Skocz do zawartości

Zdjęcie

Z-15 wypełnia pracownik w małych firmach ?

wróć do serwisu Kadry 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Katarzynka

Katarzynka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 770 postów

Napisano 26 grudzień 2012 - 13:04

Witam, zapytała mnie nauczycielka w małej placówce prywatnej, czy ona musi wypełniać druk z-15 i sama zanosić do ZUS, bo dyrektorka tak im każe.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13419 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 grudzień 2012 - 18:41

O ile pamiętam druk Z-15 dotyczy zasiłku opiekuńczego.
Jeśli to jest mały pracodawca i płatnikiem zasiłków jest ZUS, to wszystkie dokumenty do zasiłku do ZUS przekazuje pracodawca. Tak więc pracownik jemu musi dać ten druczek.

#3 Katarzynka

Katarzynka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 770 postów

Napisano 26 grudzień 2012 - 19:46

Czyli jest to obowiązek dyrektorki.

#4 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5282 postów

Napisano 27 grudzień 2012 - 08:46

Pracownik oddaje do pracodawcy zwolnienie lekarskie i wypełniony druk Z-15, pracodawca wypełnia druk Z-3 i wszystkie te dokumenty przesyła do ZUS

#5 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 27 grudzień 2012 - 09:23

druk Z-15 to wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego , więc jest logiczne ,że wypełnia go osoba ubiegająca się o taką wypłatę, czyli pracownik

#6 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 27 grudzień 2012 - 10:02

W zasadzie pracodawca ma obowiązek wysłać zwolnienie lekarskie (ZUS ZLA) oraz zaświadczenie płatnika składek (ZUS Z-3) do ZUS, natomiast oświadczenie do opieki - druk ZUS Z-15 wypełnia pracownik.Jak to jest z jego wysyłaniem do ZUS? Różnie, ponieważ nie ma jednoznacznego wskazania w przepisach, kto ma to dostarczyć do ZUS.Pracodawca może więc (ale nie musi!) wręczyć pracownikowi do wypełnienia druk ZUS Z-15 i wysłać je do ZUS wraz ze zwolnieniem i zaświadczeniem płatnika składek. ZUS dostanie wowczas komplet dokumentów i w 30 dni wypłaci świadczenie.Opcja druga: pracodawca wypełnia zaświadczenie płatnika składek i wraz ze zwolnieniem lekarskim wysyła je do ZUS. ZUS po ich otrzymaniu wysyła do pracownika pismo wraz z drukiem Z-15 do wypełnienia. Po odesłaniu wypełnionego druku przez pracownika - ZUS ma 30 dni na wypłatę świadczenia.W drugim przypadku wypłata świadczenia zapewne przeciągnie się w czasie.

#7 Katarzynka

Katarzynka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 770 postów

Napisano 27 grudzień 2012 - 11:26

Fakt, nie dopytałam, ale Z-3 także pracownik ma sam wypełnić i razem z ZLA i Z-15 dostarczyć do ZUS.

#8 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5282 postów

Napisano 27 grudzień 2012 - 11:30

Z-3 wypełnia pracodawca, pracownik nie może

#9 Guest_Klarkia

Guest_Klarkia
  • Goście

Napisano 26 listopad 2013 - 17:46

Witam, mam pytanie do punktu 3 w formularzu Z-15: co wpisać jeśli wniosek o zasiłek opiekuńczy składa ojciec dziecka, a matka przebywająca na urlopie macierzyńskim w tym samym czasie co choroba dziecka przebywała stale w szpitalu z drugim dzieckiem?

#10 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 27 listopad 2013 - 08:07

Witam, mam pytanie do punktu 3 w formularzu Z-15: co wpisać jeśli wniosek o zasiłek opiekuńczy składa ojciec dziecka, a matka przebywająca na urlopie macierzyńskim w tym samym czasie co choroba dziecka przebywała stale w szpitalu z drugim dzieckiem?

Wpisuje zgodnie z prawdą - matka dziecka we wskazanym wyżej okresie przebywa na urlopie macierzyńskim i jednocześnie przebywa z drugim dzieckiem w szpitalu.

(Sugeruję też aby matka dziecka miała jakiś dowód swojej obecności w szpitalu w razie gdyby ZUS domagał się udowodnienia tego faktu.)

#11 Guest_KasiaJ

Guest_KasiaJ
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2017 - 13:20

Witam,

proszę mi napisać czy jeśli jestem osobą współpracującą, przez ostatni tydzień miałam zwolnienie lekarskie, teraz zostało ono przedłużone o kolejny tydzień (zwolnienie jest na dziecko, które ma 19 miesięcy), to czy po raz kolejny przekazując druk ZLA do ZUS muszę ponownie dołaczać wypełniony druk Z-15, a płatnik ponownie wypełnia druk Z-3B? Będę wdzięczna za informacje, dziekuję.

#12 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5282 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 13:54

Do każdego zwolnienia należy wypełnić druk Z-15

#13 Guest_KasiaJ

Guest_KasiaJ
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2017 - 13:59

Do każdego zwolnienia należy wypełnić druk Z-15

Dziękuję, a płatnik wypełnia druk Z-3B?

#14 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5282 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 14:04

Teoretycznie nie, bo jak rozumiem jest to kontynuacja zwolnienia bez dnia przerwy. Wszystko zależy jak pracodawca prześle do ZUS dokumenty, czy z pismem przewodnim, że jest to kontynuacja zwolnienia lekarskiego.

#15 Guest_KasiaJ

Guest_KasiaJ
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2017 - 14:10

A jak winno być przesłane? A może lepiej, na wszelki wypadek wypełnić i wysłać z drukiem Z-3B? Chyba nie zaszkodzi?

#16 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5282 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 14:14

Też tak myślę

#17 Guest_KasiaJ

Guest_KasiaJ
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2017 - 18:28

Witam ponownie, co zatem winnam wpisać w części II pk. 4 druku Z-15, jesli jest to ciągłość zwolnienia lekarskiego i druk wypełniam po raz drugi? Pracodawca jest ten sam. Czy powinnam wpisać ilośc dni z poprzedniego zwolnienia lekarskiego na dziecko?

#18 Guest_momika

Guest_momika
  • Goście

Napisano 08 maj 2018 - 20:12

Witam a jak mi pracodawca nie dał takiego druku Z A 15 to muszę sama jechać do zusu i tam to wypełnić?

#19 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5282 postów

Napisano 09 maj 2018 - 12:34

Druki Z-15 są do pobrania ze strony internetowej ZUS.

#20 Guest_Kinga

Guest_Kinga
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2019 - 14:06

Czy muszę wpisywać na druku Z-15A danego ojca dziecka skoro jesteśmy po rozwodzie i dziecko u ojca jest tylko w wyznaczonym czasie.Ja jako mama mam pełną władzę rodzicielska.I nie posiadam ani numeru dowodu ani numeru pesla byłego męża.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych