Skocz do zawartości


Umowa o dzieło a odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy


wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Adas

Gość_Adas
  • Goście

Napisano 20 październik 2009 - 17:19

Witam,Zleciłem znajomemu wykonanie portalu internetowego. Umową była umowa o dzieło. Mam pytanie do którego dnia miesiąca mam zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy z tej umowy? (do 20?), zaliczkę mam wpłacić tak jak normalnie do mojego US gdzie prowadzę działalność gospodarczą (jaki tytuł przelewu) czy do US wykonawcy umowy o dzieło?

#2 Gość_Tenia

Gość_Tenia
  • Goście

Napisano 20 październik 2009 - 18:54

Witaj,już masz odpowiedzi na forum,ale widzę że nie zauważyłeś.więc masz kwotę wpłacić do swojego US do 20-go.Opis; PIT-4

#3 Gość_Reee

Gość_Reee
  • Goście

Napisano 20 październik 2009 - 23:17

chciałam zauważyć że nie ma już PIT-4 składanego co miesiąc- jest roczny

#4 Gość_sim

Gość_sim
  • Goście

Napisano 20 listopad 2009 - 16:43

no właśnie nie ma obowiązku składania, ale zapłaty zaliczki jest ? Więc można wysłać tą zaliczkę na konto US sumarycznie z zaliczką PIT5? czy na oddzielne konto :( ?

#5 Gość_maryśka

Gość_maryśka
  • Goście

Napisano 20 listopad 2009 - 18:31

deklaracji nie składamy lecz wpłacając podatek opisujemy PIT4 PIT5 PIT5L PIT8AR ten ostatni wówczas gdy podatek liczony jest od kwoty umowy 200.-termin wszystkich wskazanych to 20

#6 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 20 listopad 2009 - 23:34

Adas,podatek z tytułu umowy o dzieło odprowadzasz do US tam gdzie prowadzisz dgdo 20 -go nastepnego m-ca zaznaczając na przelewie PIT 4R,a nie PIT 4 ,

#7 Gość_maryska

Gość_maryska
  • Goście

Napisano 21 listopad 2009 - 19:03

powstał spór ja i Maria/imienniczka/ aby rozstrzygnąć która z nas ma rację proponuje telefon do swojego u.skarbowego i już nie będziesz miał wątpliwości data 20 jest bezsporna -czy oznaczenie pit 4 czy pit4r do wyjaśnienia.

#8 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 21 listopad 2009 - 23:27

obie formy są dozwolone, ja np. wpisuję PIT-4

#9 Adam

Adam

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 457 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 11:58

Kilka słów na temat charakteru prawnego umowy o dzieło. Umowa o dzieło, podobnie jak zlecenia, jest umową nazwaną, uregulowaną w Kodeksie cywilnym (art. 627–646). Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (zwany dalej także wykonawcą) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Umowa o dzieło jest umową rezultatu i wymaga, by działanie przyjmującego określone zamówienie doprowadziło do konkretnego, indywidualnie oznaczonego efektu (dzieła).

 

Umowa o dzieło odznacza się m.in. tym, że wykonawca ma daleko posuniętą swobodę co do sposobu, w jaki będzie postępował w celu uzyskania ustalonego w umowie końcowego efektu.

Umowa o dzieło może być zawierana między osobami fizycznymi, prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej.

 

Przedmiotem omawianej umowy powinno być konkretne dzieło, uzgodnione przez strony, przy czym może być ono rozumiane szeroko: jako obejmujące zarówno przedmioty w postaci materialnej (np. zbudowanie budynku, wykonanie szafki kuchennej, wyrzeźbienie figurki), jak i w postaci niematerialnej (np. napisanie piosenki, zorganizowanie koncertu lub konferencji).

 

Obowiązki stron umowy o dzieło

Zarówno zamawiający dzieło, jak i jego wykonawca mają wzajemne obowiązki. Najważniejsze z nich przedstawia poniższa tabela.

Porównanie obowiązków zamawiającego i wykonawcy dzieła

 

 

 

Obowiązki zamawiającego dzieło

 

- zapłata wynagrodzenia za stworzone dzieło

- współdziałanie z wykonawcą w zakresie wykonania dzieła

- odebranie wykonanego dzieła

 

Obowiązki wykonawcy dzieła

 

- wykonanie oznaczonego dzieła

- osobiste wykonanie dzieła, jeśli wywiązanie się z umowy zależy od osobistych przymiotów lub kwalifikacji wykonawcy

- właściwe użycie do wykonania dzieła materiałów dostarczonych przez zamawiającego i zwrot ich części w przypadku niezużycia w całości

- informowanie zamawiającego o okolicznościach mogących przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu dzieła

- niezwłoczne zawiadomienie zamawiającego o tym, że dostarczony przez niego materiał nie nadaje się do prawidłowego wykonania dzieła





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych