Skocz do zawartości


veleda

Rejestracja: 21 lis 2015
Poza forum Ostatnio: wrz 04 2016 14:43
-----

Moje posty

W temacie: Abonament za RTV w 2016 roku - wyższe opłaty za telewizor i radio

20 grudzień 2015 - 19:17

W dzisiejszych czasach ta opłata to żart, telewizory służą bardziej do przeglądania Internetu niż do odbioru telewizji kablowej.


W temacie: Zegarek do pracy i na co dzień

20 grudzień 2015 - 19:15

Wybierz taki jaki Ci się podoba, a najlepsze są z napędem kwarcowym. Zegarek damski powinien być niewielkich rozmiarów, na cienkim pasku.

 

Gdyby zapytać przypadkowe osoby do czego służą urządzenia takie jak zegarek, stoper czy klepsydra, większosć z nich odpowiedziałaby, że do odmierzania czasu. Gdyby te same osoby zapytać do czego służy kalendarz, wcale nie udzieliły by odpowiedzi tak samo łatwo. A przecież tak jak zegarek odmierza czas w mikroskali, czyli resetuje się po upływie doby, tak kalendarz odmierza czas w makroskali i resetuje się po upływie roku. Cała kompikacja polega na tym, że rzeczywisty czas obiegu Ziemi wokół Słońca wynosi 365 dni i 8 godzin, dlatego rok ma 365 dni, a raz na 4 lata 366 dni, aby skorygować tę różnicę. Z tą ciekawostką od razu wiąże się kolejna, ponieważ ten brakujący dzień dokłada się na końcu Lutego, czyli drugiego miesiąca w kalendarzu. Logicznym posunięciem było by raczej dostawienie dnia na końcu roku. I tak rzeczywiście kiedyś było, ale kalendarz na przestrzeni wieków przechodził wiele reform, które miał na celu poprawienie jego dokładności. Luty pierwotnie był ostatnim miesiącem roku, ale przez te wszystkie lata doprowadzono do sytuacji, w której stał się drugim. Obecnie korzystamy z kalendarza gregoriańskiego, który spóźnia się o 1 dzień raz na 3322 lata. Wynika z tego, że wspomniany wyżej czasu obiegu ziemi 365 dni i 8 godzin również jest pewnym uproszczeniem. Nie jest to dokładne osiem godzin. Odległości jakie występują we wszechświecie pomiędzy gwiazdami i planetami powodują, że coś co na ziemi stanowi błąd marginalny, w konsekwencji doprowadzić może do dużych różnic. Obecna dokładność kalendarza jest w zupełności wystarczająca, dlatego w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać kolejnych reform. Ostatnia reforma kalendarza miała miejsce w 1582 roku, a więc ponad 400 lat temu.

kalendarz imienin: http://www.imienin.pl


W temacie: przecietna liczba zatrudnionych do zfśs

20 grudzień 2015 - 19:14

Raczej źle. Trzeba policzyć średnią arytmetyczną stanu zatrudnienia dla każdego miesiąca, a dopiero potem dla całego roku. Chodzi o to, że w ciągu miesiąca stan zatrudnienia może się zmieniać, chyba że ludzie nie odchodzili w trakcie miesiąca, to wtedy jest inaczej.

 

Tutaj jest wyjaśnione: zfśs.pl/metody_obliczania_przecietnego_zatrudnienia.html


W temacie: wyższy próg podatkowy

20 grudzień 2015 - 19:12

Również wydaje mi się, że według stawki 18%.


W temacie: Czy jest podatek od niemieckiej emerytury

29 listopad 2015 - 03:07

Urzędnicy nie traktują nas jak klientów tylko jak petentów. Najgorsze jest to, że gdy chcę się czegoś dowiedzieć, to dwa urzędy skarbowe podają dwie różne interpretacje. Pewnie nawet gdyby wystąpić o pisemną interpretację to nic to nie da, bo i tak poniesiemy konsekwencje w razie czego.