Skocz do zawartości

Praca na urlopie wychowawczym

urlop wychowawczy informowanie pracodawcy

wróć do serwisu Moja Firma 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Benzema

Gość_Benzema
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2013 - 13:12

Praca na urlopie wychowawczym - czy trzeba informować pracodawcę?

Nasza pracownica już od półtora roku przebywa na urlopie wychowawczym. W tym czasie dowiedzieliśmy się, że podjęła pracę w pełnym wymiarze pracy u innego pracodawcy.

Czy pracownica ta nie powinna nas o tym zawiadomić? Czy ma ona obowiązek zawiadomić pierwszego pracodawcę, u którego przebywa na urlopie wychowawczym o tym, że podejmuje pracę w czasie urlopu wychowawczego?

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6960 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 czerwiec 2013 - 19:36

Pracownica na urlopie wychowawczym może podjąć pracę,ale powinna o tym fakcie powiadomic pracodawcę.Pomijając inne względy ma to duże znaczenie ,gdyż wykazując pracownicę na RSA do ubezpieczenia ,składki za nią są naliczane przez pracodawcę, ale płacone przez skarb państwa.Żeby pracodawca w razie kontroli ZUS powinien posiadać podanie o urlop wychowawczy oraz wypełnione i podpisane oświadczenie pracownicy do celów ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ,w którym zobowiązuje się powiadomić pracodawcę o każdej zmianie dotyczącej ubezpieczenia.Jeżeli podjęłą pracę w innej firmie płatnikiem skłądek powinien byc pracodawca ,a Wasza firma powinna wykazywac pracownicę z kodem 121 ale bez opłacanych składek .Prawdopodobnie przyjdzie zrobic korekty od chwili podjęcia przez pracownicę pracy w innej firmie.
Poniżej treść oświadczenia :

OŚWIADCZENIE

dla celów ustalenia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego

osoby przebywającej na urlopie wychowawczym

(wypełnia ubezpieczony)

Nazwisko.................................................................................................................
Imię..........................................................................................................................
Data urodzenia...............................PESEL..............................................................
NIP.................................., seria i nr dok. tożsamości: dowód -paszport*/...............
Adres zamieszkania.................................................................................................
.................................................................................................................................

Oświadczam, że:

- mam inny tytuł z którego jest opłacana składka na ubezpieczenie zdrowotne

- Tak /Nie*/

jeśli tak podać jaki............................................................................................................

jeśli tak podać okres/y (od kiedy do kiedy)...................................................................

.........................................................................................................................................

O wszelkich zmianach w stosunku do danych zawartych w niniejszym oświadczeniu zobowiązuję się niezwłocznie powiadomić płatnika składek .

............................................... ........................................................

(Data ) (Podpis)

#3 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2013 - 11:11

Witam. Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym i prowadzi działalność gospodarczą. Mamy zatrudnić ją na umowę zlecenie z wynagrodzeniem 2000 zł. Czy od zlecenia należy naliczyć składki społeczne?

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6960 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 sierpień 2013 - 20:28

Jeżeli  przebywając na urlopie wychowawczym pracownica prowadzi własny biznes, to w okresie tym tytułem do ubezpieczeń będzie wyłącznie działalność gospodarcza. Zatem przez cały czas zbiegu dwóch tytułów do ubezpieczeń społecznych - urlopu wychowawczego z etatu i działalności gospodarczej  będzie musiała odprowadzać zarówno składki na ubezpieczenia społeczne, jak i składkę zdrowotną samodzielnie.Więc od umowy zlecenia nie trzeba odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne.

Trzeba pamiętać jednakDołączona grafika :

Art. 186.2 § 2.K.P. w razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

#5 Gość_Madzienka

Gość_Madzienka
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2013 - 21:30

Czy na urlopie wychowaczym może zostac popisana umowa na okres próbny z innym pracodawcą? bez konieczności informowania o tym pierwszego pracodawcy?  A może zastosować umowę o dzieło lub zlecenie na okres próbny?

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6960 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 sierpień 2013 - 22:37

Nie ma możliwości,aby podpisać umowę o prace lub umowę zlecenie z innym pracodawcą podczas urlopu wychowawczego i nie poinformować obecnego pracodawcy,który udzielił urlop wychowawczy.Powodem jest fakt,że nowy pracodawca ma obowiązek przejąć opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,natomiast "stary pracodawca " w tym czasie zaprzestaje opłacania za Ciebie tych składek,które finansowane są z budżetu państwa.

#7 Gość_Madzienka

Gość_Madzienka
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2013 - 11:55

Nie ma możliwości,aby podpisać umowę o prace lub umowę zlecenie z innym pracodawcą podczas urlopu wychowawczego i nie poinformować obecnego pracodawcy,który udzielił urlop wychowawczy.Powodem jest fakt,że nowy pracodawca ma obowiązek przejąć opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,natomiast "stary pracodawca " w tym czasie zaprzestaje opłacania za Ciebie tych składek,które finansowane są z budżetu państwa.

Rozumiem, ale czy "stary" pracodawca, po poinformowaniu go o tym, że podejmuje inną pracę nie będzie z tego tytułu stwarzał problemu?I jeszcze jedno: założmy, że nie powiedzie mi się w nowej pracy i po okresie próbnym nie dostanę stałej umowy, co wtedy ze składkami? Mam to zgłośić?

#8 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6960 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 sierpień 2013 - 14:27

Warunkiem podjęcia pracy zarobkowej podczas urlopu wychowawczego jest zachowanie możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.Skutkiem niesprawowania osobistej opieki nad dzieckiem może być odwołanie pracownicy przez pracodawcę z urlopu wychowawczego w celu podjęcia pracy po ustaleniu, że pracownik zaprzestał trwale sprawowania takiej opieki. Niestawienie się do pracy w tych okolicznościach może być potraktowane przez pracodawcę jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i skutkować rozwiązaniem umowy o pracę w trybie art. 52 kodeksupracy.

Po zakończeniu pracy u "nowego" pracodawcy zgłaszasz "staremu" pracodawcy,że nie pracujesz i będą odprowadzane składki do ZUS z racji przebywania na urlopie wychowawczym.

#9 Gość_justyna

Gość_justyna
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2013 - 13:34

Witam. jestem nauczcielem na urlopie wychowawczym, czy w tym czasie moge podjĄC prace w innej szkole, jesli tak to w jakim wymiarze godzin. Czy sa przepisy ktore reguluja czas pracy na urlopie wychowawczym?

#10 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5533 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 27 sierpień 2013 - 14:00

Można  podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego. Jest to  dopuszczalne tylko pod warunkiem, że ta praca nie będzie jej uniemożliwiać sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (art. 1862 § 1 Kodeksu pracy w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela).

#11 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 27 sierpień 2013 - 14:44

Witam. jestem nauczcielem na urlopie wychowawczym, czy w tym czasie moge podjĄC prace w innej szkole, jesli tak to w jakim wymiarze godzin. Czy sa przepisy ktore reguluja czas pracy na urlopie wychowawczym?

w wymiarze czasu pracy do 1/2 etatu możesz  pracować.

#12 Gość_Ela

Gość_Ela
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 23:01

Witam, jestem na urlopie wychowawczym i właśnie podjęłam pracę na pół etatu u innego pracodawcy, powiadomiłam już pracodawcę, który udzielił mi urlopu, do nowego mam napisać oświadczenie o tym, że to on powinien odprowadzać za mnie składki do ZUS, proszę o wzór takiego oświadczenia. Dodatkowo, nowy pracodawca prosi o świadectwa pracy (do wyliczenia urlopu), ale nie posiadam takiego, gdyż nadal jestem zatrudniona, co w takim razie powinnam przedstawić, aby urlop został mi poprawnie naliczony?

Tak dla jasności - nie rezygnuję jeszcze z urlopu wychowawczego, ponieważ nowa praca jest na okres próbny, więc dopóki nie mam pewności, że będzie to praca stała wolę rozwiązać to w taki sposób.

Dziękuję z góry za pomoc.

#13 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6960 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 listopad 2013 - 00:41

Oświadczenie do celów ustalenia podlegania pod ubezpieczenia społeczne osoby przebywającej na urlopie wychowawczym wzór :

http://bip.uwm.edu.p...bezpSpolecz.pdf

#14 Gość_Luiza

Gość_Luiza
  • Goście

Napisano 05 listopad 2013 - 17:26

Witam,

mamy pracownika który jest na urlopie wychowawczym i jenocześnie pracuje na 0,33 etetu. Proszę mi podpowiedzieć czy jeśli wysyłam tą osobę w deklaracji ZUS z kodem 12 0 00 to czy wtedy budżet państwa będzie przekazywał za tą pracownicę składki???

#15 Gość_ika

Gość_ika
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2014 - 11:54

Witam a jak to jest jak przebywam na urlopie wychowawczym i chce zmienic pracę ,co z okresem wypowiedzenia,w ,,starej" firmie pracuje 12 lat.

#16 Gość_kaa

Gość_kaa
  • Goście

Napisano 02 luty 2014 - 19:39

witam,

a co jeśli nie powiadomiłam starego pracodawcy, u którego jestem na urlopie wychowawczym, że podjęłam nową pracę na pół etatu u innego pracodawcy?

#17 Gość_xxx

Gość_xxx
  • Goście

Napisano 02 luty 2014 - 19:46

Witam,

obecnie jestem na urlopie wychowawczym.Jakiś czas temu podjęłam pracę w innej firmie na pół etatu.w nowej firmie(w której pracuję na pół etatu od  roku i pięciu miesięcy) złożyłam właśnie wypowiedzenie.Jaki jest okres wypowiedzenia?Miesiąc?

#18 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6960 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 luty 2014 - 22:02

witam,

a co jeśli nie powiadomiłam starego pracodawcy, u którego jestem na urlopie wychowawczym, że podjęłam nową pracę na pół etatu u innego pracodawcy?

Powiadomić trzeba pracodawcę ponieważ pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z budżetu państwa.W przypadku podjęcia pracy u innego pracodawcy,nowy pracodawca odprowadza te składki,a przy pierwszej kontroli ZUS zakwestionuje odprowadzone składki i trzeba będzie za cały okres pracy u drugiego pracodawcy zrobić korekty wysłanych deklaracji.Obowiązek powiadomienia pracodawcy spoczywa na pracowniku.

#19 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6960 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 luty 2014 - 22:09

Witam,

obecnie jestem na urlopie wychowawczym.Jakiś czas temu podjęłam pracę w innej firmie na pół etatu.w nowej firmie(w której pracuję na pół etatu od  roku i pięciu miesięcy) złożyłam właśnie wypowiedzenie.Jaki jest okres wypowiedzenia?Miesiąc?

Okres wypowiedzenia umowy zależy od rodzaju umowy jaka została zawarta.Umowę zawartą na czas określony z zawartą klauzulą o możliwości rozwiązania umowy zgodnie z art.33 k.p. - składamy 2-tygodniowe wypowiedzenie(zawsze kończy się w sobotę0.Umowa zawarta na czas nie określony  - wypowiedzenie miesięczne (zawsze kończy się w ostatnim dniu miesiąca).

#20 Gość_BASIA

Gość_BASIA
  • Goście

Napisano 07 marzec 2014 - 08:40

Witam!

Chciałam zapytać o możliwość pracy na urlopie wychowawczym. Prowadzę działalność gospodarczą, mam spółkę cywilną z wspolniczka. Czy mogę pojsc na urlop wychowawczy i nadal prowadzić działalność gospodarcza? Czy mam ograniczenia w zakresie zarobkow? Czy wtedy nadal Skarb państwa płaci moje składki ZUS?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop wychowawczy, informowanie pracodawcy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych