Skocz do zawartości


Patrycja

Rejestracja: 29 sie 2012
Poza forum Ostatnio: wrz 04 2012 10:56
-----

Moje tematy

Zakup mieszkania na licytacji komorniczej

29 sierpień 2012 - 15:13

Witam,

jestem na forum nowa, więc proszę nie krzyczeć, a tłumaczyć. Serwis Inforu często mnie ratował, dlatego postanowiłam podrążyć frapujący mnie temat na forum Inforu właśnie...

Pomagam z księgowością w Sp. z o.o. Jest to małe przedsiębiorstwo usługowe, ewidencja kosztów tylko w układzie rodzajowym, wycena ŚT i WNiP w cenie zakupu (lub ceny nabycia w przypadku gdy dodatkowe koszty są znaczące).

W dniu dzisiejszym Prezes zakupił mieszkanie na licytacji komorniczej. Nieruchomość jest warta ok. 60.000 zł (wycena rzeczoznawcy na potrzeby komornika). Cena zakupu zgodnie z przepisami wyniesie 2/3 wartosci, czyli ok. 40.000 zł. Mieszkanie stanowić będzie nieruchomość inwestycyjną, ponieważ będzie ono wynajmowane i osiągany będzie przychód w postaci czynszów, a w dalszym terminie mieszkanie może zostać odsprzedane.

Mam kilka pytań odnośnie ewidencji całego zdarzenia i jego wyceny... :(

1. W jakiej wartości wprowadzić nieruchomość do ewidencji?
Jeżeli zastosuję metodę taką jak dla ŚT i WNiP to według mnie obraz będzie nierzeczywisty, ponieważ wartość zostanie znacznie zawyżona. Jak więc powinnam ująć to w ksiegach? Po cenie zakupu + aktualizacja wartosci w górę, czy według rzeczywistej wartosci (ale wtedy co z różnicą 20.000?).

2. Jaką metodę przyjąć do wyceny?
Powinnam amortyzować nieruchomośc miesięcznie, czy wyceniać je według wartosci godziwej raz na rok? Co się bardziej opłaca? Czy w wersji I da się jakoś pogodzić amortyzację bilansową z amortyzacją podatkową? I czy w wersji II istnieje potrzeba opinii rzeczoznawcy raz w roku, czy wystarczy rozeznanie rynku we własnym zakresie?

3. Dowodem zakupu nieruchomości będzie prawomocne przybicie sądu - jak ma się to do VAT'u? Czy będzie się go jakoś odliczać?

No i to w sumie chyba tyle... Mam nadzieję, że nie było podobnych tematów jeszcze (wyszukiwarka nic nie znalazła) i że nie złamałam w żaden sposób regulaminu. Będę wdzięczna za każdą fachową poradę!!

Pozdrawiam
Patrycja