Skocz do zawartości


koniec 182 dni zasiłku chorobowego, co dalej?


wróć do serwisu Księgowość 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Beasia

Gość_Beasia
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2013 - 08:57

Pracownikowi w dniu 10.03.2013 sokńczył sie okres zasiłkowy (182 dni). Pracownik złożył wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Do chwili obecnej jednak nie mamy odpowiedzi o przyznaniu tego świadczenia.Od 11.03 - pracownik ma nieobecność usprawiedliwioną niepłatną. Jednakże proces leczenia kończy się 08.04.2013 i pracownik chce wrócić do pracy.I tu moje pytanie - jakie "opcje" ma pracodawca? Czy może przyjąć pracownik do pracy od 1203.2013 jeżeli ten przedstawi zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, że może pracować? Czy tez mamy czekać na informację z ZUS czy wogóle lub ewentualnie na jaki okres został przyznany zasiłek?

#2 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5310 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 03 kwiecień 2013 - 18:06

Jeżeli stara się o świadczenie rehabilitacyjne to nie jest zdolny do pracy. Czekać na decyzje ZUS.

#3 Fiona

Fiona

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 46 postów

Napisano 11 kwiecień 2013 - 18:18

A co jeśli ZUS odmówił zasiłku rehabilitacyjnego z powodu braku rokowań? Co ma zrobić lub co powinien zrobić pracodawca?

#4 Fiona

Fiona

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 46 postów

Napisano 12 kwiecień 2013 - 07:52

wznawiam pytanie. Prosze o promoc.

#5 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 12 kwiecień 2013 - 08:51

wysłać na badania kontrolne i postapić zgodnie z decyzją lekarza Medycyny Pracy

#6 Fiona

Fiona

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 46 postów

Napisano 12 kwiecień 2013 - 09:09

A jeśli nie dostanie zdolnośći to co dalej? Możemy zwolnić? Na jakiej podstawie?

#7 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 12 kwiecień 2013 - 09:31

oczywiście,że możecie go zwolnic skoro lekarz MP nie dał mu zdolności do pracy

#8 Fiona

Fiona

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 46 postów

Napisano 12 kwiecień 2013 - 09:48

Ale jak go zwolnić, na jakiej podstawie prawnej?

#9 calineczka

calineczka

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 19 kwiecień 2013 - 23:04

witam mam pytanie czy jak byłam od 7,01,2013 na l4 na kolano przepracowałam 9 dni i znowy poszłam na l4 to od ktorego l4 liczyc mam te 182 dni.POMÓŻCIE

#10 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5963 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 kwiecień 2013 - 23:19

182 dni zwolnienia lekarskiego zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego i macierzyństwa liczysz od 7 stycznia ponieważ przerwa między zwolnieniami na tą samą chorobę musi wynosić 60 dni aby liczyć okres zasiłkowy od początku.

#11 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5310 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 22 kwiecień 2013 - 15:42

Ale jak go zwolnić, na jakiej podstawie prawnej?

Pracodawca wypowie pracownikowi umowę o pracę, jako uzasadnienie podając brak zdolności do wykonywania pracy na nowym stanowisku pracy.

#12 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5310 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 22 kwiecień 2013 - 15:48

Art. 30. § 1. pkt 2

#13 Gość_Bea

Gość_Bea
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2013 - 11:44

Pytanie:

Pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym od 05.04.2013 do 03.08.2013. Pracodawca nie skorzystał z możliwości rozwiązania z tym pracownikiem umowy o prace po wyczerpaniu się 3 m-cznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Czy może to uczynić teraz tj. rozwiązać umowę z pracownikiem z art. 53 kp. z dniem 03.08.2013? Czy też musi go 04.08.2013 skierować do lekarza medycyny pracy a następnie po otrzymaniu zaświadczeniu od lekarza podjąć decyzję (że tak napiszę) co dalej?



#14 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5963 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 lipiec 2013 - 11:52

Pracownika możesz zwolnic nawet dzisiaj ,pracownika można zwolnić z pracy z powodu długotrwałej choroby po wyczerpaniu okresu zasiłkowego oraz 3 miesiącach zasiłku rehabilitacyjnego ,ale nie oznacza to ,ze musisz pracownika zwolnić akurat po zakończeniu 3 miesiąca ,może to być dowolna data po przekroczeniu 3 miesiąca świadczenia rehabilitacyjnego.Może pracownik wystąpi o kolejne świadczenie /ma prawo do 12 miesięcy./.



#15 Gość_Bea

Gość_Bea
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2013 - 11:58

Czyli wysyłając pismo rozwiązujące umowę z art.. 53 kp. do pracownika, mogę wpisać datę rozwiązania umowy 03.08.2013? Jeśli pracownik odbierze pismo (list wysłany pocztą) wcześniej to będzie OK - prawda, a co zrobić jeśli odbierze po dacie 03.08.2013?

 

I jeszcze jedno pytanie: Czy można także rozwiązanie umowy wysłać pocztą e-mail (na e-mail prywaty pracownika) - czy będzie ono wtedy skuteczne?



#16 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5963 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 lipiec 2013 - 12:08

W dacie 3 sierpnia pracownikowi kończy się zasiłek rehabilitacyjny ,dlatego należy to zrobić teraz , a najlepiej poczekać ,czy pracownik otrzyma kolejny zasiłek lub uzyska zdolność do pracy.Mało czasu pozostało do zakończenia zasiłku rehabilitacyjnego.Należy zapytac pracownika,czy będzie składał dokumenty o przedłużenie.



#17 Gość_Bea

Gość_Bea
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2013 - 12:13

No właśnie, chcielibyśmy skorzystać z okazji i właśnie 3 sierpnia rozwiązać umowę. Takie rozwiązanie jest możliwe - prawda?



#18 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5963 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 lipiec 2013 - 13:06

Możliwe jest wręczenie pracownikowi wypowiedzenia w terminie ustawowym .Jeżeli pracownik nie uzyska zaświadczenia o zdolności do pracy nadal możesz rozwiązać umowę na podstawie art .53 K.p .Wszystko zależy od szeregu okoliczności.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych