Skocz do zawartości


Różnica Art,30 & 1 pkt. 3 KP a art 55 & 1[1]


wróć do serwisu Kadry 23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Wak

Gość_Wak
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2013 - 11:25

Z pracy zwolniłem się z art 55 & 1[1] z powodu że firma zalegała mi pensję za prace za dwa miesiące.Wczoraj dostałem listownie Świadectwo Pracy wypowiedzenie pracy z Art.30 & 1 pkt. 3.Może ktoś mi wytłumaczyć różnicę tych artykułów i jak sformułować sprostowanie do firmy?Dziękuję

#2 lmg

lmg

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 11:39

Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:. 3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),

Art. 55. § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

§ 11. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

#3 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 12:27

podstawa rozwiązania umowy w świadectwie jest prawidłowa ,powinienies mieć jeszcze podana strone występującą o rozwiązanie umowy- czyli dopisek "przez pracownika"

#4 Gość_Wak

Gość_Wak
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2013 - 12:32

Dziękuję Img.
Czy pracodawca miał prawo zmienić artykuł wypowiedzenia przez pracownika na art. 30 i czyjest to jest to dla mnie korzystne?
Jak mam napisać sprostowanie swojego świadectwa pracy? i czy mam to udokumentować?

#5 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6708 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 kwiecień 2013 - 12:42

Podstawą do sprostowania jest kopia rozwiązania umowy ,którą wręczyłeś pracodawcy,a jesli nie masz to pracodawca ma prawo sprostować ponieważ nie posiada dokumentu podpisanego przez Ciebie na podstawie art.30 czyli porozumienia stron.

#6 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6708 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 kwiecień 2013 - 12:45

Różnica jest taka ,że na podstawie art.55 ,ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy /podejrzewam ,ze nie wypłacał wynagrodzenia/ przysługuje Ci odszkodowanie , a na podstawie art.30 pkt.3 nie przysługuje.

#7 igraszka

igraszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 159 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 12:46

Podstawa rozwiązania umowy o prace to jest własnie art. 30 par. 1 pkt 3. Aby doprecyzować pracodawca pownien napisać jeszcze ze nastapiło to w związku z art. 55 par. 1{1}.

„Nic nie jest w sobie ani dobre ani złe – to nasze myślenie czyni je takim...”

 


#8 igraszka

igraszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 159 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 12:53

Dziękuję Img.
Czy pracodawca miał prawo zmienić artykuł wypowiedzenia przez pracownika na art. 30 i czyjest to jest to dla mnie korzystne?
Jak mam napisać sprostowanie swojego świadectwa pracy? i czy mam to udokumentować?

Ale przecież art. 30 par. 1 pkt 3 to jest własnie sposób rozwiązania umowy o prace " bez wypowiedzenia przez jedną ze stron". W tym konkretnym przypadku przez pracownika i to powinno być doprecyzowane na świadectwie pracy.
Art. 55 to nie jest forma rozwiązania umowy o prace tylko przyczyna!

„Nic nie jest w sobie ani dobre ani złe – to nasze myślenie czyni je takim...”

 


#9 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6708 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 kwiecień 2013 - 13:04

Podstawa rozwiązania umowy o prace to jest własnie art. 30 par. 1 pkt 3. Aby doprecyzować pracodawca pownien napisać jeszcze ze nastapiło to w związku z art. 55 par. 1{1}.

Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie .30 par.1 pkt.3 jest oświadczeniem woli obu stron , natomiast art.55 jest to jednostronne oświadczenie woli i art 55 par.1 .1 powienien być napisany w świadectwie pracy.

#10 igraszka

igraszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 159 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 13:09

Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie .30 par.1 pkt.3 jest oświadczeniem woli obu stron , natomiast art.55 jest to jednostronne oświadczenie woli i art 55 par.1 .1 powienien być napisany w świadectwie pracy.

Bogusławo, mylisz dwie rzeczy: porozumienie stron (art. 30 par. pkt 1) i to jest faktycznie oświadczenie woli obu stron
od oświadczenia woli przez jedna ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (art. 30 par.1 pkt. 3) .

Formy rozwiązania umowy o pracę są podane tylko i wyłącznie w art 30 k.p. Polecam przeczytaj cały:-).

„Nic nie jest w sobie ani dobre ani złe – to nasze myślenie czyni je takim...”

 


#11 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6708 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 kwiecień 2013 - 13:17

http://praca.wieszja...pracodawcy.html

W praktyce orzeczniczej Sądu Najwyższego zachowało się stanowisko, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika na podstawie art. 55 § 1[1] kp jest skuteczne bez względu na to, czy wskazane przez pracownika przyczyny rzeczywiście występują. Ten sposób rozwiązania stosunku pracy powinien znaleźć odzwierciedlenie w świadectwie pracy (wyrok SN z dnia 04.03.1999r., sygn. akt I PKN 614/98).Dołączona grafika

#12 igraszka

igraszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 159 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 13:21

http://praca.wieszja...pracodawcy.html

W praktyce orzeczniczej Sądu Najwyższego zachowało się stanowisko, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika na podstawie art. 55 § 1[1] kp jest skuteczne bez względu na to, czy wskazane przez pracownika przyczyny rzeczywiście występują. Ten sposób rozwiązania stosunku pracy powinien znaleźć odzwierciedlenie w świadectwie pracy (wyrok SN z dnia 04.03.1999r., sygn. akt I PKN 614/98).Dołączona grafika

przeczytaj mój post #7.

„Nic nie jest w sobie ani dobre ani złe – to nasze myślenie czyni je takim...”

 


#13 Gość_Wak

Gość_Wak
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2013 - 13:26

Dzięki.Oryginał Świadectwo Pracy mam im odesłać? Czy mają mi przesłać nowe świadectwo z art.55.A jak nie będą chcieli przesłać.Jak szybko muszą odesłać mi z powrotem?

#14 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 13:29

Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie .30 par.1 pkt.3 jest oświadczeniem woli obu stron , natomiast art.55 jest to jednostronne oświadczenie woli i art 55 par.1 .1 powienien być napisany w świadectwie pracy.

jakim cudem rozwiązanie umowy BEZ wypowiedzenia może być oświadczeniem woli obu stron ???? Przeciez to własnie jedna strona dochodzi do wniosku ,że w terminie natychmiastowym chce tę umowę rozwiązać. Druga strona nie ma tu nic do gadania!!!!!

#15 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 13:30

Dzięki.Oryginał Świadectwo Pracy mam im odesłać? Czy mają mi przesłać nowe świadectwo z art.55.A jak nie będą chcieli przesłać.Jak szybko muszą odesłać mi z powrotem?

powtarzam jeszcze raz , podstawa rozwiązania umowy jest prawidłowa, pod warunkiem,że wskazano stronę rozwiązująca umowę,lub wpisano nawiąznie do art 55

#16 igraszka

igraszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 159 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 13:30

Dzięki.Oryginał Świadectwo Pracy mam im odesłać? Czy mają mi przesłać nowe świadectwo z art.55.A jak nie będą chcieli przesłać.Jak szybko muszą odesłać mi z powrotem?

Nie odsyłaj, poproś na piśmie o sprostowanie świadectwa pracy, otrzymasz drugie.

„Nic nie jest w sobie ani dobre ani złe – to nasze myślenie czyni je takim...”

 


#17 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 13:33

dokładnie, albo ich stanowsko, czemu uważają,że sprostowanie swiadectwa jest niepotrzbne. Na tej podstawie możesz zwrócić się do SP z pozwem o sprostowanie świadectwa pracy

#18 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2013 - 13:54

Wystarczy że napiszę żeby dopisali art55? I nie muszę tego już uzasadniać?Dziękuję wszystkim

#19 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 14:07

nie nie musisz dodatkowo uzasadniać

#20 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 14:09

pamiętaj też,że w związku ztym trybem rozwiązania umowy pracodawca jest zobowiązany wypłacić ci odszkodowanie



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych