Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ulga na dziecko pracujące/uczące się


wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dorcia13

Dorcia13

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 411 postów

Napisano 10 kwiecień 2013 - 20:48

18 letnie dziecko poszło do pracy (pod koniec 2012 roku) ale jeszcze się uczy, czy mogę odliczyć ulgę na niego, czy już nie???

#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 10 kwiecień 2013 - 20:57

Dziecko spełnia warunek skutkujący prawem do ulgi - uczy się.Kolejnym warunkiem jest to, aby w roku podatkowym nie uzyskiwało dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych przy zastosowaniu 19 proc. stawki przekraczających łącznie 3089 zł.Rodzice tracą prawo do odpisu, jeśli dorosłe dziecko ma dochody z pracy, działalności gospodarczej lub giełdy powyżej 3089 zł rocznie. Według Ministerstwa Finansów pod pojęciem dochodów należy rozumieć przychody po odjęciu kosztów ich uzyskania. Nie można odliczyć np. składek na ubezpieczenie społeczne. Do tego limitu wlicza się również zarobki uzyskane za granicą.Uczące się dorosłe dziecko, którego zarobki w 2012 r. nie przekroczyły 3089 zł - ulga Ci przysługuje.

#3 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5963 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 kwiecień 2013 - 21:01

Na pewno ulgę na dziecko możesz odliczyc do miesiąca przed którym dziecko poszło do pracy.Nie piszesz od kiedy dziecko pracuje i jakie osiąga dochody .
Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT ulga przysługuje podatnikom wychowującym w roku podatkowym dzieci własne lub przysposobione:
1. małoletnie,
2. bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,
3. dzieci uczące się (tylko do 25 roku życia) w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w prawie o szkolnictwie wyższym, które w roku podatkowym poza dochodami z renty rodzinnej, dochodami wolnymi od podatku oraz dochodami niepowodującymi obowiązku uiszczenia podatku nie uzyskały żadnych innych dochodów.Kwota zwolniona od podatku za 2012 rok wynosiła 3089 zł.


#4 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2013 - 18:46

To jeszcze w kwestii formalnej: " w roku podatkowym poza dochodami z renty rodzinnej, dochodami wolnymi od podatku oraz dochodami niepowodującymi obowiązku uiszczenia podatku nie uzyskały żadnych innych dochodów. Kwota zwolniona od podatku za 2012 rok wynosiła 3089 zł.". Czy można przyjąć, że jeśli w danym roku dziecko przekroczyło 3089 co jest jednoznaczne z niemożnością odliczenia to w kolejnym roku jeśli dziecko do 25 roku życia nie będzie miało dochodów, ulga "wraca" ?

 


#5 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5963 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 wrzesień 2013 - 20:04

W następnym roku podatkowym,jeżeli dziecko nadal się uczy nie przekroczy kwoty wolnej od podatku,będzie można odliczyć ulgę z tym,że ulgi podatkowe nie kumulują się,za rok 2012 nie można odliczyć razem z ulgą za rok 2013.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy