Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rekrutacja wewnętrzna czy zewnętrzna?


wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 516478 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 12:54

Gdy pojawia się w firmie konieczność obsadzenia wyższego stanowiska, niektóre organizacje wybierają kandydata spośród osób już zatrudnionych. Inne chętniej widziałyby u siebie osobę nową, pozyskaną z zewnątrz. Co przemawia za pierwszym, a co za drugim sposobem rekrutacji? Powrót do artykułu: Rekrutacja wewnętrzna czy zewnętrzna?

#2 Guest_Entent

Guest_Entent
 • Goście

Napisano 09 styczeń 2013 - 12:56

Zarówno wewnętrza jak i zewnętrzna rekrutacja ma wady i zalety.Można też skorzystać z outsourcingu, coraz tańszego w dzisiejszych czasach i w ten sposób ominąć całą papierkową robotę.

#3 Guest_TEX

Guest_TEX
 • Goście

Napisano 27 styczeń 2013 - 09:21

Jak już wcześniej napisano obydwie metody mają plusy i minusy. Wewnętrzna może spowodować "kwas" między dawnymi współpracownikami - z koleżeństwa robi się zależność zawodowa. Zewnętrzna - zawsze istnieje ryzyko, że zatrudniona osoba nie wpasuje się w zespół (nic o niej tak naprawdę nie wiemy). My mamy inny problem. Jesteśmy producentem elektroniki i nie jesteśmy w stanie od długiego czasu znaleźć żadnego nowego pracownika grupy projektowej. Ogłoszenie już dość długo wisi na stronie...

#4 Ania_B

Ania_B

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 2346 postów

Napisano 27 styczeń 2013 - 13:39

W Służbie cywilnej istnieje możliwość wyłonienia pracownika w wyniku tzw. naboru wewnętrznego. Istnieją procedury takie same jak prz w naborze zewnętrznym, tyle że wszystko odbywa się wewnątrz, tzn. niby odbywa się... Bo tak naprawdę nie wiadomo skad pojawia się nowy pracownik, na stanowsku, na które konkurs w ogóle nie był ogłoszony. Ale takie działanie nazywane jest "naborem wewnętrznym". Nie daje się nawet szans pracownikom danej jednostki na "wskoczenie" na wyższe stanowisko.

#5 < Mariusz J. >

< Mariusz J. >

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 29 styczeń 2013 - 18:40

WitamNa to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Zarówno rekrutacja zewnętrzna jak i wewnętrzna mają swoje wady i zalety. Uważam jednak, że więcej zalet ma rekrutacja wewnętrzna.Jest to poszukiwanie kandydatów na stanowisko spośród już zatrudnionych osób, z wewnątrz zakładu pracy. Poszukiwanie kandydatów wśród własnych pracowników zwiększa ich motywację i daje wiarę, w to, że mogą awansować. Zaletami rekrutacji wewnętrznej są też z pewnością : krótki okres adaptacji pracownika do nowego stanowiska, wdrożenia go do pracy i oszczędność czasu w jego poszukiwaniu.Pracownicy z wewnątrz znają już zakres działania swego zakładu pracy, a także zadania na danym stanowisku, a pracodawca może pokazać, że zależy mu na nich. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że kandydaci mają stosowne kwalifikacje, czyli, że jest z kogo wybrać.

#6 Sobi

Sobi

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 893 postów
 • LokalizacjaWwa

Napisano 19 luty 2013 - 20:36

Przeszłam oba typy rekrutacji i oba mają swoje dobre i złe strony. Rekrutacja zewnętrzna była o wiele cięższa, ponieważ w rezultacie odbyłam 4 rozmowy kwalifikacyjne z 4 różnymi osobami. Rekrutacja wewnętrzna skończyła się na 2. Moim zdaniem to na jaką dany pracodawca zdecyduje się zależy od jego dotychczasowych doświadczeń oraz wymagań. O ile rekrutacja wewnętrzna jest fajną sprawą w momencie gdy pracownik rzeczywiście będzie spełniał wymagania o tyle jest kłopotliwa gdy rzeczywiście zespól jest mały i mogą powstać niesnaski między współpracownikami. Z rekrutacją wewnętrzną przemawia m.in. krótszy okres przejściowy tzn. pracodawca nie musi bawić się w okresy próbne, pracownik zna doskonale otoczenie, system pracy, współpracowników, obowiązujące zasady oraz wewnętrzna procesy. Za rekrutacją zewnętrzną przemawia m.in. energia nowego pracownika, jego innowacyjny sposób myślenia - "świeżość i otwartość umysłu", dotychczasowe doświadczenia z innych miejsc pracy.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych