Skocz do zawartości


zasiłek chorobowy po 14 dniach??


wróć do serwisu Kadry 42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Julka 28

Gość_Julka 28
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2009 - 10:07

witam! czy zmieniło sie cos w przepisach związanych z zasiłkami chorobowymi??? czy teraz zamiast po 33 to po 14 dniach choroby ZUS praci zasiłek?? cos mi sie obiło o uszy a nie wiem czy to prawda ...

#2 Gość_Kaśka

Gość_Kaśka
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2009 - 10:10

dalej jest do 33 dni, coś tam kombinuja z tymi zasiłkami, ale to bedzie dotyczyć pracowników po 50 roku zycia

#3 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2009 - 10:47

zmiana jest od 01.02.2009 po 50 płacimy 14 dni wynagrodzenia ustawa już jest zatriwrdziona 17.01.2009

#4 Gość_gosia

Gość_gosia
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2009 - 10:49

czy 33 dni to aktualne Księgowa moja mówi że 31 w 2009 roku

#5 Gość_płace_ck

Gość_płace_ck
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 12:52

wiem juz ze to obwiazuje na podstwie dz.u. nr 6 z 2009,a która pozycja?

#6 Gość_Dorota L.

Gość_Dorota L.
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 12:55

Poz. 33

#7 Gość_nnnn

Gość_nnnn
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 13:08

dzieki, aktory punkt, bo jest tego mega duzo, a oczywiscie w ZUS jeszcze nic nie wiedza o tym

#8 Gość_Magda

Gość_Magda
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 13:12

Ustawa z dnia 19 grudnia o promocji zatrudnienia wprowadziła zmianę w okresie w jakim pracodawca zobowiazany jest pokryć z własnych środków wynagrodzenie chorobowe pracownika, i tak wszysyc do 50 roku zycia płatne wynagrodzenie chorobowe przez 33 dni, a po tym okresie zasiłek chorbowy z ZUS, po 50 roku zycia po stronie pracodawcy wynagrodzenie chorobiowe płatne przez 14 dni , a póxniej zasiłek chorobowy z ZUS.

#9 Gość_matfijka

Gość_matfijka
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 13:14

lutego 2009r. w art. 92 Kodeksu pracy nastąpi zmiana treści § 1 pkt 1, który będzie przewidywał, że za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek: choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.Zmianie ulegnie również treść § 4 art. 92 Kodeksu pracy, który będzie przyznawał za czas niezdolności do pracy pracownikom, którzy ukończyli 50 rok życia, prawo do zasiłku chorobowego już po 14 dniach łącznej niezdolności do pracy. Pozostali pracownicy nabywać będą prawo do zasiłku chorobowego według dotychczasowych zasad, czyli po okresie 33 dni łącznej niezdolności do pracy.Zostanie dodany nowy § 5, który stwierdzać będzie, że przepisy dotyczące pracownika, który ukończył 50 rok życia, dotyczyć będą niezdolności do pracy przypadającej dopiero po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 rok życia.Ta istotna zmiana w zakresie nabywania prawa do zasiłku chorobowego przez pracowników którzy ukończyli 50 rok życia wynikać będzie z ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 6, poz. 33

#10 Gość_Dorota L.

Gość_Dorota L.
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 13:16

Art. 2. W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.11)) w art. 92:1) w § 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:„1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80 % wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu,"2) § 4 otrzymuje brzmienie:„§ 4. Za czas niezdolności do pracy, o której mowa w § 1, trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach."3) po § 4 dodaje się § 5 w brzmieniu:„§ 5. Przepisy § 1 pkt 1 i § 4 w części dotyczącej pracownika, który ukończył 50 rok życia, dotyczą niezdolności pracownika do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 rok życia.".

#11 Gość_nnnn

Gość_nnnn
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 13:38

dzieki, aktory punkt, bo jest tego mega duzo, a oczywiscie w ZUS jeszcze nic nie wiedza o tym

#12 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 13:44

Cały art.2 tej ustawy

#13 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 13:45

w poradniku ZUS dot. podlegania ubezpieczeniom jest już aktualizacja

#14 Gość_julka

Gość_julka
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2009 - 16:01

a co z pracownikami, którzy ukończyli wcześniej 50 lat?

#15 Gość_mk

Gość_mk
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2009 - 16:13

nie rozumiemczyli pracownik powyz 50r. zycia - za łacznie 14 dni zwolnienia w roku pracodawca zapłaci my wynagrodzenie chorobowe. a od 15 dnia Zus- zasiłek ,tak????

#16 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2009 - 16:18

tak ~mk~julka, a co z nimi ma być? toż już mają 50+, więc jak teraz zachorują, to stosujesz nowe przepisyzus nie pokusił się jeszcze o inne wyjaśnienie

#17 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2009 - 09:53

ossa - podpowiedz w którym m-cu di=okładnie jest na str ZUS o tej aktualizacji - chyba ślepa jestem - ZUS.pl , poradniki , aktualizacja - nie am nic :))z gory dziękuję

#18 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2009 - 10:04

zabij mnie marg! jak zwykle widzę to,czego nie ma jeszcze ;)jest o zwolnieniu po macierzyńskim i wychowawczym, a o tych 50+ to teraz nie pamiętam gdzie czytałam, co oznacza,że powinnam się zamknąć nie tylko po 21g, a też ok 14 :Dale jak wydumają już coś, to dam znać, bo przecież spóźniony zapłon mają, przepisy wchodzą zaraz w życie, a aktualizacji brak

#19 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2009 - 14:36

:)))hehehhe :) już myślałam że niedowidze.Ale nie zamykaj się .Każdemu się zdarzy zakręcić:)) Dziś jest w Gazecie Prawnej artykuł a w zasadzie artykulik. Pozdrawiam.

#20 Gość_KSIĘGOWA

Gość_KSIĘGOWA
  • Goście

Napisano 25 luty 2009 - 23:21

CO ZROBIĆ Z TAKIM ZWOLNIENIEM OD 05.01.2009 -0602.2009 DLA 53 LATKI



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych