Skocz do zawartości


wojtas_magic

Rejestracja: 03 mar 2018
Poza forum Ostatnio: mar 13 2018 21:02
-----

Moje tematy

PIT rozliczenie dochodu z Polski i Finlandii

03 marzec 2018 - 13:10

Witam. Potrzebuję pomocy w rozliczeniu rocznym PIT. Otóż osoba najpierw pracowała w polskiej firmie w Finlandii i uzyskiwała zarówno dochód w Finlandii jak i w Polsce. Otrzymała ona PIT-11 i jakby tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Natomiast od marca pracuje w firmie fińskiej. I teraz moje pytanie brzmi: jak rozliczyć dochody z Finlandii uzyskane w tamtej firmie. Osoba ta przebywa prawie cały rok w Finlandii ale centrum życia osobistego ma w Polsce. Zatem podlega pod nieograniczony obowiązek podatkowy. I o ile tutaj też wiem jak to wygląda teoretycznie, że należy uwzględnić ten dochód z Finlandii bo pomimo że nie podlega on drugi raz opodatkowaniu to wpływa na stopę procentową od dochodów uzyskiwanych w Polsce o tyle nie wiem w jaki sposób to zrobić. Z tego co mi wiadomo powinna ta osoba gdzieś w połowie marca otrzymać z Finlandii informacje o uzyskanych dochodach i zapłaconym podatku. Zatem:

1) zarobki roczne (przychód i dochód) wykazane będą w euro zatem po jakim kursie przeliczyć ja na PLN? Średniorocznym NBP?
Zgodnie z teorią powinno się stosować kurs z dnia poprzedzającego otrzymanie przychodu zatem każdej wypłaty, ale jeśli pracownik trzyma pieniądze na koncie w euro i nie wie teraz już ile dostawał w poszczególnych miesiącach?

2) czy można i od której kwoty odliczyć 30% diet?

 

Pozdrawiam.