Skocz do zawartości


korwingo

Rejestracja: 26 sie 2016
Poza forum Ostatnio: gru 15 2017 09:18
-----

Moje posty

W temacie: jaki program księgowy?

15 grudzień 2017 - 09:21

Zgadzam się z @MariuszJanusz . U nas długo trwał wybór systemu, ale w końcu zdecydowaliśmy się na coś większego – na program TETA HR, tu jest opisany http://www.unit4.com/pl/produkty/hr/teta-hr . Korzystamy z niego już ponad dwa lata i to inwestycja, która bardzo szybko się zwróciła, mimo że firma Unit4 do najtańszych nie należy.


W temacie: Symfonia Kadry i Płace - prośba o opinie

01 wrzesień 2017 - 15:10

Dzięki za opinie, akurat czegoś takiego szukałem, bo stoję właśnie przed wyborem oprogramowania HR do mojej firmy. Ale nie wiem czy nie wybrać systemu Teta HR, na ich stronie internetowej ( http://www.unit4.com/pl/produkty/hr/teta-hr ) znalazłem takie info: kadrowa i płacowa obsługa pracowników, elektroniczne rozliczenia podatkowe, zestaw raportów itp. O ile się orientuję nie są najtańsi, ale chyba lepiej zainwestować raz a dobrze, niż za pół roku szukać czegoś nowego.


W temacie: Jakie oprogramowanie do zarządzania firmą?

10 sierpień 2017 - 10:40

Podobnie jak @Guest_jerry_lacan jestem fanem rozwiązań dedykowanych. U mnie w firmie korzystamy z systemu ERP Unit 4 http://www.unit4.com/pl/produkty/erp i moim zdaniem to jeden z najlepszych systemów. System jest bardzo elastyczny, pozwala tworzyć zaawansowane raporty, co dla mnie było szczególnie ważne. Może nie był najtańszy, ale szybko się zwrócił – już po 2 miesiącach po wdrożeniu wzrost zysków całkowicie pokrył koszty wdrożenia. Dlatego uważam, że warto korzystać z usług firm, które mają doświadczenie.


W temacie: Nowoczesny system ERP dla każdej działalności

27 lipiec 2017 - 07:17

Ktoś tu wyżej wspominał o Unit 4. Też się mogę przyłączyć do tej opinii. W firmie mamy ich system TETA ERP (polecam http://www.unit4.com/pl/produkty/erp ) i to był bardzo dobry wybór. Różnicę w funkcjonowaniu firmy dało się zauważyć niemal od razu, a do tego koszty wdrożenia zwróciły się po kilku tygodniach. Wcześniej próbowaliśmy integrować dwa różne systemy, ale to nie spełniło swojego zadania i tylko niepotrzebne koszty z tego były.


W temacie: Co warto wiedzieć o outsourcingu kadrowo-...

14 czerwiec 2017 - 11:10

Osobiście znam firmy, które takie życie sobie wyobrażają i są wręcz dumne z tego, że wszystko robią swoimi zasobami. Pytanie tylko po co? Nie ma co ulegać modzie czy potrzebie kontroli. Według mnie do kwestii outsourcingu kadr i płac trzeba podejść z ołówkiem i kalkulatorem (lub po prostu arkuszem kalkulacyjnym) i przeliczyć, jaka opcja w konkretnej sytuacji będzie finansowo bardziej opłacalna. A jeśli już stanie na tym, że zlecamy coś na zewnątrz, to warto poświęcić czas, aby znaleźć rzetelną firmę z doświadczeniem. My postawiliśmy na unit4 (http://www.unit4.com/pl/produkty/hr/outsourcing-kadr-i-plac ) i to była dobra decyzja.