Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zaliczka na podatek dochodowy

zaliczka podatek dochodowy 2012 jak wyliczyć

wróć do serwisu Księgowość 54 odpowiedzi w tym temacie

#21 kmlnvm

kmlnvm

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 12 styczeń 2016 - 10:59

ok, w takim razie jak będą wyglądały zaliczki przy stałych dochodach 5000zł i małym zusie?
i co wtedy na koniec roku się robi? dopłaca podatek dochodowy?
bo nie rozumiem dlaczego odliczam w każdym miesiącu wg tego wzoru kwotę wolną od podatku



#22 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13253 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 styczeń 2016 - 22:42

Zajrzyj do ustawy o pdof i odszukaj tabelkę, w której jest pokazane jak się liczy podatek według skali podatkowej. To jest w Art. 27.1.

 

Liczy się - dochód x 18 % - 556,02 i od tego co wyjdzie odejmuje się zapłacone składki zdrowotne, ale tylko 7,75 % podstawy składek. W 2015 roku była to kwota 240,60 zł .

 

Za pierwszy miesiąc dg wyliczenie jest proste: 5.000 x 18 % - 556,02 = 343,98 czyli zaliczka 344.

Za drugi miesiąc 5.000 + 5.000 - 150,- /kwota składek przykładowa, bo nie pamiętam, składki zapłacone w drugim miesiącu / = 9.850 x 18 % - 556,02 - 240,60 = 976,38 = 976 - 344 = 632,- zaliczka za drugi miesiąc.

I tak po kolei wyliczasz za następne miesiące. Zaliczkę za  grudzień wpłaca się do 20-go stycznia.

A do końca kwietnia należy zrobić zeznanie PIT-36 plus PIT/B.  



#23 Guest_katarinka

Guest_katarinka
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2016 - 13:19

a może skorzystaj z łatwiejszego rozwiązania jakim jest program do prowadzenia kpir. Ja od dłuższego czasu prowadzę w takim programie księgowość i nie muszę martwić się obliczaniem podatku dochodowego. Korzystam z programu Mała Księgowość Pakietu Przedsiębiorcy i nie muszę co miesiąc sama liczyć. Program robi to za mnie :) polecam !

#24 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2016 - 18:35

Czy licząc zaliczkę na podatek dochodowy za styczeń odejmuję składki społeczne zapłacone w styczniu? W styczniu były płacone przecież za grudzień poprzedniego roku.



#25 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13253 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 lipiec 2016 - 21:51

tak, licząc zaliczkę za dany miesiąc odejmuje się składki zapłacone w tym miesiącu, nieważne którego miesiąca one dotyczą



#26 Guest_alex

Guest_alex
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2016 - 14:21

Witam,

proszę o pomoc. Jestem zatrudniona na umowę o pracę, w listopadzie założyłam własną działalność.

Obliczam zaliczkę na podatek dochodowy:

Przychód 500zł

Koszt 300 zł

Dochód = 500-300 = 200zł

Zaliczka 200zł*18%= 36zł

Zdrowotne wpłaciłam w miesiącu grudzień. Także za listopad nie mogę obliczyć. Kwotę wolną od podatku liczą mi od umowy.

 

Proszę o potwierdzenie czy powinnam zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy? i czy dobrze obliczyłam?

Czy istnieje jakiś próg kwotowy od której nie muszę płacić zaliczki na podatek?

 



#27 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13253 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 grudzień 2016 - 22:53

Co do zasady ulga podatkowa 556,02 zł powinna być rozliczana w dg, ale skoro pracujesz i płatnik już ci odliczył prawie całą ulgę, to podatek za listopad policz tak jak napisałaś. I zaliczkę trzeba zapłacić.

Pracodawcy daj pismo o zaniechanie odliczania ulgi od stycznia. I w nowym roku odliczaj ją w działalności. 

 

Podatek za styczeń policzysz tak:

dochód x 18 % - 556,02 = podatek - zapłacone w styczniu składki zdrowotne /7,75 % podstawy składek/.

Dochód i zaliczkę na pdof zaokrągla się do złotówki.



#28 dokhjfh

dokhjfh

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 grudzień 2016 - 19:56

Witam serdecznie . 

Potrzebuje pomocy. Pracuję przez Polskiego pośrednika a raczej firmę delegującą ludzi do Niemiec do pracy. Pracuje na pół etatu, 925 zł brutto, te pieniądze firma wysyła mi na konto w polskim banku , natomiast kwotę w euro tj ok 900 euro mam wysyłane na kartę którą dostałam od pracodawcy. W umowie nie ma ani słowa o ubezpieczeniach zdrowotnych, żadnych składkach na cokolwie.. Co w takim razie z podatkiem? Czy firma sama mnie rozliczy?  BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDZ.



#29 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 01 marzec 2017 - 09:54

Rozumiem że prowadząc jednoosobową działalność (nie zatrudniam nikogo) nie wyliczam co miesiąc i nie płacę zaliczek dopiero na koniec roku w picie wszystko ujmuje ?



#30 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13253 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 marzec 2017 - 23:00

A z czego wyciągasz taki błędny wniosek ?



#31 Guest_Niewiedzaca

Guest_Niewiedzaca
  • Goście

Napisano 02 marzec 2017 - 21:00

Witam. Ja tak trochę z innej strony. Czy moge w PIT 37 zastosować podwyższone koszty mieszkam w innej miejscowości mimo tego, ze 3 miesiące pracowałam na umowe zlecenie, a później 6 miesiecy na umowe o prace u tego samego pracodawcy, gdzie nie złożyłam oświadczenia o podwyższonych KUP?

#32 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13253 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 marzec 2017 - 22:15

tak, za miesiące z etatem możesz wpisać kup podwyższone 



#33 Guest_Niewiedzaca

Guest_Niewiedzaca
  • Goście

Napisano 03 marzec 2017 - 15:20

Czyli jak pracodawca odliczal 111.25, to nie bedzie mial z tego powodu jakichs problemow, jezeli ja wykaze podwyzszone?

#34 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18719 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 marzec 2017 - 17:01

Nie. Nie złożyłaś przecież oświadczenia.

#35 Guest_Niewiedzaca

Guest_Niewiedzaca
  • Goście

Napisano 03 marzec 2017 - 17:11

No to zaraz bo się zakrecilam, jak nie złożyłam tego oświadczenia to przy rocznym nie moge zastosować podwyższonych KUP?

#36 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13253 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 marzec 2017 - 17:48

przecież możesz

 

pytałaś czy pracodawca nie będzie miał problemu, że ty w PIT wpiszesz kup podwyższone 



#37 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18719 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 marzec 2017 - 17:55

...i ja odniosłam się do ewentualnych problemów pracodawcy :)

#38 Guest_Niewiedzaca

Guest_Niewiedzaca
  • Goście

Napisano 03 marzec 2017 - 18:27

A co w przypadku gdy pracownik złożył PIT2, wtedy juz nie moze wykazac wyzszysz?

#39 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13253 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 marzec 2017 - 18:53

PIT-2 nie ma nic wspólnego z kosztami. 



#40 Guest_Niewiedzaca

Guest_Niewiedzaca
  • Goście

Napisano 03 marzec 2017 - 19:11

Dziekuje bardzo za odpowiedzi :)



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zaliczka, podatek dochodowy, 2012, jak wyliczyć

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych