Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

koszt uzyskania dohodu


wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_kikk

Guest_kikk
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2013 - 14:10

WitamMAm problem z umową o dzieło.Chodzi o opracowanie projektu na dajmy na to remont linii elektrycznych.czy koszty uzyskania dochodu powinny wynosić 20% czy 50%.?

#2 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 styczeń 2013 - 20:23

Opracowanie projektu na remont linii elektrycznych /czy innych/ moim zdaniem nie korzysta z praw autorskich, więc kup 20 %.
Ale mogę się mylić, nie mam do czynienia z takimi projektami.

#3 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 styczeń 2013 - 00:03

Też jestem zdania, że mają tu zastosowanie ...% KUP, bo dzieło to można zaliczyć do utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim, gdzie jest to: rezultat działań autora, wyróżnia się trwałym charakterem, stanowi przejaw działalności twórczej.Jeśli zostaną spełnione te przesłanki i treść umowy wskazuje na twórczy charakter zamawianego dzieła to KUP 50%, w innym przypadku zastosować należy 20% stawkę KUP.Od 2013 r. łączne koszty uzyskania przychodów (50%) nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (85 528zł). - art. 22 ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

#4 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 21 styczeń 2013 - 20:16

Utworem w rozumieniu prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim...). Utworami mogą być np.
wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
• plastyczne,
fotograficzne,
• lutnicze,
• wzornictwa przemysłowego,
architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
• muzyczne i słowno-muzyczne,
• sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
• audiowizualne (w tym filmowe).

Wg mnie projekt na remont linii elektrycznych jest jak najbardziej utworem w rozumieniu ww. ustawy.
Aby zastosować koszty 50% ważne jest, aby w umowie o dzieło zawrzeć regulację, iż z chwilą zapłacenia wynagrodzenia, o kórym mowa w ( w punkcie... którymś tam) Przyjmujący zamówienie przenosi na Zamawiajacego autorskie prawa majątkowe do dzieła.

#5 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 styczeń 2013 - 22:12

A tak w ogóle to może najpierw wypadałoby określić co to jest "projekt na remont linii elektrycznych" czy jakichś innych.
Czy remont takich linii wymaga projektu, czy projekt ma charakter pracy twórczej ?

#6 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 22 styczeń 2013 - 07:45

Założyłam, że projekt jest utworem (utwór to nie tylko symfonie :-)) utworem może być np. wykład, program szkoleniowy, projekty różnej maści...
Rację ma -koleżanka - istotne jest to, czy projekt remontu linii elektrycznych spełnia przesłanki utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dopiero wówczas możemy zastosować 50 k.u.p.
Zadający pytanie musi właściwie wykorzystać uzyskaną tutaj wiedzę do swojego stanu faktycznego. Bądź też podać więcej szczegółów Dołączona grafika

#7 Guest_kriks

Guest_kriks
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2013 - 12:27

Powiedzcie mi. Moja firma robi szkolenia, które najczęściej kończy lampką szampana. Czy mogę to dać w koszty podatkowe?

#8 Jarsz

Jarsz

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 23 styczeń 2013 - 12:37

Nie ponieważ ma tzw. znamiona reprezentacji, czyli pewnej wystawności. . Zakup napojów alkoholowych nie ma wpływu na przychód ani jego zabezpieczenie czy też jego źródła którym w tym przypadku jest firma. Same przepisy o CIT w art 16 ust. 1 pkt 28 mówią to jednoznacznie, tak samo przepisy o podatku PIT art. 23 ust 1 pkt 23.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych