Skocz do zawartości


margaretx

Rejestracja: 18 lip 2012
Poza forum Ostatnio: gru 18 2018 12:55
-----

#125271 Umowa na czas określony, a okres wypowiedzenia

Napisane przez margaretx w 26 wrzesień 2012 - 11:48

Pracownik dał „wypowiedzenie”, choć nie miał prawa. Co wpisać w świadectwie pracy?

Z jednego z nowych orzeczeń SN: wyobraźmy sobie, że zawieramy z pracownikiem umowę na czas określony, ale nie wpisujemy do niej klauzuli o możliwości wypowiedzenia. Czyli tej umowy nie może wypowiedzieć „przed czasem” żadna ze stron. Mimo to pracownik po pewnym czasie składa „wypowiedzenie umowy” i przestaje przychodzić do pracy. Co wtedy?

Pracodawca ma kłopot – jak zakwalifikować to „wypowiedzenie”, czy umowa faktycznie się rozwiązuje po takim oświadczeniu pracownika i co wpisać w świadectwie pracy.
Na szczęście Sąd Najwyższy w jednym z najnowszych wyroków (z 14 lutego 2012 r.) rozstrzygnął ten problem. Wskazał przede wszystkim, że w opisanej sytuacji nie można już zwolnić pracownika dyscyplinarnie (co wielu pracodawców niestety robi), bowiem jego nieobecność w pracy została poprzedzona oświadczeniem woli pracownika zmierzającym do rozwiązania umowy. Samo zaś oświadczenie pracownika należy potraktować jako rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.
Szczegółowe omówienie wspomnianego wyroku Sądu Najwyższego wraz z praktycznym komentarzem eksperta znajdziesz w październikowym numerze "Prawa pracy w orzeczeniach Sądu Najwyższego".