Skocz do zawartości


Sua

Rejestracja: 05 mar 2012
Poza forum Ostatnio: cze 21 2018 10:34
-----

Moje posty

W temacie: odmowa zasiłku chorobowego

13 czerwiec 2018 - 13:21

Tym bardziej masz podstawę do zwrócenia się do ZUS o odzyskanie zasiłku. W sensie, skoro ZUS uznał, że się nie należy to niech wyegzekwuje od pracownika zwrot zasiłku (bo nie jest już Twoim pracownikiem i nie masz jak potrącić). Pisz do ZUS. Jak odmówią to przynajmniej wskażą powód odmowy i ewentualnie podpowiedzą co zrobić. 


W temacie: odmowa zasiłku chorobowego

13 czerwiec 2018 - 10:05

Ja kiedyś zrobiłam taki myk, że zwróciłam się do ZUS aby to oni ściągnęli od pracownika nienależnie pobrany zasiłek. ZUS się zgodził a ja nie musiałam nic korygować (bo na dzień wypłaty pracownik miał prawo do zasiłku, jaki mu wypłaciłam).

Nie wiem, czy ten numer przejdzie ale warto spróbować ;)


W temacie: Czy dobrze naliczyłam

04 czerwiec 2018 - 10:14

Przede wszystkim nie Pani :)  Proszę mi mówić na ty, będzie mi miło :)

 

Wyjaśniając, dlaczego liczę w taki a nie inny sposób:

 

W par. 12 rozporządzenia jest napisane:

 

§ 12. 1. W celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą, i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia - miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu i otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.*

 

Ponieważ w rozporządzeniu nie ma mowy o zaokrąglaniu kwoty - to jej nie zaokrąglam. Liczę wg kroków wskazanych w przepisie.

 

 

 

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 29 maja 1996 r.

w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.


W temacie: Zapłata za szkołę policealną - dług

01 czerwiec 2018 - 08:12

A podpisałaś umowę o świadczenie usług edukacyjnych? 

Jeśli podpisałaś umowę i jej nie wypowiedziałaś, to szkoła może wystąpić o zapłatę. Nie ma tu znaczenia, że nie chodziłaś na zajęcia, nie odebrałaś legitymacji...

 

Dług może być ściągany przez szkołę lub trafić do komornika, który może zająć Twoje wynagrodzenie lub konto.

 

 

 

Analogiczne - kupujesz mieszkanie ale w nim nie mieszkasz. Czy masz obowiązek płacić czynsz?


W temacie: Wynagrodzenie za UoP na 6 dni

29 maj 2018 - 07:52

Stawka miesięczna jeśli jest w stałej kwocie (np. 2500 zł brutto za miesiąc) oznacza ile dostanie się brutto za przepracowanie wszystkich dni roboczych. Tak jak piszą przedmówcy - jeśli jest przepracowany 1 dzień roboczy, a pozostałe nie są przepracowane bo umowa jest na krótki okres, to wynagrodzenie będzie ustalone za 1 dzień roboczy.

I jak jak piszą wyżej - rozporządzenie w sprawie sposobu obliczania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy z 29 maja 1996 r.

Paragraf 12 mówi o Twoim przypadku.

 

Natomiast dzielenie przez 30, na które się powołujesz jest stosowane jeśli w tym samym miesiącu wystąpi nieobecność spowodowana chorobą - paragraf 11