Skocz do zawartości


Patka79

Rejestracja: 18 gru 2015
Dostępny Ostatnio: dziś, 07:44
-----

Moje posty

W temacie: Samochod

dziś, 07:09

ja sobie zakupiłam peugeot 208 i tak mało mi za paliwo wychodzi, że teraz wszędzie tylko autem się udaję :)

Jak kwestia ceny paliwa jest dla kogoś ważna, to jest kilka fajnych sposobów na to, by sprawić, że wychodzić to będzie jeszcze wydajniej i opłacalniej. Oczywiście trzeba na początku wydać nieco pieniążków (acz wcale nie aż tak dużo), ale taka inwestycja bardzo szybko się zwraca. Dobra, nie owijam już w bawełnę – jak się zaopatrzymy w taki dodatek do paliwa http://tec2000.pl/pr...acz-do-benzyny/  to o wiele korzystniej po prostu wyjdziemy na zakupionym paliwie. Raz, że wiąże on wodę, więc to ryzyko mamy z głowy – a ostatnio jednak było sporo przypadków nieszczęść z takiego problemu wynikających. Dwa, zmniejsza to (i to bardzo solidnie) emisję spalin i zarazem zauważyć można wzrost mocy silnika. No i rzeczywiście jest realne zmniejszenie zużycia paliwa. A to tylko czubek góry lodowej – bo środek też ten np. redukuje zużycie górnego cylindra. Także to niewielka inwestycja, która może się w bardzo dużym stopniu przyczynić do większej ekonomiczności naszej jazdy – myślę, że każdy, kto regularnie jeździ samochodem powinien przynajmniej rozważyć tę opcję, bo w dłuższej skali czasu te efekty mogą się ładnie skumulować.


W temacie: Pomysł na integrację pracowników

14 sierpień 2018 - 12:55

Według mnie zadowolony i zintegrowany ze sobą zespół, to podstawa do dobrego funkcjonowania firmy. Niestety nie jesteś w stanie sprawić, aby każdy pracownik się lubił, jednak możesz stworzyć w firmie atmosferę, która sprawi, że mimo drobnych nieporozumień, pracownicy z chęcią będą przychodzić do zakładu. Jeżeli chodzi o integracją, to według mnie bardzo dobrym pomysłem są różnego rodzaju wyjścia, wyjazdy czy imprezy organizowane bezpośrednio w biurze. Równie ciekawym pomysłem, może być wysłanie swojego zespołu na szkolenie rozwoju osobistego -

https://www.osrodeki...ozwoj-osobisty/ da to pracownikom poczucie wartości oraz pewności zatrudnienia, a także poczują się oni doceniani, gdyż będą mieli okazję rozwinąć się dzięki twojej firmie. Przy okazji szkolenia, pracownicy będą mieli szansę na wspólnie spędzony czas, co tylko jeszcze bardziej zawęzi ich relacje. Pamiętaj, że to oni pracują na twoje zyski i sukces, dlatego zadbaj o to, aby robili to chętnie i z zaangażowaniem.


W temacie: Magazyn na niebezpieczne towary - wyposażenie

14 sierpień 2018 - 12:38

Przy takiej inicjatywie pomyślałabym o zamontowaniu odpowiednich sprzętów. Przede wszystkim systemy magazynowe wydają mi się absolutnie niezbędne do tego, by w bezpieczny sposób przechowywać niebezpieczne substancje – bez tego ryzyko jest po prostu zbyt dużo, to pewnie nawet nie przeszłoby przepisów BHP. Oczywiście jakie dokładnie systemy, to jest zależne od tego, jakie konkretne będą to substancje. Po prostu trzeba to głębiej przemyśleć. Ta firma http://www.intralog.pl/pl/ ma bardzo bogatą ofertę, która może nam posłużyć za pewną bazę do takich rozważań – warto dokładnie sobie przejrzeć, co na rynku jest oferowane i co warto zakupić. Zresztą to profesjonalna firma i w razie zakupu to właśnie do nich bym się z takim czymś kierowała. Na dobry początek w takim przypadku zainteresowałabym się chyba specjalistycznymi regałami.


W temacie: okazja na wizytówki

14 sierpień 2018 - 07:39

Ze swojej strony natomiast przyznam, że doskonałe wrażenie zrobiły na mnie wizytówki z internetowej drukarni Viperprint: https://www.viperprint.pl/wizytowki . Na początku przekonałam się głównie poprzez jakość darmowych próbek, które zaoferowali, a potem już było tylko lepiej. Wydruki na bardzo wysokim poziomie, a do tego jest ogromny wybór najróżniejszych formatów – każdy znajdzie coś na swoje potrzeby i na każdą okazję.


W temacie: Motywacja do pracy

10 sierpień 2018 - 11:02

Prywatna opieka medyczna, dofinansowanie do zajęć sportowych, bilety do kina i teatru, dofinansowanie do posiłków czy masaże, to jedne z najbardziej popularnych świadczeń pozapłacowych, których oferowanie stało się wymogiem. Co więcej, część z nich jest tak oczywista dla pracowników, że są one deprecjonowane i traktowane jako coś, co zwyczajnie pracownikowi się należy. Dlatego też, to innowacyjne i spersonalizowane bonusy będą coraz bardziej istotne w strategii employer brandingowej firm. Dodatkowe informacje znajdziecie pod adresem https://www.nais.pl/