Skocz do zawartości


blogusxd

Rejestracja: 28 paź 2013
Poza forum Ostatnio: sty 30 2014 23:05
-----

#985453 jak rozliczyć ulgę na dziecko

Napisane przez blogusxd w 30 styczeń 2014 - 12:56

W odpowiedzi na to pytanie pomocne będą oczywiście przepisy w zakresie PIT, a zatem jeśli oboje rodziców wykonują władzę rodzicielską, wówczas ulga przysługuje każdemu z tych rodziców w częściach równych, czyli po połowie lub w dowolnie ustalonej przez nich proporcji. Oczywiście należy przy tym uważać, żeby kwota odliczona przez obojga rodziców nie przekroczyła rocznego limitu ulgi. W celu ustalenia proporcji odliczenia przysługującego każdemu z was, niezbędne będzie porozumienie pomiędzy wami jako rodzicami, ponieważ to wam ustawa pozostawia decyzję w tym względzie.
#984887 Rozliczenie z Unii (Niemcy)

Napisane przez blogusxd w 28 styczeń 2014 - 23:19

Witam, w praktyce to dochody z Niemiec rozlicza się metodą wyłączenia z progresją, która to zwalnia dochody uzyskane za granicą z opodatkowania w naszym kraju.Dochody niestety jednak trzeba uwzględnić przy obliczaniu stopy procentowej, w celu opodatkowania dochodów uzyskanych już w Polsce, a które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych z uwzględnieniem skali podatkowej.Natomiast gdy nie było dochodów w Polsce - nawet poniżej tzw. kwoty wolnej, to nie zachodzi potrzeba rozliczania się.
#984526 Pit-4R - stary formularz

Napisane przez blogusxd w 27 styczeń 2014 - 22:43

Witam, obawiam się, że niestety nie - należ z wziązku z tym złożyć go w wersji papierowej na aktualnym druku, na starym druku nie można.Ponieważ obowiązuje wersja (4) jak złożysz się na nieaktualnym druku to przyslą wezwanie z US aby złożyć na właściwym, więc po co robić dwa razy.Można jeszcze wydrukować i wypełnić ręcznie, wysłać pocztą, za potwierdzeniem i już, albo zanieść do US.
#984216 Umowy nie przekraczajace 200 zł

Napisane przez blogusxd w 26 styczeń 2014 - 23:13

Witam, postaram CI siępomóc.

Takie umowy do 200zł - rozliczane są ryczałtowo i nie uwzględnia się w PIT-11 (mówię tu o przypadku gdy trafią się takie pojedyncze umowa z określonym wynagrodzeniem do 200zł)Natomiast wszelkie powyzej 200 zł należy już wykazać.#983384 Faktury do paragonów

Napisane przez blogusxd w 22 styczeń 2014 - 23:00

Witam, nie księguje się faktur, które są wystawiane na podstawie paragonu, paragon dopina się do faktury.Z przepisów"4. Podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, nie wpisują do księgi kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, natomiast są obowiązani do połączenia w sposób trwały zwróconych oryginałów paragonów fiskalnych z kopiami wystawionych faktur."
#977785 nie przyznałam się do planowanego potomstwa

Napisane przez blogusxd w 30 grudzień 2013 - 14:16

Oczywiście niedopuszczalne jest pytanie podczas rekrutacji czy zamierzasz mieć dzieci, czy planujesz ciążę. W związku z tym odpowiedź nieprawdziwa lub jej brak nie może być później wykorzystywana na twoją niekorzyść, gdyż w ogóle nie byłaś zobowiązana do udzielenia takich informacji. Fakt ten nie będzie więc później stanowił, jeżeli otrzymasz tę pracę, uzasadnionej przyczyny rozwiązania umowy o pracę.
#975559 Netto czy brutto

Napisane przez blogusxd w 17 grudzień 2013 - 14:36

[color=#000000;][font="tahoma;"]Jeżeli nie masz prawa odliczyc vatu - jest on kosztem podatkowym - art. 23 ust. 1 updof.

Wszystkie faktury powinnaś księgować brutto w koszty. Nawet jak by była ze stycznia 2013 = też księgujesz brutto. VAT jest dla ciebie kosztem 

Art. 23. 1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

43) podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:

a) podatek naliczony:
- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług.[/color][/font]

 

 
#972322 Wynagrodzenie za chorobowe

Napisane przez blogusxd w 06 grudzień 2013 - 12:25

Witaj, moim zdaniem jeśli był tylko zasiłek, to teraz naliczasz wynagrodzenie chorobowe.

 

"Zgodnie z regulacjami Kodeksu pracy, zasiłek chorobowy przysługuje określonym osobom czasowo niezdolnym do pracy. Dotyczy to chorych, poszkodowanych w wypadkach przy pracy, a także chorych w czasie ciąży. Przez pierwszy okres niezdolności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia od pracodawcy. Co do zasady pracownik ma prawo do 33 dni nieobecności w pracy, w ciągu roku, z powodu choroby. W przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, limit ten wynosi 14 dni"
#970040 Chronologia ujęć w dzienniku

Napisane przez blogusxd w 29 listopad 2013 - 10:17

Witam, wiesz co najlepiej rozważ sobie stworzenie kilku dzienników w których uwzględnisz rodzaje wprowadzanych dokumentów.

Najlepiej jest zrobić oddzielny dziennik na sprzedaż i oddzielny na zakup oraz korekty sprzedaży i na korekty zakupu, na banki walutowe, na banki złotówkowe, na kasy etc.Numeracja narastająca i wtedy księgujesz dokumenty do ksiąg według tych  typów dokumentów: sprzedaży, zakupu, kas, banków... I jest tak jest dobrze.

 

 
#966582 podatek od spadków i darowizn - pieniądze dla syna

Napisane przez blogusxd w 18 listopad 2013 - 13:07

Na pewno w takiej sytuacji aby darowizna pieniężna (w tym wypadku między ojcem a synem) była zwolniona z podatku od spadków i darowizn, trzeba ten fakt w ciągu pół roku (sześć miesięcy) zgłosić w Urzędzie Skarbowym.

Dodatkowo aby zostać zwolnionym od podatku, to oprócz warunku zgłoszenia nabycia tych środków należy udokumentować ich przekazanie na konto/rachunek bankowy.

Absolutnie nie można na konto osoby trzeciej - jeśliby coś takiego miało miejsce, to nie będzie to darowizna (gdyby ojciec opłacił np. FV wystawioną na syna)