Skocz do zawartości

kiedy powstaje przychód?

wróć do serwisu Księgowość 28 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2010 - 14:23

Ustalając dochód za miesiąc, liczysz przychody i koszty narastająco od początku roku, odliczasz całą kwotę zmniejszającą podatek.

#22 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2010 - 14:24

Witaj ~wera ;)))Jak tam samopoczucie przed 20-tym???Ja padam na ...

#23 Gość_olokak

Gość_olokak
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2010 - 14:26

ok, to jak juz tu jestescie to jeszcze kilka pytan:1. co to znaczy ze licze narastająco?2. czy jesli nie podalem nigdzie w US samochodu to moge uwzgledniac w kosztach kilometrówke?3. czy jesli skladki zus za kwiecien zaplacilem 30.04 to odliczam je w rozliczeniu za kwiecien? a jesli za maj zaplacilem 07.06 to odliczam z=je w rozliczeniu za czerwiec?

#24 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2010 - 14:53

Witaj Mirasku :) dziubie i dziubie i juz mi lakier od paznokci pozlazil ;)(olonarastajaco czyli ustalajac podatek za maj:suma przychodow od I - V minus koszty od I - V - suma zaplaconych skladek spolecznych od I - V = podstawa opodatkowania * 18% - 556,02 ulga - zaplacone od I - V skladki zdrowotne do wysokosci 7,75% jej podstawy. (od stycznia do maja to jest kwota 996,78 zł)koszty zwiazane z eksploatacja auta niewprowadzonego do fimy mozesz wpisywac do KPIR na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

#25 Gość_olokak

Gość_olokak
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2010 - 15:41

ok1 - czemu 996,78? mi wychodzi za jeden miesiac 200,92?2 - co to znaczy na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu?3 - co zrobic zeby miec kilometrowke?

#26 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2010 - 15:47

~olokak, Ty lepiej oddaj swoje księgi do księgowej lub biura rachunkowego.Tak będzie dla Ciebie bezpieczniej ;)))

#27 Gość_olokak

Gość_olokak
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2010 - 16:22

no wlasnie nie chce!=) to tylko kwestia zeby ktos ogarniety mi to wszystko dokladnie wyjasnil a potem to juz sobie poradze, najgorszy poczatek mysle... ;)

#28 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2010 - 16:27

jestes na VAT i na KPIR a dla osoby kompletnie "zielonej" to nie jest takie hop siup i porady na forum nie pomogą. Narobisz sobie bigosu a potem beda problemy z US i koniec koncow bedzie Ciebie to wiecej kosztowac niz ksiegowa czy b.rachunkoweale jezeli juz sie bardzo upierasz to przeczytaj sobie na poczatek trzy podstawowe lektury:1. Ustawa o podatku doch od os.fizycznych1. Ustawa VAT3. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

#29 Gość_Gusia

Gość_Gusia
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2010 - 10:41

Troszkę się wtrącę i odpiszę na ostatnie pytania ~olokak.1. za jeden miesiąc obecnie jest 200,92 do odliczenia, ale za grudzień, przy założeniu że składka zapłacona w styczniu, było do odliczenia 193,10 - stąd ~wera napisała że za I-V do odliczenia 996,78.2. Jeżeli w DG wykorzystujesz samochód nie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, np. swój, to aby zaliczyć jakieś wydatki w koszty musisz prowadzić EPP, w której jest miesięczne zestawienie przebiegu pojazdu i miesięczne zestawienie poniesionych wydatków. Do kosztów wtedy zaliczasz kwotę wynikłą z pomnożenia liczby przejechanych km i stawki za 1 km przebiegu (obecnie dla samochodów pow. 900 cm3 to 0,8358zł), ale nie więcej niż suma poniesionych wydatków na ten samochód. Ważne, aby na tych fakturach czy innych dokumentach był nr rejestracyjny tego samochodu.3. Ta "kilometrówka", to właśnie ta EPP, którą wyżej troszkę opisałam. Aby ją mieć należy zakupić taką gotową książeczkę i ją odręcznie wypełniać, samemu sporządzić karty i je wypełniać lub można prowadzić komputerowo (jeżeli prowadzisz swoją księgowość przy pomocy programu komputerowego).

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych