Skocz do zawartości

Wypadek przy pracy - co robić

wróć do serwisu Kadry 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_miniatura

Guest_miniatura
  • Goście

Napisano 06 maj 2008 - 21:23

a jak to wygląda pod kątem ubezpieczeń społecznych? Czy pracownik musi jechać na spotkanie z komisją lekarską w ZUSie, aby dostać 100% płatne L4? Wypadek nie kwalifikuje się do otrzymania odszkodowania - szwy zdejmą po tygodniu i pracownik wróci do pracy. ZUS oddalony o 60 km, więc paliwo bedzie droższe niż te 20% zwolnienia. Jak to własciwie jest z tą komisją? Obowiązkowa czy nie?

#2 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 06 maj 2008 - 22:07

pracownik stawia się na komisję w celu ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu i przyznania ewentualnego odszkodowania, a nie po to, by stwierdzić czy wypadek był faktem. Do zusu wysyła się przecież protokół powypadkowy ze wszystkimi niezbędnymi podpisami oraz zeznaniami. To wystarczy, by uznać wypadek w pracy.

#3 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 06 maj 2008 - 22:08

na podstawie zeznań i zaśw. lekarskiego stwierdza się wypadek w pracy i automatycznie jest chorobowe płatne 100%. nie czekasz na nic z zusu.

#4 Guest_miniatura

Guest_miniatura
  • Goście

Napisano 07 maj 2008 - 23:36

ale firma wysyła pracownika, aby to lekarz potwierdził wypadek przy pracy (firma do 20 osób, więc chorobowe wypłaca ZUS). Czy to prawidłowe postępowanie?

#5 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 08 maj 2008 - 08:07

przecież lekarza nie było przy wypadku. Jeśli zachodzi potrzeba, to oczywiste jest,że się idzie do lekarza (jak najszybciej po wypadku). Nie rozumiem dlaczego i po co firma znowu wysyła go na badania...

#6 Guest_miniatura

Guest_miniatura
  • Goście

Napisano 08 maj 2008 - 23:04

bhpowiec twierdzi, że lekarz orzecznik zus musi uznać wypadek za wypadek przy pracy. głupota ;/

#7 Guest_niby-kadrowa

Guest_niby-kadrowa
  • Goście

Napisano 19 maj 2008 - 15:14

a co gdy zakład uznał wypadek przy pracy natomiast zus odrzucił wniosek o odszkodowanie (niby wina pracownika-niezachowanie ostrożności) a zakład wtedy kazał wrócić chorobowe-różnicę 20% a wcześniej wypłacił100%

#8 Guest_Izabela

Guest_Izabela
  • Goście

Napisano 19 maj 2008 - 17:52

A co w przypadku kiedy pracodawca odmawia wypełnienia protokołu powypadkowego a co za tym idzie zwolnienie jest płatne 80%, a pracownik nie otrzyma odszkodowania od ZUSu za uszczerbek na zdrowiu. Czy rozwiązaniem jest przesłanie do pracodawcy zawiadomienia o wypadku, który będzie ewentualnym dowodem na to, że wiedział o wypadku? Firma składa się tylko z szefa i jednego pracownika- który uległ wypadkowi. Zgłoszenie sprawy do PIPu może wiązac się ze zwolnieniem pracownika. Jak w takiej sytuacji nakłonić pracodawcę do sporządzenia protokołu i jednoczesnie nie stawiać sprawy na ostrzu noża?

#9 Guest_ursus

Guest_ursus
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2008 - 16:41

7. mnie również ZUS odrzucił wniosek o odszkodowanie, ale napisałam pismo,, że aby nie uznać wypadku przy pracy musimy udowodnić ,,ze pracownik zrobil to specjalne a to jest trudne i w koncu ZUS uznał to jako wypadek przy pracy.

#10 Guest_basia

Guest_basia
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2008 - 20:00

czy po uznaniu zus że był to wypadek w pracy pracodawca wyrównuje zasiłek do 1oo% i wyrównuje odsetki

#11 Guest_Jędrek

Guest_Jędrek
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2008 - 20:13

Pracodawca musi powołać zespół wypadkowy jeżeli pracownik występuje na piśmie(taka jest procedura).Pracodawca nie może odmówić przeprowadzenia dochodzenia wypadkowego.Zespół ustala i kwalifikuje wypadek.Po zakończeniu leczenia lekarz wydaje druk N-9.Kompletną dokumentację przesyła się do ZUS, który wyznacza termin stawienia się pracownika przed komisją orzekającą o stopniu uszczerbku.Jeżeli ZUS odrzuci (podważy postępowanie) , skierować sprawę do sądu pracy.Waszego behapowca doszkolić.Pozdrawiam. Gł.spec.ds BHP Andrzej. anleg_bhp@o2.pl

#12 Guest_Ulcia

Guest_Ulcia
  • Goście

Napisano 13 październik 2008 - 01:17

Czy pracodawca może odmówić podpisania protokołu wypadkowego?

#13 Guest_em

Guest_em
  • Goście

Napisano 13 październik 2008 - 08:51

Ma do tego prawo, zespół powypadkowy ma obowiazek uzupełnic protokół i p[onownie pracodawcy przedkłada do zatwierdzenia.

#14 Guest_KaeM

Guest_KaeM
  • Goście

Napisano 18 październik 2008 - 19:15

Może ktoś wie co zrobić w sytuacji gdy podczas pracy w zakładzie produkcyjnym, jednej z pracownic podczas pracy ucięło kawałek palca, a kierownik produkcji nie wezwał karetki tylko jeden z pracowników zawiózł ją do izby przyjęć własnym samochodem. Lekarz najpierw pytał czy pacjentka zgadza się na amputację, ale ostatecznie zszył palec. jest możliwość, że to się nie przyjmie. Czy ta pracownica ma prawo ubiegać się o jakieś odszkodowanie? jakie papiery musi złożyć? Jak postępować?

#15 Guest_MK Marcin

Guest_MK Marcin
  • Goście

Napisano 29 październik 2008 - 01:07

Miałem wypadek w pracy,mam zmiażdżoną rękę i szycie ok 4cm. jestem teraz na zwolnieniu lekarskim i prawdopodobnie zostanę na nim jeszcze jeden miesiąc czyli w zasadzie 2m-ce. Jestem ubezpieczony dodatkowo zakładowym ubezpieczeniem w PZU czy w związku z tym że nie miałem złamania lecz szycie i krwiak który uniemożliwia mi sprawne posługiwanie sie dłonią dopuki nie wchłonie się co ma trwać ok 2 m-ce przysługuje mi się odszkodowanie z ZUS i PZU.

#16 Guest_Ulka

Guest_Ulka
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2008 - 08:41

Mój mąż miał wypadek w pracy na drugi dzień po przyjęciu do pracy, miał umowę na okres próbny a dziś musi odebrać świadectwo pracy bo nie przedłużył mu zakład umowy. Co będzie z jego ubezpieczeniem? Mam nadzieję, że operacja kręgosłupa do której jest zakwalifikowany nie będzie odpłatna jak również opieka lekarska.

#17 Guest_p40

Guest_p40
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2008 - 13:14

Autor artykułu najprawdopodobniej nie czytał dokładnie przepisów albo ich nie rozumie. Primo stwierdzenie,że "Związek zostaje zerwany wówczas, gdy pracownik:• spożywał alkohol w czasie pracy lub znajdowanie się w czasie i miejscu pracy w stanie nietrzeźwym" co nie jest do końca prawdą.Nie zawsze alkohol wyklucza prawo do świadczeń z ustawy wypadkowej.Art.21.2 "Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują również ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku" i to chyba jasne dla wszystkich(z wyjątkiem autora M.N.)I to tylko jeden z błędów które znalazłem w komentarzu autora do ustawy.Zalecam ostrożność w powoływaniu się na ww komentarz.

#18 Guest_ann

Guest_ann
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2008 - 11:08

do KaeM, do Ulka,do MK Marcindotyczy sprawy wypadków przy pracy (nie mylić z wypadkami w pracy, bo nie zawsze wypadek w pracy jest wypadkiem przy pracy)- definicja w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. nr 199, poz 1673 z późn. zm.)Kodeks Pracy nakłada na pracodawcę określone obowiązki w razie zaistnienia wypadku przy pracy:skrótowo - likwidacja lub ograniczenie zagrożenia; udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu; ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku; zawiadomienie inspekcji pracy i prokuratora jeśli był wypadek śmiertelny, ciężki lub zbiorowy; prowadzenie rejestru wypadków przy pracy; ponoszenie kosztów związanych z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy; analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i na ich podstawie stosowanie właściwych środków zapobiegawczych. Postępowanie powypadkowe reguluje rozporządzenie RM z 28 lipca 1998 r. w spr. ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz. U. nr 115, poz. 744 z późń. zm.)Wobec powyższego powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy (- kto wchodzi w skład zespołu jest wyszczególnione w rozp. o wypadkach, jesli nie ma służby bhp wewnątrz zakładu, może się tym zająć ktoś z zewnątrz np umowa zlecenie ze specjalistą bhp), ustala okoliczności i przyczyny jw. - tworzy całą dokumentację powypadkową, pracodawca ją zatwierdza, poszkodowany (i dokumenty - informacje ewentualnych świadków) podpisuje (ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń w protokole powypadkowym). Czas tworzenia całości dokumentacji powypadkowej jest obligowany przepisami zawartymi w rozp. o wypadkach i postępowaniu powypadkowym. Poszkodowany ma prawo do świadczeń wynikających z ustawy wypadkowej, dlatego po powrocie ze zwolnienia (zwolnienie do ZUS przesyłamy podbite, że wypadek przy pracy z nr protokołu powypadkowego - 100% płatne, bo z chwilą tworzenia dokumentacji powypadkowej zakwalifikowaliśmy wypadek jako wypadek przy pracy) z drukiem N-9 czyli zaświadczeniem o stanie zdrowia, składa wniosek do pracodawcy o skierowanie na komisję lekarską ZUS, celem ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu, spowodowanego wypadkiem przy pracy. Pracodawca tenże wniosek, + pismo przewodnie do ZUS (skierowanie na komisję lekarską ZUS, + N-9, + protokół powypadkowy wraz z wyjaśnieniem poszkodowanego i informacją świadka (lub świadków jeśli są) przekazuje do ZUS. ZUS po rozpatrzeniu wysyła poszkodowanemu wezwanie na komisję lekarską. Po zus-owskich badaniach informacja o przyznanym odszkodowaniu przychodzi bezpośrednio do poszkodowanego, do firmy tez ZUS wysyła informację o wypłaconym jednorazowym odszkodowaniu z tytułu uszczerbku na zdrowiu w następstwie wypadku przy pracy.Do powyższych dokumentów dochodzi jeszcze Z-KW czyli statystyczna karta wypadku jaką należy wypełnić i przekazać do Urzędu Statystycznego (ma 2 części; 1 -dną wypełniamy i przekazujemy w przysługującym terminie do 15- dnia następnego miesiąca po wypadku, 2-gą po zakończeniu leczenia spowodowanego wypadkiem).Jeśli chodzi o dodatkowe ubezpieczenie, o którym pisał MK Marcin, dokumenty związane z wypadkiem składa sam poszkodowany i w zależności od firmy ubezpieczającej dostarcza im takie dokumenty jakie są potrzebne.Myślę, że wyjaśnienia są czytelne, a oprócz tego podane są akty prawne gdzie można doczytać. pozdrawiam.

#19 Guest_ANA

Guest_ANA
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2008 - 09:59

hej mam pytanie co w momencie gdy dostałam już protokół powypadkowy w którym stwierdzono wypadek przy pracy co dalej robić bo mój behapowiec niechętnie współpracuje ze mną ??????

#20 Guest_Reniffer

Guest_Reniffer
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 16:21

Ann, stokrotnie dziękuję za Twoją wypowiedź, szukam i szukam po necie, a Ty w jednym miejscu zawarłaś wszystko!! Dzięki ogromne!! :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych