Skocz do zawartości


Czy obcokrajowiec musi się rozliczyć z p...


wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_SYLWIA

Guest_SYLWIA
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 14:20

Czy obcokrajowiec (Białoruś) który pracuje w Polsce musi się rozliczyć z podatku?

#2 Guest_Ane

Guest_Ane
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 14:24

Zależy gdzie ma rezydencję podatkową.

#3 Guest_Pata

Guest_Pata
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 14:45

GAZETA PRAWNA Jak rozliczyć dochody pracowników obcokrajowców Cudzoziemcy pracujący w Polsce mają pewne obowiązki podatkowe O sposobie rozliczeń obcokrajowców decyduje rezydencja podatkowa Niekiedy cudzoziemcy mogą skorzystać z preferencji podatkowychWszystkie obowiązki podatkowe cudzoziemców pracujących w Polsce zależą od rezydencji podatkowej. Decyduje ona bowiem o tym, czy obcokrajowiec będzie musiał w Polsce rozliczać wszystkie swoje światowe dochody, czy tylko uzyskane na terenie RP.Zgodnie z ustawą o PIT osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast gdy osoby fizyczne nie mają na terenie Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy).Pojawia się tu pytanie, kiedy cudzoziemiec uzyska dochód w Polsce. Za dochody (przychody) osiągane w Polsce uważa się w szczególności dochody (przychody) z: pracy wykonywanej w Polsce na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, działalności wykonywanej osobiście na terytorium Polski, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski, położonej na terytorium Polski nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.Cudzoziemiec, który jest rezydentem w Polsce, uzyskane dochody będzie rozliczał na zasadach skali PIT. Jednak gdy nie będzie miał miejsca zamieszkania w Polsce, może skorzystać z opodatkowania 20-proc. stawką PIT. Będzie ona mogła mieć zastosowanie m.in. do dochodów z członkostwa w zarządzie, kontraktów menedżerskich czy umów zlecenia.SŁOWNIKMIEJSCE ZAMIESZKANIA - za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która posiada na terenie Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

#4 Guest_SYLWIA

Guest_SYLWIA
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 14:57

hmmm... niewiele zrozumiałam... pracownik z Białorusi był zatrudniony w Polsce przez pół roku na podstawie umowy o pracę - podatek potrącany jak każdemu innemu pracownikowy, wystawiony później PIT-11. Czy on się musi w przyszłym roku z tego dochodu w Polsce rozliczyć?

#5 Guest_Pata

Guest_Pata
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 15:14

na moje rozumowanie tak, był w Polsce dłużej niż 183 dni, czyli podlega obowiązkowi pod.od całość dochodów... ale to faktycznie skomplikowany opis może kto inny ma całkowitą pewność jak powinno byćB)

#6 Guest_SYLWIA

Guest_SYLWIA
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 15:21

no a jeżeli pracowałby w Polsce np. tylko miesiąc czy np. 3??

#7 Guest_Pata

Guest_Pata
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2008 - 15:26

jak się łapie do 183 dni to chyba u siebie nie musi się z tego rozliczać ale u nas tak.. to tylko domniemanie:) a może zadzwoń do US, tam powinni wiedzieć takie rzeczy

#8 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2009 - 13:31

Witam serdecznie mam pewien problem,ponieważ nie jestem obywatelem RP a obywatelem Ukrainy .Jak wygląda sprawa z przywozem gotówki do RP (darowizny od rodziny) a US .Czy muszę to jakoś zgłaszać i udokumentować przepis mówie że do 10 000 Dolarów niema obowiązku deklarowania na granice .Dzięki za odpowiedz i pozdrawiam.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych