Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

bezrobotny

Rejestracja: 22 sie 2013
Poza forum Ostatnio: paź 25 2013 18:08
-----

Moje posty

W temacie: Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym

17 październik 2013 - 20:06

Jeżeli chodzi o Fundusz mam decyzję o wypłacie. Co  w przypadku jeżeli na wezwaniach podałem kwoty netto?


W temacie: Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym

17 październik 2013 - 19:46

tak tylko fundusz wypłacił średnią krajową, w związku z tym będę musiał pomniejszyć roszczenia o tą kwotę. jak nalezy tego dokonać?


W temacie: Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym

17 październik 2013 - 17:53

No dobrze, więc jakie dokumenty muszę przygotować do złożenia pozwu?


W temacie: Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym

17 październik 2013 - 16:08

Dlaczego akurat w postępowaniu nakazowym?

Najpierw musisz wystąpić do pracodawcy z pisemnym wezwaniem do zapłaty i zakreślić odpowiedni termin na zaspokojenie wierzytelności pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

Sprawa o zapłatę przeciwko pracodawcy może być przez sąd rozpoznana na zasadach ogólnych lub w postępowaniu uproszczonym. Gdy wartość roszczenia nie przekracza 10 000 zł a sprawa należy do właściwości sądu rejonowego, powództwo może być wytoczone wyłącznie w postępowaniu uproszczonym.Oznacza to min. konieczność wniesienia pozwu na urzędowym formularzu oraz powołania w pozwie wszystkich dowodów na poparcie żądania.

Jeżeli decydujesz się na postępowanie nakazowe- musisz w pozwie to zaznaczyć. Jak również musisz podnieść wszystkie żądania oraz dowody na poparacie swojego stanowiska:

- umowa o pracę

-dowód otrzymania/złozenia wypowiedzenia

- oświadczenie o braku należnosci za okres wypowiedzenie, ekwiwalentu za urlop etc.

Jeśli chodzi o odprawę i urlop to już pracodawca będzie musiał dowodzić, że należnosci zostały wypłącone (lub urlop wykorzystany).

Niesądzę jednak, aby przy takich różnorodnych  roszczeniach postępowanie zostało przeprowadzone w trybie nakazowym. Byłoby to możliwe, gdybyś dochodził np. tylko zaległej wypłaty (czyli wynagrodzenie za czas wypowiedzenia - czas do końca trwania umowy o pracę).

Najpierw pisemne wezwanie pracodawcy do zapłaty.

Pracodawca zwolnił wszystkich pracowników skracając wszystkim okres wypowiedzenia do jednego miesiąca,  nie wypłacił odpraw itp. skierował natomiast wniosek o wypłatę z FGŚP. Wezwanie do zapłaty jak też ostateczne wezwanie do zapłaty dostarczyłem do pracodawcy(złożyłem w sekretariacie, potwierdzono wpłynięcie z datą). dodatkowo otrzymałem również zaświadczenie o wysokości moich należności. Tylko nie został uwzględniony tam jeden miesiąc za który nie otrzymałem wynagrodzenia, jak tez zaległy urlop. Jedynie na RMUA wskazane są wszystkie kwoty jak tez i urlop.


W temacie: Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym

17 październik 2013 - 15:59

Nie, nigdy nie miałem. Faktycznie na świadectwie widnieje nazwa i lokalizacja sądu. Jakie dokumenty muszę skompletować? .