Skocz do zawartości


Wypłata wynagrodzenia chorobowego - koszty uzyskania


wróć do serwisu Księgowość 59 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ALfreda

Guest_ALfreda
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2008 - 14:38

Proszę o właściwą odpowiedż wypaciłam pracownikowi za 30 dni choroby i dałam koszty uzyskania przychodu jak to zkorygować i czy należy się kwota wolana

#2 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2008 - 14:41

Zrobiłaś prawidłowo.Przy naliczeniu wynagrodzenia za czas choroby, właściwe jest zastosowanie KUP i kwoty wolnej.

#3 Guest_enia

Guest_enia
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2008 - 14:46

Potwierdzam, Mirasek ma rację. Kup nie potrąca się przy zasiłku chorobowym.

#4 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2008 - 15:56

Zgadza się.

#5 Guest_gosia

Guest_gosia
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2008 - 22:07

Jeżeli pracownik chorował cały miesiąc i nie przepracował ani jednego dnia to jakim sposobem należą się koszty? KUP jest wtedy jeżeli pracownik przepracował co najmniej jeden dzień w m-cu.Czyż nie tak? Ulga tak.

#6 Guest_Fox

Guest_Fox
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2008 - 00:20

Wynagrodzenie chorobowe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy o pdof.Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia chorobowego podlegają opodatkowaniu jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o pdof.W przypadku gdy pracodawca obok zasiłku chorobowego wypłaca w danym miesiącu kalendarzowym świadczenia stanowiące przychody ze stosunku pracy (w tym także wynagrodzenie chorobowe), to przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy uwzględnia koszty uzyskania przychodu. Zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych pracodawca ustala od łącznej kwoty przychodu. Natomiast koszty uzyskania przychodu może odliczyć wyłącznie od przychodu z tytułu stosunku pracy i tylko do wysokości tego przychodu.

#7 Guest_enia

Guest_enia
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2008 - 08:31

Przy zasiłku chorobowym potrąca się ulgę podatkową czy nie?

#8 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2008 - 08:39

Do Gosi - zasiłek chorobowy a wynagrodzenie za czas choroby to dwie różne sprawy. Od zasiłki chorobowego nie potrąca się KUP od wynagrodzenia za czas choroby TAK!Do ~Enia - przy zasiłku chorobowym odlicza się ulgę podatkową i napisała to FOX"....Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia chorobowego podlegają opodatkowaniu jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o pdof..."

#9 Guest_gosia

Guest_gosia
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2008 - 09:45

Wiem że zasiłek i wynagodzenie za czas choroby to dwie różne sprawy.Jeżeli pracownik za cały m-c miał wypłacone tylko wynagrodzenie za czas choroby (nie zasiłek) i nie przepracował ani jednego dnia w danym m-cu to należą się KUP???

#10 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2008 - 10:03

Tak,przeczytaj uważnie co napisał/ła Fox i Mirasek.

#11 Guest_gosia

Guest_gosia
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2008 - 10:43

Dziękuję za wyjaśnienia.Teraz wszystko jasne.Prosze jeszcze o pomoc w sprawie tej nieszczęsnej zabudowy wnętrza.Temat z dn. 02.12.2008 r.

#12 Guest_Marian

Guest_Marian
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2009 - 19:56

Witam wszystkich.Jestem pracownikiem i mam pewien problem doryczący wynagrodzenia chorobowego. Otóż procuję w firmie "X" od 21.05.2008 otrzymywałem wynagrodzenie w wysokości 1350zł brutto. 1.12.2008 otrzymałem aneks do umowy o podwyżce, 1950zł brutto (netto ok 1415zł). 27.12.2008 (sobota) otrzymałem zwolnienie L4 z powodu choroby (przeziębienie) na 5 dni czyli do 31.12.2008. Nadmienię, że w zakładzie w którym pracuję weekendy są wolne (czy w związku z tym sobota i niedziela też mi się wlicza do chorobowego, bo pracodawca stwierdził że te dni go nie interesują?). Jednak pracodawca nie zdążył mi potrącić za chorobowe z grudniowej pensi i oznajmił że zrobi to przy pensji za styczeń. Zastanawia mnie tylko kwota, powiedział że potrącenie będzie w wysokości ok. 100zł. Czy to jest możliwe i na jakiej podstawie. Proacodawca twierdzi że to w związku z tym że w grudniu otrzymałem podwyżkę, tylko co ma "piernik do wiatraka"? Dodam, że w umowie o pracę nie mam żadnych informacji na temat chorobowego. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Mój mail mar.ste@op.pl

#13 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2009 - 20:37

podstawą do naliczenia chorobowego jest 12 m-cy wstecz,przed m-cem rozpoczęcia choroby,w Twoim przypadku od VIdo XI/08.,zakład pracu musi naliczyć to chorobowe w m-cu styczniu za 5 dni ,tak by razem z wynagrodzeniem było 30 dni.Podstawą jest kwota brutto pomniejszona o składki pracownika tj.13,71%x80%,średnia z 6 m-cy.

#14 Guest_basia

Guest_basia
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 14:18

Czy należą sie KUP jeżeli pracownik jest na zasiłku chorobowym a zakład wypłaca tylko dodatek stażowy.

#15 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 15:20

tak,należą się koszty uz.jeżeli jest wypłacany jakikolwiek inny składnik oprócz zasiłku

#16 Guest_basia

Guest_basia
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 08:16

Dziękuje

#17 Guest_ELA

Guest_ELA
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2009 - 13:32

potrąciłam pracownikowi będącemu na zasiłku KUP jak to skorygować proszę pomóżcie.

#18 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2009 - 13:40

nie koryguj,po prostu w PIT 11 nie ujmiesz mu tych kup,bo mu się nie należą

#19 Guest_ELA

Guest_ELA
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2009 - 08:17

Bardzo CI dziękuję Mario , jestem spokojniejsza , pozdrawiam

#20 Guest_ELA

Guest_ELA
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2009 - 08:23

Pomóżcie mi wykonać RMUA.Jak krok po kroku zrobić to w Płatniku.Pozdrawiam.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych