Skocz do zawartości

ewidencja vat faktur zaliczkowych a koszty

wróć do serwisu Księgowość 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2013 - 17:59

Witam wszystkich,w lutym otrzymałam fakturę zaliczkową na zakup paliwa (karty paliwowe). Odliczyłam vat z tej faktury zaliczkowej. Potem w marcu dostałam fakturę za tankowane paliwo, do zapłaty nic bo rozliczone zaliczką, ale okazało się, ze nie cały vat mogę odliczyć bo szef tankował do swojego osobowego auta. Jak to zaksięgować? Bardzo prosze o pomoc. Jestem początkująca. Gdyby nie ten vat to bym poleceniem księgowania z zaliczek przeksięgowała netto w koszty , a teraz nie wiem. Pomocy!

#2 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2013 - 18:13

Nieprawidłowo odliczyłaś vat. Od paliwa z prawem do odliczenia odliczasz na zasadach ogólnych , natomiast wartość od paliwa samochodu osobowego zaliczasz w koszty w brutto. Jaka jest wartośc vat, który nieprawidlowo odliczyłaś?

#3 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2013 - 18:18

Vat od paliwa do osobowego auta z faktury rozliczeniowej to 63 złCo robić?

#4 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2013 - 18:27

Masz dwa wyjścia. Skorygować deklarację vat z miesiąca, do którego zaliczyłaś nieprawidłowe odliczenie od samochodu osobowego wówczas wartość cała idzie w koszy(z tej fa). Albo udawać,że nie widzisz błędu i nie robić korekty i kwotę netto w całości dać w koszty. Ryzyk fizyk.

#5 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2013 - 18:48

Vat odliczyłam w lutym, a w marcu muszę go jakoś pomnijeszyć o te 63 zł. Jak to zaksięgować? Pk? Jak prawidłowo ewidencjonować te faktury zaliczkowe i zakupowe z flotexem? Pomocy!

#6 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2013 - 09:03

Proszę wszystkich o pomoc. Jak prawidłowo ewidencjonować faktury na karty paliwowe, gdzie są wpłacane zaliczki na większe sumy i potem wystawiane faktury za faktycznie tankowane paliwo. Na pewno ktoś ma w firmie taką sytuację. Czy tych zaliczkowoych faktur nie księgować? Ale w pełnej księgowości przecież muszę. Proszę o konkretne dekrety jak krowie na rowie. Będę bardzo wdzięczna.

#7 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2013 - 18:34

Faktury zaliczkowe księgujesz 640 netto i vat naliczony WN i kontrahent MA.Po otrzymaniu faktury końcowej księgujesz różnicę między zaliczkową, a końcową na WN4xx, vat i na MA kontrahent.PK przeksięgowanie kwoty netto z faktury zaliczkowej WN4xx/640 MA

#8 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2013 - 10:38

Dziękuję za odpowiedź, ale co w sytuacji gdy faktura końcowa jest niższa niż zaliczkowa i nie jest do zapłaty.
Przykładowo :
faktura zaliczkowa 5000,00 bruto
netto 4065,04
vat 934,96

w kolejnym miesiącu faktura za zatankowane paliwo i inne towary
brutto 3874,50
netto 3.150,00
vat 724,50
z tym, że w tym vacie jest też vat od paliwa zatankowanego do osobowego w kwocie 63,25 zł nie do odliczenia

Bardzo proszę o cierpliwość i o konkretne księgowanie. To dla mnie bardzo ważne. Proszę o pomoc

#9 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2013 - 19:19

Dlaczego nikt mi nie chce pomóc?Jeszcze raz bardzo proszę.

#10 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2013 - 06:58

TYle sób przeczytało i nie chce mi pomóc... proszębardzo proszę o pomoc

#11 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2013 - 09:27

Czy vat był do przeniesienia z deklaracji, czy do zwrotu?

#12 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2013 - 10:10

vat był do zapłaty. Zrobię pk i skoryguję ten vat w marcu. Moja WIELKA prośba dotyczy prawidłowego księgowania tych operacji w przyszłości w kolejnych miesiącach. W marcu znowu mam fakturę zaliczkową i w kwietniu będę miała fakturę za faktycznie zatankowane paliwo na kwotę niższą niż zaliczka w tym paliwie będzie paliwo zatankowanego do osobowego auta. Jak te operacje zaksięgować? Co z Vatem z faktury zaliczkowej? odliczyć w całości?Mam nadzieję, że mnie ktoś rozumie... Prosze o wyjaśnienie. Bardzo proszę

#13 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2013 - 10:34

OK. Zakładamy,że vat jest odliczany prawidłowo.faktura zaliczkowa 5000,00 brutonetto 4065,04 640/2xxvat 934,96 225/2xxw kolejnym miesiącu faktura za zatankowane paliwo i inne towarybrutto 3874,50netto 3.150,00 księgujesz 4xx/640 pozostało Tobie do rozliczenia 915,04 (saldo na koncie 640 WN), wynika z różnicy kwot netto obu faktur . Gdy przyjdzie następna faktura rozliczeniowa to tę kwotę rozliczysz do końca i resztę z następnej zaliczkowej.Jeżeli chodzi o vat rozliczasz go z faktury zaliczkowej jeżeli jest wyższy od vat na fakturze rozliczeniowej. Natomiast, gdy vat jest wyższy na fakturze rozliczeniowej dodatkowo rozliczasz fakturę rozliczeniową na różnicę na vacie już odliczonym z faktury zaliczkowej

#14 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2013 - 12:23

Dziękuję bardzo, że ktoś zechciał mi pomóc :-)A co jeśli część vatu to vat nie do odliczenia (ten dot. paliwa do auta osobowego). Pozostaje tylko ręczne polecenie księgowania, które u mnie nie wchodzi do rejestru vat ?Co z takim vatem?Ja mam zawsze faktury zaliczkowe na wyższą kwotę niż faktury rozliczeniowe.Jak odliczę cały vat z faktury zaliczkowej to potem na fakturze rozliczeniowej mam wykazany vat od paliwa do aut cieżarowych i vat od paliwa do osobowych. Bardzo proszę o pomoc z tym księgowaniem vatu nieodliczalnego.

#15 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2013 - 12:52

vat od paliwa samochodów osobowych nie podlega odliczeniu(nie mylić- stawka zw) i nie wchodzi do rejestru vat. Nie wiem na jakim programie pracujesz. Przykładowo faktura zaliczkowaNetto 200,-vat 46,-Brutto 246,-Z czego 100,- i vat do odliczenia księgujesz 640/2xx -100,- i 225/2xx 23,-I 100,- i vat nie podlegający księgujesz 640/2xx -100,- i 4xx/2xx vat nie podlegający 23,-Faktura rozliczeniowanetto 150,-vat 34,50brutto 184,50Księgowanie rozliczeniowe faktur względem siebie150,- księgujesz 4xx/640Pozostaje Tobie 50,- na koncie 640 do rozliczenia w następnym okresie z tych faktur. Jednak przyjdzie następna faktura zaliczkowa i rozliczeniowa. Traktujesz wszystko tak samo dodając w pierwszej kolejności rozliczenie faktury zaliczkowej netta na 50,-, a później resztę. nie wiem, czy coś z tego rozumiesz.Jeżeli chodzi o vat to jak napisałaś faktury zaliczkowe zawsze sa wyższe więc bez roszad odliczasz z nich tyle ile jest do odliczenia. proponuję zrobić tabelę w exe lu tak, aby wszystko bylo czytelne, bo mozna się zagubićmam nadzieję,ze nic nie pokręciłam przez przypadek

#16 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2013 - 14:22

Jeszcze raz bardzo dziękuję za wpis.Problem w tym, że o tym ile vatu bedzie do aut ciężarowych (do odliczenia)a ile do osobowych (vat nie do odliczenia) wiadomo dopiero z faktury rozliczeniowej. Najpierw mam fakturę na zaliczkę na paliwo . Przepraszam, ale to jest najważniejsze w tym wszystkim i prosze o cierpliwość.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy