Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Twoja księgowa

Rejestracja: 20 lis 2013
Poza forum Ostatnio: sty 27 2014 09:52
-----

Moje posty

W temacie: odliczenie VAT w 2014 r., przykładowo

03 styczeń 2014 - 14:26

a co jesli otrzymam fakturę w I 2014 a towar w lI 2014 to VAT odliczam w II 2014 ? A jesli zapłacą ją w I 2014? Czy to coś zmieni?

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]Aby móc odliczyć podatek VAT naliczony z faktury muszą być spełnione oba warunki:[/color][/font]

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]-powstał obowiązek podatkowy u dostawcy,[/color][/font]

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]-otrzymaliśmy fakturę potwierdzającą zakup.[/color][/font]

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]W powyższej sytuacji jeśli fakturę otrzymałaś w styczniu 2014 a towar dostałaś w lutym 2014 to obowiązek powstałby dopiero w lutym (zakładamy że nie było płatności w styczniu). [/color][/font]

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]Zapłata wpłynie na powstanie obowiązku podatkowego zgodnie z art. 19a ust. 8 który mówi o tym, iż jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.[/color][/font]

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]W związku z powyższym jeśli otrzymasz fakturę w styczniu w styczniu dokonasz zapłaty to w odniesieniu do tej płatności możesz odliczyć podatek VAT naliczony.[/color][/font]

 

 


W temacie: zakup samochodu ze stawką ZW

03 styczeń 2014 - 14:17

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]W takiej sytuacji przyznam szczerze że nie wiem w jakim celu uległ zmianie art. 43 jeśli teraz Ministerstwo Finansów zaprzecza temu przepisowi i "uspakaja" podatników. Z nowego brzmienia art. 43 jasno wynika co podlega zwolnieniu tzn. zwalnia się od podatku ... dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. [/color][/font]

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]Dopóki MF nie wyda jasnej ogólnej interpretacji tego przepisu nie wiemy jak Urzędy będą podchodzić do tematu :([/color][/font]


W temacie: obowiązek podatkowy w 2014

31 grudzień 2013 - 17:08

[font="georgia, serif;"]Ogólne zasady powstania obowiązku podatkowego od 1 stycznia 2014 roku w podatku VAT będą zawarte w nowym art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, który mówi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jest oczywiście szereg wyjątków ale nie mają one znaczenia w przedstawionej powyżej sytuacji.[/font]

[font="georgia, serif;"]Zgodnie z w/w przepisem w sytuacji przedstawionej powyżej obowiązek podatkowy powstanie już w listopadzie, data wystawienia faktury od 1 stycznia 2014 nie będzie już miała wpływu na datę powstania obowiązku podatkowego, od nowego roku nie będzie można już przesuwać go na okres następny :([/font]


W temacie: samochód do odsprzedaży w pkpir

31 grudzień 2013 - 13:44

[font="georgia, serif;"]Jeżeli samochody osobowe będziesz sprzedawać tylko i wyłącznie firmom, a nie osobom fizycznym to nie masz obowiązku instalowania kasy fiskalnej. Kasy fiskalne są obowiązkiem w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych, jednak istnieje również szereg wyjątków zwalniających z kas fiskalnych. Co do odliczenia podatku VAT to w przypadku gdy zajmujesz się odsprzedażą/sprzedażą samochodów osobowych (ale nie sporadycznie, musi to być twoja przeważająca działalność) to możesz odliczyć cały podatek VAT wynikający z faktury zakupu.[/font]


W temacie: sprzedaż samochodu firmowego

30 grudzień 2013 - 15:01

[font="georgia, serif;"]Jeżeli sprzedaż ta zwolniona jest na podstawie [color=rgb(0,0,0);]§ 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego to jeśli chodzi o opodatkowanie nic się nie zmieni począwszy od 1 stycznia 2014 roku, nadal będzie obowiązywać zwolnienie jednak będzie ono zawarte w nowym rozporządzeniu. Co do formy udokumentowania po 1 stycznia 2014 r. sprzedaży zwolnionej przedmiotowo na rzecz firm to należy udokumentować ją fakturą. Powinna ona zawierać min.:[/color][/font]

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]-datę i numer wystawienia,[/color][/font]

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]-imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,[/color][/font]

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]-nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, a także miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,[/color][/font]

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]-cenę jednostkową towaru lub usługi i kwotę należności ogółem,[/color][/font]

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]-podstawę zwolnienia z VAT (np. odniesienie do konkretnego artykułu ustawy o VAT).[/color][/font]