Skocz do zawartości

nie wiem jak- ekwiwalent

wróć do serwisu Kadry 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 14:34

Prosze o wskazówki. Jak naliczyc pracownikowi ekwiwalent za urlop, który jest wynagradzany w ten sposób, że ma bardzo zróznicowane zarobki w poszczególnych miesiacach. Podstawę biorę mu jako średnią max z 12 m-cy, z uwzglednieniem wynagrodzenia za czas choroby, urlopu? Już się motam w tym im więcej czytam. Czy tez może wyliczam mu jak wynagrodzenie urlopowe, czyli z 12 m-cy/ilośc godzin przepracowaych w tym czasie?

#2 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 15:11

Stałe z m-ca powstania prawa.Zmienne składniki z 3 lub 12 m-cy :sumę po UZUPEŁNIENIU dzielimy przez liczbę m-cy branych do podstawy, potem dzielimy przez współczynnik (21 lub 21,08 w 2009r.), potem przez 8 i razy liczbę godzin niewykorzystanego urlopu.UZUPEŁNIENIE :- wynagrodzenie jakie faktycznie otrzymał z całego okresu dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży przez liczbę dni jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy.

#3 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 15:57

~marg zapomniałem dodac, a to pewnie istotne, że jest to pracownik wynagradzany wg stawki zaszeregowania dla celów wyliczenia akordu, stąd zarobki osiągane przez tego pracownika sa bardzo różne w poszczególnych miesiącach (uzależnione od wykonywanej pracy tj, stopnia jej trudności, ilości wykonanej).~marg prosze o wyrozumiałośc i cierpliwość bo ja nie miałem nigdy do czynienia z takim systemem wynagradzania i to dla mnie nowum, ja ksiegowym jestem, ale przyszło mi się z tym zmierzyć :-))

#4 Gość_kropka75

Gość_kropka75
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 16:11

Sumę zarobków z 12 miesięcy podziel przez liczbę dni pracy za jakie jest ono naliczone i pomnóż przez liczbę dni do przepracowania w tym czasie czyli w tych 12 miesiącach. To co wychodzi dzielisz przez 12 i masz średnie miesięczne. To miesięczne dzielisz przez współczynnik i masz stawkę za dzień urlopu. Marq wszystko dokładnie napisała. Czego konkretnie nie rozumiesz?

#5 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 19:29

Chodzi mi o to uzupełnienie. czy dobrze rozumiem, że "dopełniam" pracownikowi wtedy co był chory, tzn do takiej wysokości jakby w tym miesiącu w którym był chory normalnie pracował?

#6 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 20:10

tak

#7 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 20:41

dziękuję bardzo za pomoc. Przepraszam, że pytam o rzeczy dla większości oczywiste, ale dla mnie nie za bardzo, bo jak się tez okazuje nie moge się wzorować na poprzedniczce. A czy coś się zmieni jeśli w okresie z którego wyliczam podstawę do ekwiwalentu ów pracownik prebywał na url. bezplatnym, albo miał NN oraz czy taka sama zasada "dopełnienia" obowiązuje jesli temu samemu pracownikowi naliczam podsawe do wynagrodzenia chorobowego oraz wynagrodzenie urlopowe? Dziekuje za cierpliwość, ale to dla mnie dobra szkoła :-))

#8 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 08:00

~marg, ~kropka pomożecie?

#9 Gość_kropka75

Gość_kropka75
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 09:43

Jeśli był na bezpłatnym dwa dni, a pracował dni 18 (przykład) w jakimś miesiącu, dopełniasz jego zarobek do całego miesiąca tak jakby pracował. Jeśli np. zarobił 1500, to wyrówna mu się to na cały mc i wyjdzie 1666,67zł. Tak samo z innymi nieobecnościami. Jeśli był na bezpłatnym np. 18 dni z 20, to nie bierzesz takiego miesiąca pod uwagę.

#10 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 10:09

przy chorobowym inaczej wygląda sprawa- odrzuca się m-ce gdy był nieobecny więcej niż połowa obowiązującego go czasu i nie uzupełnia się o NN, a w wynagrodzeniu urlopowym - stałe z umowy a zmienne bez uzupełniania,: sumę zmiennych składników dzielimy przez liczbę godzin przepracowanych i mnożymy stawkę przez liczbę godzin urlopu

#11 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 10:09

reasumując: czyli jak wyliczam pracownikowi wynagrodzenie za urlop, ekwiwalent zza urlop czy chorobowe, to zawsze dopełniam tak jak piszesz wyżej, tzn za dni nnieprzepracowane spowodowane choroba, NN, url bezpł czy innymi nieobecnościami?i to wszystko w przypadku gdy zatrudniamy pracownika wg stawki wg stawki zaszeregowania? Pytam bo chciałbym to wszystko dobrze wyliczyć, no a to nie takie proste jak się okazuje :-))

#12 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 10:48

~marg wyprzedziłaśmnie odpowiedzia. Zaczynam łapac o co chodzi natomaist nadal nie rozumiem tego co piszesz "stałe z umowy a zmienne bez uzupełniania" bo u nas pracownik któremu naliczam wynagr chorobowe, urlopowe i ekwiwalent, nie ma wynagrodznia stałego na umowie jest rozliczany wg stawki stawki zaszeregowania (za godzine pracy) dla celów wyliczenia akordu - stawka ta jest podstawa do wyliczenia ile wynagrodzenia powinien otrzymac pracownik np za wykonanie koszenia m2 rowu melioracyjnego, (to liczone przez jakies normy wg cenników technicznych).

#13 Gość_kropka75

Gość_kropka75
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 10:53

"sumę zmiennych składników dzielimy przez liczbę godzin przepracowanych i mnożymy stawkę przez liczbę godzin urlopu" ja tego nie rozumiem np. I w sumie to po ostatnich postach marg trochę zdurniałam. :(

#14 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 11:04

tym bardziej ja tego nie rozumiem, ufff cięzka sprawa

#15 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 11:44

pisząc chorobowe - mam na myśli wynagrodzenie za chorobę - nie uzupełnia się o NNfakt odpowiedziałam wcześniej niż ty uzupełniłeś - to co napisałam to odnosi się do osób które maja stałe wynagrodzenie zasadnicze plus zmienne np. prowizja, nadliczbowe. Reasumując żeby było jaśniej :Podstawowa zasada – stałe wynagrodzenie bierzemy z m-ca powstania prawa do urlopu lub ekwiwalentu.Zmienne składniki z 3 lub 12 m-cy :- do urlopu : sumę zmiennych skłądników dzielimy przez liczbę godzin przepracowanych i mnożymy stawkę przez liczbę godzin urlopu- do ekwiwalentu : sumę po UZUPEŁNIENIU dzielimy przez liczbę m-cy branych do podstawy, potem dzielimy przez współczynnik (21 lub 21,08 w 2009r.), potem przez 8 i razy liczbę godzin niewykorzystanego urlopu.UZUPEŁNIENIE :- wynagrodzenie jakie faktycznie otrzymał z całego okresu dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży przez liczbę dni jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy.Może teraz będzie jaśniej. Przepraszam za skróty myślowe.

#16 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 11:57

no teraz to juz prawie jasne. Tylko jak sama piszesz odnosi się o do pracowników co mają stałe wynagrodzenie + zmnienne, A u nnie pracownicy nie maja stałego wynagrodzenia jest rozliczany wg stawki stawki zaszeregowania (za godzine pracy) dla celów wyliczenia akordu - stawka ta jest podstawa do wyliczenia ile wynagrodzenia powinien otrzymac pracownik np za wykonanie koszenia m2 rowu melioracyjnego, (to liczone przez jakies normy wg cenników technicznych).tzn zarobkoi ma bardzo różne, od 1126 (mówimy o 12/2008) do np. 3000 zł, więc nie ma tu stałego składnika. Nie wiem czy sie rozumiemy? - pomocy!

#17 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 12:09

no teraz to juz prawie jasne. Tylko jak sama piszesz odnosi się o do pracowników co mają stałe wynagrodzenie + zmnienne, A u nnie pracownicy nie maja stałego wynagrodzenia jest rozliczany wg stawki stawki zaszeregowania (za godzine pracy) dla celów wyliczenia akordu - stawka ta jest podstawa do wyliczenia ile wynagrodzenia powinien otrzymac pracownik np za wykonanie koszenia m2 rowu melioracyjnego, (to liczone przez jakies normy wg cenników technicznych).tzn zarobkoi ma bardzo różne, od 1126 (mówimy o 12/2008) do np. 3000 zł, więc nie ma tu stałego składnika. Nie wiem czy sie rozumiemy? - pomocy!

#18 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 12:10

czyli Przemku bierzesz co zarobił (po uzupełnieniu gdyby był w okresie branym do podstawy nieobecny)dzielisz przez 12 - bo z tylu m-cy bierzesz itd. A uzupełniesz tak jak wyżej.Np. od I-III pracował przez 59 dni 4 był chory. Wynagrodzenie zmienne np. z tego okresu wynosiłO 4326,00.4326/59*63 = 4619,29 (tyle by zarobił gdyby nie chorował)4619,29/3= 1539,76 – (przeciętne miesięczne)1539,29/21/8 = 9,16 – (stawka za godzinę niewykorzystanego urlopu)9,16*40 = 366,40 – ekwiwalent za 5 dni urlopu (40 godz).

#19 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 12:25

No to chyba się zrozumieliśmy!!! HurraSerdeczne dzieki.Gorąco pozdrawiam :-)))))

#20 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2009 - 12:29

bardzo się cieszę:)))czasami się pisze tak jakoś niewyraźnie ;))))Pozdrawiam.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych