Skocz do zawartości


Karolinka51

Rejestracja: 04 cze 2014
Poza forum Ostatnio: sie 12 2014 12:53
-----

Moje tematy

Karty wynagrodzeń/zarobkowe

12 sierpień 2014 - 12:53

Witam,

Piszę z zapytaniem czy ktoś z Was spotkał się z tym bądź sam stosuje prowadzenie kart zarobkowych.kart wynagrodzeń odręcznie każdego m-ca po każdej wypłacie listy płac?

 

A może też jest ktoś kto prowadzi jednoczesnie każdego miesiąca odręcznie karty wynagrodzeń i do tego jeszcze poprzez program płacowy na koniec roku?

 

Czy jest obowiązek prowadzenia odręcznie kart wynagrodzeń kiedy można je wydrukowć z programu płacowego?

Czy jest obowiązek prowadzenia ich każdego m-ca?

 

Pytam ponieważ moje szefowa każe mi je prowadzić odręcznie, po każdej zatwierdzonej liście płac, a do tego na koniec roku robić/drukować każdemu pracownikowi poprzez program płacowy.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.


Zawyżone i zaniżone wynagrodzenia

04 czerwiec 2014 - 19:10

Witam,

Księgowa naliczająca wynagrodzenia popełniła błędy w naliczeniu wynagrodzenia dla nauczycieli. Błędy te wyniknęły z niedopatrzenia złego przeliczenia poprzez program płacowy podstawy chorobowej przez co wyszło, że jednemu pracownikowi zostało wynagrodzenie/zasiłek zaniżony, a drugiemu zawyżony.
Nadpłacone wynagrodzenie jeżeli pracownik nie zwróci dobrowolnie, zwracać będzie musiała pracownica naliczająca pensję?

A co z zaniżonym wynagrodzeniem? Procodawca musi dopłacić nauczycielowi pensję, ale czy może wyegzekwować, kazać księgowej o zwrot tej kwoty zaniżonej?

Jeszcze jedno pytanie nasuwa mi się...czy tylko księgowa naliczająca płace ponosić powinna konsekwencje w tej sytuacji? Co z osobami, które również sprawdzają te listy płac, czy te osoby mogą pozostać bez winy?
Na lisćie płac widnieją podpisy:
sporządził: księgowa naliczająca płace,
sprawdził pod względem:

merytorycznym: kadrowa

formalno-finansowym: gł. księgowa

Jeżeli ktoś z Państwa spotkał się z taką, badź podobną sytuacją, bardzo proszę o podzielenie się jak takowa sytuacja została rozwiązana. Kto ponosił i za co konsekwencję, karę i jaką? Wdzięczna będę za każdą odpowiedź, podpowiedź.

Pozdrawiam, Karolina.