Skocz do zawartości


pokfor

Rejestracja: 08 lip 2013
Poza forum Ostatnio: paź 03 2013 10:12
-----

Moje posty

W temacie: wypowiedzenie warunków umowy prez pracownika

01 październik 2013 - 07:48

Uprawnienia do złożenia wypowiedzenia zmieniającego przysługują tylko pracodawcy, nie zaś pracownikowi (art. 42 k.p.).

Jeśli nie możecie/nie chcecie zmienić nazwy stanowiska, to poinformujcie pracownicę o podjętej decyzji.


W temacie: Odzkodowanie od pracownika za błędy

01 październik 2013 - 07:46

można dochodzić. Uprzedzam jednak, że takie sprawy ciągną się i trudno wyliczyć oraz udowodnić wysokość szkody... więc polecam zorientować się kto w Państwa mieście zajmuje się prawem pracy i zgłosić się do fachowca.


W temacie: Łączenie społek jawnych

30 wrzesień 2013 - 16:15

art. 517-527 Kodeksu spółek handlowych.

Krok po kroku jest opisane co trzeba zrobic. Za dużo do skopiowania tutaj.


W temacie: jak to w końcu jest?

30 wrzesień 2013 - 07:33

No to nie rozumiem zapisów Kodeksu pracy gdzie pisze że jeśli pracownik pracuje powyżej 3 lat u jednego pracodawcy przysługuje mu 3 miesiące, powyzej roku jak dobrze pamietam miesiąc.

 

Czyli ..... jak zapewnić (tym razem pytam w swoim imieniu) odpowiedni zapis odnosnie wypowiedzenia umowy jesli w moim przypadku " za chwile ja bedę podpisywał drugą umowę".Pierwsza umowa opiewa na okres 3 lat.W jaki sposób zastosować przepis Kodeksu pracy, że pracownik pracujący powyzej 3 lat u jednego pracodawcy moze miec okres wypowiedzenia 3 miesiace?.Czy tak możana? Czy każda umowa na czas określony ma okres tylko 2 tygodni?

Tylko odpowiedni zapis w umowie może wydłużyć okres wypowiedzenia w przypadku umowy na czas określony. Zapis musi być bardzo precyzyjny.


W temacie: śmierć pracownika

26 wrzesień 2013 - 09:20

art. 64 [1]  § 2 Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku

 

Pod pojęciem prawa majątkowe kodeks pracy rozumie bieżące i zaległe wynagrodzenie, ale nie odszkodowanie (gdyby np śmierć była wynikiem wypadku przy pracy)