Skocz do zawartości

saldo Wn 820 a rachunek zysków i strat

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Joanna

Gość_Joanna
  • Goście

Napisano 20 luty 2013 - 11:53

Mam pewnien problem...dotyczy to jednostki oświatowej gromadzącej dochody na wydzielonym rachunku. Środki pozostające na tym rachunku na 31.12.2012 zostały zaksięgowane 820|225 i do 5 stycznia odprowadzone do UM (225|132). mam jednak teraz problem czy powinno się to znaleźć w RZiS. Znalazłam artykuł w internecie, który mówi, że powinno się to znaleźć w RZiS w pozycji M."Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku (zwiększenia straty) oraz nadwyżki środków obrotowych". Mam jednak wątpliwości czy tak na pewno powinno być, gdyż moim zdaniem środki te nie mają wpływu na wynik finansowy w żaden sposób. Ich wpływy w ciągu roku były ksiegowane na kontach 7 i na koniec roku przeniesione na 860. Choć z drugiej strony jak się tak głębiej zastanowić to faktycznie środki te odprowadzane są do urzędu, a gdyby były wydane na jakiś zakup to stanowiłoby to koszt a tym samym powiększyłoby stratę. Ponadto znaleziona przeze mnie publikacja wykazuje, że konto 820 w bilansie powinno znaleźć się w pozycji A.IV. "odpisy z wyniku finansowego", czy na pewno? Ja skłaniałabym się bardziej ku pozycji A.III"Nadwyżka środków obrotowych".Serdecznie proszę o pomoc i z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.Pozdrawiam

#2 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 21 luty 2013 - 09:45

wg.mnie to 820 winno występować w zzwfj w poz.IV a nie w rzis

#3 małgorzata

małgorzata

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 222 postów

Napisano 21 luty 2013 - 09:56

W RB Nr 4/2013 - jest artykuł - Pozostałość środkow na koniec 2012 r. na wydzielonym rachunku - ewidencja i sprawozdawczość

#4 Gość_Joanna

Gość_Joanna
  • Goście

Napisano 21 luty 2013 - 13:21

zgadza się w ZZwFJ też sie znajduje i co do tego nie mam wątpliwości ale zastanawiam sie nad RZiS, gdyż też jest tam pozycja dot. nadwyżki środków obrotowych

#5 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1831 postów

Napisano 21 luty 2013 - 14:17

zgodnie z opisem w wielu publikacjach to w wierszu M wykazuje się pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku (zwiększenia strat) które ujmowane są na koncie 870 Podatki i obowiazkowe rozliczenia z budzetem obciążajace wynik finansowy a nie konto 820 Rozliczenie wyniku finansowego

#6 Gość_Alicja

Gość_Alicja
  • Goście

Napisano 21 luty 2013 - 14:33

Konto 820
Zestawienie zmian w funduszu poz. I.2 poz. 2.3 Rozliczenie wyniku finansowego i środków obrotowych za rok ubiegły, poz.IV. nadwyzka dochodow budżetowych, nadwyżka środków obrotowych samorządowych jednostek budzetowych - w pozycji tej ujmuje się bieżący zapis (na dzień 31 grudnia) na koncie 820
Rachunek zysków i strat poz. M. pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku (zwiększenia straty) oraz nadwyżki środków obrotowych. - w pozycji tej ujmuje się wpłaty lub zobowiązania do budzetu panstwa lub budzetów jednostek samorządu tertorialneo nadwyzki środkow dochodów własnych 9konto 820) a w zakladach budzetowych nalezne lub wpłacone do budzetu nadwyżki środków obrotowych

#7 Gość_Joanna

Gość_Joanna
  • Goście

Napisano 26 luty 2013 - 09:08

Hmm sprzeczne zdania. Sama nie wiem już co zrobić. W bilansie i ZZwFJ w pozycji nadwyżka środków obrotowych wykazuję saldo 820 i to nie ulega żadnej wątpliwości. Ale nadal kompletnie nie wiem co zrobić z RZiS - wiersz M również mówi o nadywżce środków oborotowych. Jednak jeśli wyjażę tam saldo 820 to wtedy strata netto jaka zostanie wykazana w RZiS nie będzie pokrywała się z saldem 860 wykazywanym w bilansie i ZZwFJ. Czy zna ktoś jednoznaczną odpowiedź na ten problem? Znajduję wiele różnych publikacji i jedne przeczą drugim.

#8 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1831 postów

Napisano 26 luty 2013 - 09:40

przeszukałam różne publikacje i te co posiadam piszą to samo co w książce Sprawozdanie finansowe za 2012 rok w.rupa który pisze" Zwraca się uwagę że w pozycji M nie wykazuje się przekazanych z tyt.nadwyżki środków obrotowych, gdyż stanowią odpisy z zysku netto, a nie zmniejszenie wartości zysku netto. Trzeba podkreślić gdyż nazwa pozycji M może sugerować że zysk zmniejsza się o nadwyżkę środków obrotowych.Cały rachunek kończy pozycja N zysk(strata)netto (K-L-M)która powinna odpowiadać saldu końcowemu konta 860" może to ci pomoże

#9 Gość_Joanna

Gość_Joanna
  • Goście

Napisano 26 luty 2013 - 12:47

aha bardzo mi to pomogło!Dołączona grafika dziękuję za pomoc i fatygę w poszukiwaniu odpowiedzi!Dołączona grafika pozdrawiam

#10 Gość_Aneta

Gość_Aneta
  • Goście

Napisano 28 luty 2013 - 11:27

Mam ten sam problem zostało mi 0,30 zł na dzień 31.12.2012 na wydzielonym rachunku.
Mam pytania do p. Joanny:
1) w bilansie ujmujemy tę kwotę w poz. A III oraz w poz. C II.2
2) w zzwf w poz IV, ale może też w poz. I 2.3
3) a w rzis w poz M - nie wpisujemy tej kwoty

#11 Gość_Księgowa

Gość_Księgowa
  • Goście

Napisano 13 luty 2014 - 12:51

Konto 820
Zestawienie zmian w funduszu poz.[color=#ff0000;] [/color]I.2 poz. 2.3 Rozliczenie wyniku finansowego i środków obrotowych [color=#ff0000;]za rok ubiegły[/color], poz.IV. nadwyzka dochodow budżetowych, nadwyżka środków obrotowych samorządowych jednostek budzetowych - w pozycji tej ujmuje się bieżący zapis (na dzień 31 grudnia) na koncie 820

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych