Skocz do zawartości


wrachtan

Rejestracja: 12 lip 2019
Poza forum Ostatnio: paź 08 2019 10:58
-----

Moje posty

W temacie: Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?

08 październik 2019 - 10:02

Czyli chyba model GWH18UC.

https://gree.pl/wp-c...owa-u-crown.pdf

 

Moim zdaniem to mało prawdopodobne, żeby COP wyniósł 2 w normalnych warunkach temperaturowych i w stanie nieawaryjnym. Mogłoby tak być w stanie skrajnych temperatur zewnętrznych (duże mrozy), ale nie średnio w ciągu roku.

 

Może jest kwestia pomiaru mocy elektrycznej (czy sam pomiar prądu [A]), a może też kwestia pracy przy wydajności maksymalnej (najwyższy bieg), bo przy tej wydajności jednostka ma moc nominalną 7,3 kW, a nie 5,3 kW.

 

Szacunkowo moc grzewczą można określić mierząc prędkość powietrza opuszczającego jednostkę wewnętrzną [m/s] oraz temperaturę powietrza pobieranego i opuszczającego nią - z zastosowaniem odpowiednich przeliczeń.


W temacie: Kontrolowanie zużycia energii w firmie

27 wrzesień 2019 - 09:31

Albo pozakładac dużo liczników albo po prostu podliczniki - nie ma innego rozwiązania.

 

_____________________

bestmed

Wydaje mi się, że problem w poście #1 polega na systemie, jaki ma przesłać dane z tych liczników/analizatorów na ekran komputera, a nie na samej liczbie podliczników.


W temacie: Kontrolowanie zużycia energii w firmie

22 wrzesień 2019 - 21:16

Szczerze mówiąc najlepiej jakby Pan/Pani napisał(a):

1. Co jest dokładnie celem takiego monitoringu?

2. Czy pod pojęciem "na bieżąco" jest podgląd dosłownie na bieżąco profili mocy na ekranie komputera/telefonu z-sekundy-na-sekundę czy z-godziny-na-godzinę (czyli wykres moc [kW] w czasie oraz podgląd aktualnego stanu licznika energii; nosi to też nazwę "strażnika mocy")? A może chodzi o podgląd zużycia energii z-dnia-na-dzień czy z-miesiąca-na-miesiąc (czyli tabela w formie "data-stan licznika energii [kWh]")?

3. Jakie media wchodzą w grę? Energia elektryczna, gaz, woda?

4. Informacje, jakie trzeba byłoby mieć o budynku: liczba punktów pomiarowych (czy budynek jest zasilany z jednego punktu zasilania), typy zastosowanych aktualnie liczników.

5. Rozumiem, że nie chodzi o podgląd danych z poprzednich miesięcy, a chodzi o podgląd z bieżącego miesiąca.

 

Wszystko to wpływa na zastosowane technologie monitoringu zużycia energii.


W temacie: Garaż w bryle domu i zabezpieczenia ppoż

09 sierpień 2019 - 01:46

Planujemy wykonać garaż, taki w bryle domu. Zastanawiamy się jak to będzie wyglądało pod względem ppoż? Samochód - wiadomo rozgrzany, posiada płyny które są łatwopalne - pytam profilaktycznie.

Jak najbardziej jest to możliwe, ale jest to kwestia projektanta, żeby zaprojektować to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - Rozdział Garaże dla samochodów osobowych i rozdział Wymagania przeciwpożarowe dla garaży oraz inne rozdziały. Link do rozporządzenia: http://prawo.sejm.go...=WDU20190001065

 

Jeżeli by ten garaż miałby być wykonywany metodą gospodarską (bez projektu), to sugeruję się skupić na zapewnieniu wentylacji pomieszczeń (napływ i wywiew powietrza wentylacji naturalnej).

 

Proszę nie hejtować, metodę gospodarską bez projektanta stosuje się od 6000 lat.


W temacie: JAKIE OGRZEWANIE JEST NAJTAŃSZE?

31 lipiec 2019 - 21:32

inwestycja zwraca się po ilu latach?

Jeżeli chodzi o dom, to przy obecnych cenach i typowej instalacji - ok. 7-9 lat. Należy jednak uwzględnić to, że ceny energii dla odbiorców mieszkalnych (grupa taryfowa "G") są sztucznie zatrzymane (?do wyborów), a stąd można się spodziewać spadku czasu zwrotu do ok. 5-6 lat.

 

Zakładam oczywiście optymalne parametry umieszczenia paneli do kierunków geograficznych oraz poprawną instalację (np. brak zacienień).

 

Sugeruję też wykonanie konkursu ofert, chociaż konkurencja na tym rynku jest duża i nie powinno być dużego rozrzutu cen.