Skocz do zawartości


środek trwały, sprzedaż mieszana i odliczenie VAT

vat środek trwały proporcja

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Karola

Guest_Karola
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2012 - 13:21

Witam.Mam taki problem. W związku z wprowadzeniem nowego oprogramowania została zrobiona sieć komputerowa, kupiony komputer, serwer, oczywiście oprogramowanie.Sprzęt będzie służył zarówno sprzedaży opodatkowanej jak i zwolnionej.Komputer, monitor i oprogramowanie to osobny środek trwały, poniżej 15.000,00 więc traktuję go jak ŚT niskiej wartości i nie muszę korygować w kolejnych latach (czyli w deklaracji nie wydzielam go w rubryce 49/50?).Czy te 15.000,00 to wartość brutto czy netto?Serwer i sieć zostały zakupione u dwóch różnych dostawców, więc są na nie 2 różne faktury, ale jest to jeden ŚT (sieć), dodatkowo jest jeszcze trzecia faktura na prace instalacyjne, która zwiększa wartość sieci.Każda faktura z osobna opiewa na mniej niż 15.000 ale wartość całej sieci jest w sumie większa od 15.000,00.Czy zatem traktuję te wszystkie f-ry dotyczące jednego środka trwałego, jak przewyższające 15.000 i będę musiała korygować VAT przez następne 5 lat?

#2 ksiegowy

ksiegowy

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 18 grudzień 2012 - 13:12

w przypadku zakupu środka trwałego jego wartość początkową stanowi cena nabycia, ustalona z uwzględnieniem przepisów art. 28 ust. 2 i ust. 8 ustawy o rachunkowości, tzn. cena jego zakupu, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem środka trwałego do stanu zdatnego do używania, łącznie z kosztami transportu, załadunku, wyładunku, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyskicena ta obejmuje ponadto ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres montażu lub przystosowania do używania środka trwałegosposób rozliczeń między dostawcą a odbiorcą nie ma wpływu na wartość początkową środka gdyż każdy mógłby wtedy poprosić o dostawy/faktury na kwotę np. nie 100.000zł tylko 10 po 10.000złdodatkowo proponował bym zapoznać się tym czym jest środek trwały – ustawa 29 wrzesień 1994r o rachunkowości (Dz. U. z 2009r. Nr 152, poz. 1223, Nr 157, poz. 1241 i Nr 165, poz. 1316 oraz z 2010r. Nr 47, poz. 278) albo przeczytać o tym w KŚTwww.wsparciepodatkowe.blogspot.com/p/abolicja-zus.html



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: vat, środek trwały, proporcja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych