Skocz do zawartości

jak wpisuje się Amortyzację środków trwałych do KPIR?

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_krzem

Gość_krzem
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 00:34

Czy ktoś z Was mógłby podać w której kolumnie i co się wpisuje, czy jakoś szczególnie się to opisuje? Może gdzie w sieci jest taki przykład, nie moge jakoś przez google znaleźć.Z góry dziękuje za pomoc.

#2 Gość_limeira

Gość_limeira
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 01:57

przeczytaj załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

#3 Gość_krzem

Gość_krzem
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 19:18

jw

#4 Gość_maryśka

Gość_maryśka
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 19:25

kwotę amortyzacji wyliczona wg ewidencji środków trwałych -sporządzając dowód wewnętrzny i piszesz amortyzacja wg ewidencji srodków trwałych za miesiąc.......... w kwocie........w kolumnę 13 pozostałe wydatki.

#5 Gość_krzem78

Gość_krzem78
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 23:36

Dzieki, jestem już bliższy celu. Środek trwały u mnie stanowi zestaw komputerowy razem z monitorem zakupiony ze środków dotacji z Urzędu Pracy. Co to zmienia w tej sytuacji? Z tego co wiem, muszę taki ŚT amortyzować, ale nie stanowi to dla mnie kosztu (nic nie "zyskam"). Ale czy wypełniać to w KPIR w taki sam sposób jak opisany w powyższym poście i po prostu w sumowaniu kolumny 13 nie uwzględniać . I drugie pytanie: jaki sens jest amortyzować komputer przez rok czy dwa, jak i tak to dla mnie nie jest kosztem. Czy w tej sytuacji nie mogę tego załatwić jednym wpisem w jednym miesiącu w KPIR?Sorry za rozwinięcie tematu w tym wątku, ale sytuacja niby prosta, a kompletnie nie mogę sobie z nią poradzić.

#6 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 23:42

czegoś co nie jest twoim kosztem nie możesz wpisywać do kpir

#7 Gość_krzem78

Gość_krzem78
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2009 - 00:05

No tak, w sumie to logiczne. Czyli wpisuję zestaw komputerowy w ewidencję ŚT. A z uwagi że składa się z dwóch elementów muszę sporządzić OT, zgadza się?Czy zatem gdzieś (w jednym z tych dwu dokumentów lub w innym) ujmuję informację o amortyzacji?

#8 Gość_krzem78

Gość_krzem78
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2009 - 20:24

jw

#9 papierówka

papierówka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 211 postów

Napisano 12 lipiec 2013 - 07:43

Podatnik dokonujący amortyzacji może wybrać metodę liniową lub degresywną. Odpisów amortyzacyjnych w przypadku metody liniowej dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), aż do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór. Przy czym suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.Metoda degresywna charakteryzuje się tym, że roczne odpisy amortyzacyjne są zróżnicowane, najwyższe w pierwszym roku eksploatacji i sukcesywnie maleją w kolejnych latach użytkowania środka trwałego. Polega ona na tym, że na początku miesięczne raty amortyzacji można podwyższać współczynnikiem nie wyższym niż 2,0, a w następnych latach podatkowych nalicza się je od wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych zgodnie z amortyzacją liniową.Gdy podatnik nie zaliczy samochodu (czy innego składnika majątku trwałego) do środków trwałych z uwagi na to, że jego wartość nie przekracza 3,5 tys. zł, samochód ten nie jest traktowany jako środek trwały. W konsekwencji w każdym przypadku, gdy jego wartość przekroczy z kolei 1,5 tys. zł, podatnik musi ujawnić go w prowadzonej obok podatkowej księdze przychodów i rozchodów ewidencji wyposażenia. Oczywiście nie dotyczy to podatników prowadzących pełną rachunkowość, albowiem w ich przypadku trzeba stosować się do zasad wynikających z ustawy o rachunkowości, która narzuca nieco inny sposób zaewidencjonowania amortyzacji.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy