Skocz do zawartości


lolol

Rejestracja: 07 mar 2015
Poza forum Ostatnio: mar 07 2015 00:09
-----

Moje tematy

Sprawozdanie finansowe

07 marzec 2015 - 00:07

Witam, jestem nowym właścicielem lokalu w małej wspólnocie mieszkaniowej, gdzie blok zarządzany jest przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej.

Niedawno otrzymałem sprawozdanie finansowe i zaciekawiła mnie różnica w przychodach/kosztach za rok 2013 i 2014 z tytułu energii elektrycznej (pozycja numer 3 i 13 na zdjęciu), która wynosi ok. 3500 zł. Dodam, iż ani liczba podmiotów (PEC oraz lokalny dostawca mediów rtv), ani urządzenia pobierające energię elektryczną się nie zmieniły w tym czasie. Nie było żadnych wymian urządzeń, żadnych dodatkowych remontów na bloku.

Na dzisiejszym zebraniu po zadaniu pytania, skąd nagle takie zużycie energii na bloku przez podmioty zewnętrzne, zostałem zbyty odpowiedzią, iż te kwoty i tak się bilansują na zero, a skok jest spowodowany prawdopodobnie wymianą oprogramowania do księgowości, które niby uwzględnia od nowego roku "refakturowanie kwot" (jeśli dobrze to zrozumiałem) za ciepło z PEC'u.

Co do bilansowania, to trochę dziwna odpowiedź, bo równie dobrze można sobie wpisać przychód 10000 zł i koszty 10000 zł za energię elektryczną i to się bilansuje na zero. Nie rozumiem tylko tego, dlaczego w poprzednich latach, jeśli był inny sposób "fakturowania bądź prowadzenia księgowego" niż teraz, takich kosztów/przychodów nie uwzględniano w innych pozycjach sprawozdania finansowego, bo chyba takie kwoty powinny gdzieś się raczej pojawić w sprawozdaniu finansowym, a nie nagle pojawiać się znikąd, bo zmieniło się oprogramowanie? Może to magia księgowości, na której się po prostu nie znam? Dodam, że na 2015 założono również kwotę w wysokości 3700zl.

Sprawozdanie w linku!
http://zapodaj.net/9e8f4410e68b4.jpg.html