Skocz do zawartości

Zdjęcie

zaświadczenie o zarobkach

wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Juliaa

Juliaa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 20 luty 2013 - 14:46

Czy pracodawca może żądać przedstawienia zaświadczenia o zarobkach od pracownika, który ubiega się o świadczenie socjalne z ZFŚS? I czy w związku z tym w razie nieprzedstawienia tego zaświadczenia może odmówić przyznania świadczenia?

#2 marta66

marta66

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 90 postów

Napisano 20 luty 2013 - 14:48

Jezli w regulaminie przyznawania swiadczen z funduszu jest tak napisane- to tak

#3 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 20 luty 2013 - 14:51

do celów przyznawania świadczeń z ZFŚS potrzebne są dane określające sytuacje materialne pracowników - Wasz wewnętrzny regulamin powinien określać sposób w jaki będą zbierane te dane - u nas jest to np. oświadczenie o dochodach z ostatnich 3 m-cy pracownika i pozostałych członków jego rodziny prowadzących razem z nim wspólne gospodarstwo domowe; niektórzy żądają PITa za ub.rok...o zaświadczeniach słyszałam - ale raczej w odniesieniu do członków rodzin pracowników (a nie samych pracowników danej firmy) - chyba że masz na myśli sytuacje gdy pracownik pracuje w kilku miejscach jednocześnie i chodzi o zaśw.o wynagrodzeniu z tego drugiego miejsca pracy...

#4 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 20 luty 2013 - 14:59

No chyba troche przesadzasz, a jakie prawo ma mój pracodawca żądać PIT mojego np. męża? Mój maż nie wyrażał zgody aby mój pracodawca "wczytywał się" w jego dane osobowe

#5 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 20 luty 2013 - 15:11

oczywiście, że ~Eni ma rację. jesli ubiegasz się o świadczenia z zfśs, pracodawca ma prawo żądać udokumentowania dochodów, np. w postaci kopii składanych PIT-ów
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#6 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 20 luty 2013 - 15:14

zgadzam sie z doriss i Eni.

#7 Juliaa

Juliaa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 20 luty 2013 - 15:18

chyba że masz na myśli sytuacje gdy pracownik pracuje w kilku miejscach jednocześnie i chodzi o zaśw.o wynagrodzeniu z tego drugiego miejsca pracy...

Tak, mam na myśli zaświadczenie o zarobkach od innego pracodawcy

#8 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 20 luty 2013 - 15:37

Tak, oczywiście Ida, Doriss macie racjęDołączona grafika .
Podgrzałam atmosferę na koniec dniaDołączona grafika
Ale w rewanżu, proszę:
W wyroku z dnia 8 maja 2002 r. (I PKN 267/01 OSNP 2004/6/99) Sąd Najwyższy rozpatrując kasację w sprawie naruszenia przez pracodawcę dóbr osobistych pracownika przyjął stanowisko, że pracodawca ma prawo żądać od pracownika zaświadczenia o zarobkach z drugiego zakładu pracy zgodnie z zapisami zawartymi w regulaminie ZFŚS. Zdaniem SN taki regulamin ma charakter pozaustawowego źródła prawa pracy na podstawie art. 9 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Podstawą rozstrzygnięcia SN jest pogląd, iż nie jest i nie może być obojętne dla wymogu respektowania przez pracodawcę kryterium socjalnego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) - to jakie są ogólne dochody pracownika ale także status materialny jego rodziny, z którą pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym. Z powyższego zdaniem SN wynika wniosek, że konieczność każdorazowego przeanalizowania sytuacji finansowej pracownika jest oczywista. Dlatego SN między innymi przyjął, że "pracodawca nie narusza dóbr osobistych pracownika (art. 23 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny - Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., art. 47 i art. 51 ust. 1 i 2 Konstytucji), zobowiązując go zgodnie z postanowieniami regulaminu przyznawania zapomóg z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do złożenia zaświadczenia o zarobkach uzyskiwanych u drugiego pracodawcy."

#9 Juliaa

Juliaa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 21 luty 2013 - 08:17

oooo, właśnie o to mi chodziło :) bardzo dziękuję

#10 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 25 luty 2013 - 09:42

No chyba troche przesadzasz, a jakie prawo ma mój pracodawca żądać PIT mojego np. męża? Mój maż nie wyrażał zgody aby mój pracodawca "wczytywał się" w jego dane osobowe

przepraszam, że z opóźnieniem (byłam na krótkim urlopie :) ) - już Ci ~Agnieszko odpowiadam:
pracodawca ma prawo żądać dokumentów potwierdzających wskazane przez Ciebie kwoty członków rodziny których wskazałaś jako wspólne "gospodarstwo domowe" - tłumaczenie, że "mąż się nie zgadza"... wybacz, ale jest po prostu śmieszne :)

coś mi się wydaje, że czasem twoim celem jest po prostu próba udowodnienia "na siłę", że nie mam racji...
never mind :) widzę, że na końcu zrozumiałaś - i to jest najważniejsze :)

PS- doriss i ida - dziękuję Wam Dziewczyny :) godnie mnie obroniłyście pod moją nieobecność :) :)
pozdrawiam

#11 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 25 luty 2013 - 10:41

przede wszystkim podkreśliłabym, że korzystanie ze świadczeń funduszu socjalnego nie jest obowiązkowe i jesli ktoś nie zgadza się na warunki, to nie składa wniosków, nie musi też udowadniać, że ma do świadczeń prawo
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#12 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 26 luty 2013 - 08:14

dzięki Adminie Dołączona grafika

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych