorabiać na umowach cywilnoprawnych. Czy będzie to możliwe?

#2 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 04 lipiec 2013 - 13:55

tak, nie ma mowy o ograniczeniach w porównaniu z dzisiejszymi macierzyńskimi

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6814 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 lipiec 2013 - 17:40

Tak jak napisała Doriss nie ma żadnych ograniczeń w wykonywaniu umowy zlecenia na urlopie rodzicielskim,ale należy o tym powiadomić pracodawcę ,ponieważ w takim przypadku od umowy zlecenia trzeba będzie odprowadzić wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.Pracodawcy ,który udziela Ci tego urlopu należy złożyć oświadczenie do celów ustalenia podlegania pod ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.W momencie wykonywania tych umów zleceń,nie podlegasz pod ubezipeczenie społeczne i zdrowotne opłacane z budżetu państwa.

#4 Meggi

Meggi

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 12:17

a czy będąc na urlopie rodzicielskim mogę wykonywać umowę zlecenie na rzecz własnego pracodawcy? zakres czynności zleconych ten sam co zakres obowiązków na um. o pracę.

#5 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5517 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 07 sierpień 2013 - 17:41

Odpada, może być potraktowane jako stosunek pracy.

#6 Meggi

Meggi

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 09 sierpień 2013 - 11:26

tak myślałam. trezba będzie znaleźć jakieś inne rozwiązanie

#7 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5517 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 09 sierpień 2013 - 17:07

Zmienić zakres zadania lub zmieni pracodawcę

#8 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2013 - 10:25

Czy na ulopie ojcowskim można podjąć pracę w innej firmie na umowę o pracę ??

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6814 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 sierpień 2013 - 10:36

Przepisy kodeksu pracy nie zabraniają podejmowania pracy zarobkowej w czasie urlopu ojcowskiego. Zresztą nie jest też wprost powiedziane, że urlopu tego udziela się w celu sprawowania osobistej opieki ojca nad dzieckiem, jak to jest w przypadku urlopu wychowawczego.Art. 182.3 Kodeksu Pracy, który nadaje prawo do urlopu ojcowskiego, nie zakazuje podejmowania czynności zarobkowych podczas trwania urlopu

#10 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2013 - 16:29

czyli jeśli podpisze umowe zlecenie  na inny zakres obowiazków niż umowa o prace to moge pracowac u swojego pracodawcy podczas trwania urlopu rodzicielskiego?

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6814 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 wrzesień 2013 - 16:41

Możesz podpisać umowę zlecenie z własnym pracodawcą podczas urlopu rodzicielskiego.Możesz także wrócić do pracy na stosowną część etatu( nie więcej niż 1/2) art. 182.1a K.p,wtedy będziesz również miała wypłacany urlop rodzicielski i wynagrodzenie za pracę.

#12 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2013 - 19:12

dzięki za odpowiedz.czy ta umowa musi byc na inny zakres obowiązków czy nie.Pracuje w aptece czy bedzie wszystko wporządku jeśli podpisze umowe zlecenie podczas trwania urlopu rodzicielskiego i wrócę na to samo stanowisko pracy .i czy taka umowa nie dyskwalfikuje mojej umowy o prace?po zakończeniu urlopu rodzicielskiego będę mogła wrócic normalnie na swoją umowe o pracę tylko zrezygnowac z tej umowy zlecenie?boję sie troszke żebym nie namieszała i potem np. nie została tylko z umowa zlecenie .jeSli wróce na 1/2 etatu to wtedy proporcjonalnie wynagrodzenie za urlop rodzicielski bedzie tez nizsze czyli nie 60% tylko 30%.?to chyba bardziej opłaca się podpisać umowe zlecenie.

#13 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6814 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 wrzesień 2013 - 20:10

Owszem,umowa zlecenia powinna mieć inny zakres pracy niż wynika to z Twojej umowy o pracę.Praca podczas urlopu rodzicielskiego i podczas ewentualnego urlopu wychowawczego na część etatu ma jeszcze jedną zaletę - pracodawca nie może Cię zwolnić podczas trwania tego urlopu wychowawczego.Wynagrodzenie za urlop rodzicielski nie zostanie obniżone.

#14 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2013 - 20:28

a czy np.mogę wrócić na 1/2 etatu i ewentualnie wypracować nadgodziny ? aby podwyższyć sobie pensję ?

#15 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6814 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 wrzesień 2013 - 20:50

Przy zawieraniu umów na część etatu należy zwrócić uwagę, by pracodawca określił liczbę godzin, po przekroczeniu, których zatrudnionemu będzie przysługiwał dodatek jak za godziny nadliczbowe. Istotne jest, aby limit godzin (ponadwymiarowych) mieścił się pomiędzy wymiarem zatrudnienia wynikającym z umowy a pełnym etatem.

W świetle obecnie obowiązujących przepisów (art. 151 § 5 K.p.) pracodawca powinien określić w umowie o pracę, która z godzin jest pierwszą w sekwencji wynagradzanych według stawek obowiązujących za pracę ponad ustaloną dobową normę czasu pracy. Brak określenia w umowie limitu godzin, za które przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych nie powoduje nieważności umowy. Pracownikowi, który zawarł taką umowę przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe jak przy zatrudnieniu na pełnym etacie. W związku z tym dodatek otrzyma on dopiero po przepracowaniu 8 godzin dziennie. Stanowisko to podzielił również Sąd Najwyższy w wyroku z 09 lipca 2008, I PK 315/07. Za godziny przepracowane ponad ustalony wymiar czasu pracy zatrudnionemu przysługuje wynagrodzenie zasadnicze.

Musisz jednak pamiętać,że urlop rodzicielski i urlop wychowawczy służy osobistej opiece nad małym dzieckiem,tak to przewidział ustawodawca.Dlatego zezwolił rodzicom na prace w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu.Dołączona grafika

#16 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2013 - 08:31

ale czy na pewno przy powrocie na 1/2 etatu mam płacone 60% urlopu rodzicielskiego?i jeśli karmie dzidziusia to czy mam przywileje matki karmiacej ? i jakie?czy pracodawca musi je uwzględnić czy może mi odmówić?

#17 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6814 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 wrzesień 2013 - 08:52

Pracodawca nie może odmówić zwolnienia matki karmiącej na czas karmienia dziecka, pracownicy, która pracuje co najmniej 4 godziny, jednak mniej niż 6 godzin dziennie - przysługuje jedna przerwa na karmienie,Przerwa nie przysługuje w przypadku gdy pracuje mniej niż 4 godziny dziennie.Zasiłek rodzicielski otrzymujesz zgodnie z podaniem,które złożyłaś pracodawcy.

#18 Gość_Wiola

Gość_Wiola
  • Goście

Napisano 15 październik 2013 - 13:15

Witam

Nie mogę zgodzić się z poprzednią odpowiedzią. jestem w podobnej sytuacji, obecnie na urlopie rodzicielskim i również pracuje w aptece. szefowa chce zatrudnić mnie na umowę zlecenie dlatego zaczęłam bardziej sie przyglądać tej sprawie. i wyczytałam na stronie: 

http://rodzicielski....op-rodzicielski

W jaki sposób naliczany będzie zasiłek macierzyński w sytuacji gdy mama dziecka postanowi łączyć urlop rodzicielski z pracą na ½ etatu u pracodawcy udzielającego tego urlopu?W przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy udzielającego tego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa wymiaru czasu pracy, zasiłek macierzyński ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do tego wymiaru. A zatem jeśli mama dziecka podejmie pracę na ½ etatu będzie otrzymywać połowę przysługującego jej zasiłku (tzn. 30% lub 40% podstawy wymiaru w zależności od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z narodzinami dziecka).

Więc Ania - zasiłek macierzynski będzie niestety obniżony, dlatego w takiej sytuacji wg mnie opłaca sie bardziej umowa zlecenie. a po zakończeniu urlopu pracodawca musi Cię przyjąć do pracy na takich warunkach jakie miałaś przed tym urlopem rodzicielskim

POzdrawiam

#19 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 15 październik 2013 - 19:12

Faktycznie w przypadku zatrudnienia na 1/2 podczas urlopu rodzicielskiego - zasiłek macierzyński ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do tego wymiaru. Zatem praca Mamy na pół etatu = połowa przysługującego jej zasiłku.

Ponadto pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika w sprawie zatrudnienia na część etatu podczas urlopu rodzicielskiego  i udzielić mu urlopu na pozostałą część wymiaru czasu pracy, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj wykonywanej przez niego pracy.W takim przypadku jest zobligowany poinformować pracownika na piśmie o przyczynie odmowy uwzględnienia jego wniosku.

Umowy cywilnoprawne dają większą swobodę. Trzeba jednak pamietać ,aby zakres obowiązków nie pokrywał się z zakresem ze stosunku pracy.

#20 Gość_Wiola

Gość_Wiola
  • Goście

Napisano 15 październik 2013 - 21:11

CZyli jeśli pracuję jako farmaceutka w aptece, na umowie o dzieło nie mogę mieć napisanego takiego charakteru pracy?? ale to w takim wypadku ZUS sam może potraktować taką umowę jak normalną umowę o pracę?? i zmniejszyć zasiłek??

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych