Skocz do zawartości


Ofka

Rejestracja: 18 lip 2017
Poza forum Ostatnio: dziś, 08:07
-----

#2188877 Błędnie zapłacone wynagrodzenie umowa zlecenie/minimalne wynagrodzenie

Napisane przez Ofka w 27 marzec 2020 - 09:33

Jeśli w umowie masz 17 zł brutto to wg tego powinieneś mieć zapłacone. Twoje wyliczenia są prawidłowe - o ile nie masz innych potrąceń to faktycznie coś się nie zgadza. O czym była mowa w kwotach netto nie ma znaczenia.

Na początek możesz porozmawiać z firmą że policzyłeś sobie ilość godzin i 17 brutto i wyszło ci więcej i poproś o wskazanie skąd wzięła się ta kwota.




#2149482 Urlop 3/4 etatu i cały

Napisane przez Ofka w 23 kwiecień 2019 - 07:48

Ok. Sorki - nie wyświetliły mi się wcześniejsze wypowiedzi :/

 

05-12 - 3/4 etatu 10,4 dnia czyli 83,5 h

za ten rok 12 dni




#2129099 Czy prezes musi mieć aktualne badania lekarskie?

Napisane przez Ofka w 03 grudzień 2018 - 08:13

Acha. Bo każdy prezes ma na czole napisane "PREZES". Jeśli jest na etacie to ma mieć. Kropka. 




#2109924 zwrot kosztów dojazdu do pracy

Napisane przez Ofka w 18 lipiec 2018 - 11:04

pracownik A - proste jak rozpisałeś 

pracownik B - miejscowość pod warszawą należy jak rozumiem do terenu pracy wpisanego w umowie. Jeśli tak to diety nie piszesz. Z kosztami dojazdu trochę trudno określić. Jeśli pracownik normalnie codziennie jeździ w różne miejsca na wyznaczonym obszarze do pracy -  i robi to własnym autem to teraz też tak będzie ale taki scenariusz brzmi mało prawdopodobnie. Zwykle w takich przypadkach (handlowcy / serwisanci itp) mają auto służbowe albo ustalony w umowie zwrot kosztów dojazdu. 

Myślę że jeśli regulamin ani umowa z pracownikiem tego nie regulują to trzeba popatrzeć jak wygląda codzienna praca tej osoby i na ile ta sytuacja się różni.




#2108301 podpis na świadectwie pracy

Napisane przez Ofka w 05 lipiec 2018 - 14:08

Musi być upoważnienie. Teoretycznie nie musi być na piśmie ale udowodnij potem komuś że je miałaś.

Ja bym wzięła na piśmie :)




#2104553 poufność HR

Napisane przez Ofka w 07 czerwiec 2018 - 07:46

A kto płaci pracownikowi działu HR - ty czy pracodawca? Ten pracownik może wylecieć z pracy za nie informowanie pracodawcy o ważnych informacjach dotyczących jego obszaru - a zatrudnienie takim jest. 

To nie lekarz. Ani psycholog. 

 

Oczywiście nie powinien obiecywać że nikomu nie powie (ale nie napisałaś że obiecał). 




#2099354 umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

Napisane przez Ofka w 30 kwiecień 2018 - 07:44

Wtedy kiedy będziesz chora. :)




#2096530 Wypowiedzenie o prace a wypowiedzenie za porozozumieniem stron..

Napisane przez Ofka w 12 kwiecień 2018 - 07:57

Dodam tylko że porozumienia nie składasz tylko proponujesz. I pracodawca może się nie zgodzić i nie musi nawet tego uzasadniać.




#2074815 Dwa dni na opiekę nad dzieckiem (art. 188)

Napisane przez Ofka w 11 grudzień 2017 - 08:40

Jeżeli dostałam umowę od 4 grudnia czy też mi się należy opieka nad dzieckiem do końca 2017r

Jeśli w tym roku ani ty ani ojciec dziecka nie wykorzystał tych dni to tak. 




#2063616 Czy pracodawca może zmusić pracownika do skorzystania z urlopu?

Napisane przez Ofka w 17 październik 2017 - 09:27

czy pracodawca ma prawo bez zgody pracownika dawać pojedyncze dni urlopu w ciągu miesiąca, np, 2 dni praca, UW, 2 dni praca, 1 dzień wolnego, 3 dni praca, 1 dzień wolnego, UW, 4 dni praca 2 dni wolnego (weekend). Dni UW są w dniu kiedy pracownik chciał wolne, nie udzielono wolnego tylko wklejono UW, przecież i tak nie ma go w pracy, a dni wolne pracodawca dał gdzie mu pasowało, czy to jest zgodne z prawem

To chciał wolne i dostał urlop czy nie chciał wolnego? Bo nie rozumiem. W jakim systemie pracuje firma / ten pracownik. Urlopu udziela się na wniosek pracownika lub zgodnie z planem urlopów (uwzględniając w miarę możliwości potrzeby pracownika). Jeśli pracownik chciał wolne to może po prostu dostał w te dni wolne ale jeśli mamy 5 dniowy tydzień pracy i firma pracuje od pon do piątku to weekend nie będzie urlopem. 




#2062122 Badanie przez lekarza medycyny pracy bez skierowania

Napisane przez Ofka w 09 październik 2017 - 08:33

Aby zaświadczenie było wiążące, i też żeby dofinansowanie nie stanowiło twojego dochodu od którego zapłacisz podatek, zaświadczenie musi być wydane przez lekarza medycyny pracy w wyniku skierowania na badanie od pracodawcy (a więc realizowane u lekarza z którym pracodawca ma umowę). 

Natomiast możesz napisać pismo do pracodawcy z informacją że pogorszył ci się wzrok i prosisz o badania kontrolne. Zaświadczenie wydane w wyniku takiego badania będzie wiążące. 




#2061729 Praca poza miejscem zamieszkania

Napisane przez Ofka w 06 październik 2017 - 07:55

Artykuł nr 2 należałoby czytać od pierwszej strony - dodatek za rozłąkę "Obligatoryjnie otrzymują go np. funkcjonariusze Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także urzędnicy państwowi." 

Inni tylko mogą go otrzymać :) 

 

Co do tych 140 zł - a konkretnie to 136 zł. Nie jest to kwota którą dostajesz tylko kwota która jest odliczana od wartości przychodu przed tym jak zostanie od niego policzony podatek. 

Osoby które pracują w miejscu zamieszkania też mają odliczaną taką kwotę tylko w nieco mniejszej wysokości (111 zł zdaje się). W praktyce dla wynagrodzenia netto różnica jest na poziomie ok 5 zł / mc. 

Dokładnie tak jak wyjaśniły ci Panie w kadrach. 




#2060990 okres wypowiedzenia umowa na zastepstwo

Napisane przez Ofka w 03 październik 2017 - 08:21

Okres wypowiedzenia zależy jak przy umowie na czas określony zależny od okresu zatrudnienia. 




#2051513 wypowidzenie umowy

Napisane przez Ofka w 09 sierpień 2017 - 11:52

 

Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy nowelizującej, jeżeli nie przewidziano możliwości wypowiedzenia, to stosuje się przepisy sprzed noweli - nie ma klauzuli - nie ma możliwości wypowiedzenia takiej umowy.

 

dorka :) nie wprowadzaj zamętu - ostatnia umowa jest pop lutym 2016 więc nie ma wymagania klauzuli