Skocz do zawartości


Deklaracja VAT-7- faktura za sprzedaż złomu


wróć do serwisu Księgowość 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_maria

Gość_maria
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2011 - 09:24

Witam! Jestem jednostką budżetową-szkoła. Sprzedalismy złom. Wystawiliśmu kupującemu fakturę z oznaczeniem "odwrotne obciążenie". W której pozycji w deklaracji VAT-7 wykazuję tą faktutę?

#2 Gość_sala

Gość_sala
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2011 - 10:00

wystawiacie normalną fakturę vat , a co to za"odwrotne obciążenie"?do czego to ma służyć

#3 Gość_maria

Gość_maria
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2011 - 10:07

A no ma służyc do tego, że od 1. 04.2011 na podmiocie który nabywa złom ciąży obowiazek rozliczania VAT w ramach mechanizmu odwrotnego obciążania podatku VAT. To dostawca wystawia fakture sprzedażową, a na fakturze tej nie wykazuje sie danych dotyczacych stawki i kwoty podatku VAT, zamiast tego FV zawiera adnotacje "odwrotne obciążenie".

#4 Gość_sala

Gość_sala
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2011 - 10:23

Księgowanie faktur związanych z nabyciem/sprzedażą złomu W przypadku dostaw złomu dokonanych po 1 kwietnia 2011 r. podatek VAT rozlicza nabywca a nie sprzedawca (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT).W przypadku gdy VAT rozliczana nabywca, po stronie sprzedawcy ciążą następujące obowiązki:• należy wystawić fakturę VAT od dostawy złomu, • na fakturze nie wykazuje się danych dotyczących stawki i kwoty podatku (w Maksie została dodana stawka "vrn"),• obrót z tytułu dostawy złomu wykazana jest w poz. 41 deklaracji VAT (dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla którym podatnikiem jest nabywca). W przypadku nabycia złomu. Po stronie nabywcy należy stosować następującego reguły:• faktury wystawione przez sprzedawców złomu w zakresie dostaw, które nastąpiły po 1 kwietnia 2011 r. nie powinny zawierać podatku VAT, gdyby były opodatkowane VAT, podatek nie będzie mógł być odliczony (art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT) oraz nabywca będzie zobligowany do rozliczenia VAT od kwoty brutto (art. 29 ust. 18a ustawy o VAT), • nabycie złomu dokumentowane jest dla potrzeb podatku VAT tzw. fakturą wewnętrzną, (wpisana w zakupy i w sprzedaż – w sprzedaży należy zaznaczyć „Dostawa towarów dla których dla której podatnikiem jest nabywca - 'Faktura wewnętrzna'”) • nabycie w zakresie podatku należnego jest wykazywane w poz. 41 i 42 deklaracji VAT (dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca), natomiast VAT naliczony odliczany jest w poz. 51 i 52 deklaracji VAT-7.

#5 Gość_maria

Gość_maria
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2011 - 10:29

Czy dobrze myśle, żeby wykazać wartość faktury tylko w pozycji 41 w deklaracji VAT 7?

#6 Gość_Dora

Gość_Dora
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2011 - 13:34

Dostawca wypełnia poz.41 i tylko tą pozycje w dekl.Vat-7 (zarówno w wersji 11 jak i 12 deklaracji)

#7 Gość_maria

Gość_maria
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2011 - 13:36

dziękuję za potwierdzenie1 Miłego dnia

#8 Gość_RR

Gość_RR
  • Goście

Napisano 29 listopad 2011 - 17:50

Jestem nabywcą i zarazem sprzedawcą złomu.Jak prawidłowo ma wyglądać rozliczenie podatku Vat. Proszę o przykład.

#9 Gość_do RR

Gość_do RR
  • Goście

Napisano 29 listopad 2011 - 19:55

Jak sprzedajesz to bez VAT ( fv wewnętrzna)a jak kupujesz to też wystwaisz FV wewnętrzną i odliczasz , jesli możesz odliczyć.

#10 Gość_vatis

Gość_vatis
  • Goście

Napisano 29 listopad 2011 - 20:33

jak sprzedajesz to fak.vat (NP-nie podlega) z dopiskiem odwrotne obciążenie i poz.41 dekl.vat7jak kupujesz to fak.wewn.(do tej os sprzedawcy z NP) i poz.41,42 oraz jako vat naliczony jak zakup do dg opodatkowanej do poz.51,52

#11 papierówka

papierówka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 211 postów

Napisano 01 lipiec 2013 - 13:12

Mechanizm tzw. odwrotnego obciążenia jest analogiczny do rozwiązania stosowanego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów czy imporcie usług.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, aby obowiązek rozliczenia podatku spoczywał na nabywcy, muszą być łącznie spełnione cztery warunki:

- nabywcą złomu jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT (czyli podatnik prowadzący działalność gospodarczą – bez znaczenia jest, czy to podatnik czynny czy zwolniony podmiotowo),

- dostawcą złomu jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT,

- dostawca złomu nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT , czyli jest podatnikiem VAT czynnym,

- dostawa złomu nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (dla dostawy towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego).

Jeżeli choćby jeden z wymienionych warunków nie jest spełniony, nabywca złomu nie powinien rozliczać VAT z tytułu dostawy złomu, natomiast dostawa powinna być rozliczona przez dostawcę.



#12 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 06 maj 2014 - 08:37

Jednsotka budżetowa. Sprzedaż złomu w marcu 2014. Wpływ środków za złom i całej dokumentacji dot. likwidacji do księgowości w kwietniu 2014. Nie wystawiono faktury. Co teraz mozna zrobić? Zapewne trzebaby wystawić fakturę i skorygowac VAT-7 za marzec.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy