Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

krzysieksm

Rejestracja: 17 lis 2018
Poza forum Ostatnio: kwi 15 2019 21:19
-----

Moje posty

W temacie: urlop wychowawczy

09 kwiecień 2019 - 20:57

Jeżeli dziecko jest z maja 2014 roku to urlop wychowawczy w wymiarze 36 miesięcy będzie można wykorzystać do końca 2020 roku. Natomiast szczegóły kalkulacji terminów tego urlopu są tutaj


W temacie: Urlop rodzicielski w późniejszym terminie

09 kwiecień 2019 - 20:52

Zasady podziału urlopu rodzicielskiego na części są następujące:

- maksymalnie urlop rodzicielski można podzielić na 4 części,

- długość trwania każdej z części musi być wielokrotnością tygodnia (np. 8, 9, 10 tygodni),

- każda z części nie powinna być krótsza niż 8 tygodni za wyjątkiem pierwszej części w przypadku której limit wynosi 6 tygodni,

- krótsza niż 8 tygodni może być również ostatnia część urlopu rodzicielskiego w przypadku jeżeli jej długość to po prostu końcówką jaka została po wykorzystaniu wszystkich poprzednich części. W skrajnym przypadku może ona trwać 1 tydzień.

 

Nie ma zatem możliwości aby część urlopu rodzicielskiego o którym Pani pisze była krótsza niż 8 tygodni.

Więcej nt. podziału urlopu rodzicielskiego na części w artykule Urlop Rodzicielski


W temacie: rodzicielski w częściach

09 kwiecień 2019 - 20:45

Bardzo dobrze Pani to rozumie. Może Pani wykorzystać do 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w terminie do końca roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 lat. Zasiłek macierzyński wyniesie 60% podstawy. Proszę przy tym pamietać, że wykorzystanie urlopu rodzicielskiego w terminie późniejszym zmniejsza liczbę części na którą można podzielić urlop wychowawczy (szczegóły w tym artykule)


W temacie: czy muszę iść na urlop rodzicielski

08 kwiecień 2019 - 20:37

Może Pani wrócić do pracy nawet wcześniej niż po upływie 20 tygodni. Dla matki dziecka urlop macierzyński jest obowiązkowy w wymiarze 14 tygodni licząc od dnia porodu. Z pozostałej części czyli 6 tygodni (zakładając, że nie korzystała Pani z urlopu macierzyńskiego przed porodem) może Pani zrezygnować. Warunkiem rezygnacji jest przejęcie tej części urlopu przez ojca. Więcej w tym linku.


W temacie: Obniżony wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

08 kwiecień 2019 - 20:30

Z pracy w obniżonym wymiarze można skorzystać w okresie w którym możemy skorzystać z wychowawczego czyli przez 36 miesięcy ale nie później niż do końca roku kalendarzowego w roku w którym dziecko skończy 6 lat. Nie jest to zatem całkowita zamiana prawa do urlopu wychowawczego na prawo do pracy w obiżonym wymiarze. Może Pani najpierw pójść na 4 miesięczny urlop wychowawczy po czym skorzystać z prawa do pracy w obniżonym wymiarze. Szczegóły w tym linku.