Skocz do zawartości

Amortyzacja środka trwałego 1500-3500

amortyzacja środek trwały

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2013 - 18:25

Witam, mam pytanie dotyczące zaksięgowania laptopa.Od listopada mam otwartą swoją działalność gospodarczą. W grudniu zakupiłem laptopa za 2899 zł. Teraz muszę go zaksięgować w grudzień. Z tego co udało mi się wyczytać, mam 3 opcje:- wpisać go w koszty uzyskania przychodu- wpisać jako środek trwały i zamortyzować jednorazowo- wpisać jako środek trwały i amortyzować sliniowo (to możliwe dla środka trwałego 1500-3500?) Nie zarabiam dużo, toteż i bez zakupu tego laptopa nie wyjdzie mi podatek dochodowy ani za listopad ani za grudzień. Jako, że w nowym roku księgowym podatek naliczany jest od nowa, to znowu nie wyjdzie mi w styczniu i w lutym. Moje pytanie jest następujące: czy najlepsza dla mnie byłaby opcja trzecia, z uwagi na to, że koszt laptopa zacząłby wpływać na rok 2013 i tym samym mógłbym go sobie odliczać od podatku. Bo jeśli dobrze rozumiem, opcje 1 i 2 sprawiają że podatek odliczałby się w 2012 roku co nic mi nie daje, bo i tak jestem z niego zwolniony, Dlatego szukam sposobu żeby zakup laptopa wpłynął na podatek z roku 2013.Amortyzacja jednorazowa musiałaby mieć miejsce jeszcze w grudniu zatem odpada. Amortyzacja liniowa zaczynałaby się od stycznia. Proszę tylko o pewne odpowiedzi.

#2 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2013 - 18:26

Witam, mam pytanie dotyczące zaksięgowania laptopa.Od listopada mam otwartą swoją działalność gospodarczą. W grudniu zakupiłem laptopa za 2899 zł. Teraz muszę go zaksięgować w grudzień. Z tego co udało mi się wyczytać, mam 3 opcje:- wpisać go w koszty uzyskania przychodu- wpisać jako środek trwały i zamortyzować jednorazowo- wpisać jako środek trwały i amortyzować sliniowo (to możliwe dla środka trwałego 1500-3500?)Nie zarabiam dużo, toteż i bez zakupu tego laptopa nie wyjdzie mi podatek dochodowy ani za listopad ani za grudzień. Jako, że w nowym roku księgowym podatek naliczany jest od nowa, to znowu nie wyjdzie mi w styczniu i w lutym. Moje pytanie jest następujące: czy najlepsza dla mnie byłaby opcja trzecia, z uwagi na to, że koszt laptopa zacząłby wpływać na rok 2013 i tym samym mógłbym go sobie odliczać od podatku. Bo jeśli dobrze rozumiem, opcje 1 i 2 sprawiają że podatek odliczałby się w 2012 roku co nic mi nie daje, bo i tak jestem z niego zwolniony, Dlatego szukam sposobu żeby zakup laptopa wpłynął na podatek z roku 2013.Amortyzacja jednorazowa musiałaby mieć miejsce jeszcze w grudniu zatem odpada. Amortyzacja liniowa zaczynałaby się od stycznia. Proszę tylko o pewne odpowiedzi.

Dodam jeszcze, że prowadzę 1 osobową działalność, jestem VATowcem i księgowosć prowadzę poprzez księgę przychodów i rozchodów.

#3 Barbara

Barbara

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Napisano 17 styczeń 2013 - 19:18

Możesz skorzystać z bramki nr 3 czyli amortyzacji na zasadach ogólnych.

#4 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2013 - 20:17

Możesz skorzystać z bramki nr 3 czyli amortyzacji na zasadach ogólnych.

Dzięki, w takim razie pytanie dodatkowe:Zależy mi, żeby największe koszty wygenerować w pierwszych miesiącach roku i żeby zamortyzować laptopa jak najszybciej. Co proponujecie? Czy w takim wypadku powinienem użyć metody degresywnej?Zespół komputerowy ma roczną stawkę amoortyzacyjną 30%, Zatem degresywna metoda pozwala mi zacząć od 60%, tak?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: amortyzacja, środek trwały

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych