Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Umowa zlecenia

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Natalusia87

Natalusia87

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 24 postów

Napisano 05 grudzień 2012 - 10:04

Witam,Mam pewien problem z umową zlecenia. Mam pracownika na umowę zlecenie od 01.01.2012r. w umowie jest zapis że wynagrodzenie ma dostawać do 10 dnia każdego miesiąca , niestety przez 3 miesiące go nie będzie a moj szef chce aby nadal były odprowadzane składki z tej umowy. I teraz jestem w kropce bo chłopaka nie ma , umowę ma do konca roku a ja musze odprowadzic składkę .

#2 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 05 grudzień 2012 - 10:14

ale składki muszą być od wynagrodzenia, teraz będą zerowe
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3745 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 05 grudzień 2012 - 10:35

składki nalicza się i odprowadza od kwot wypłaconych,jeżeli nie ma wypłat w danym miesiącu,to do ZUS sporządza się RCA zerowe

#4 Guest_miśka

Guest_miśka
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2012 - 17:29

Witam Jestem studentką i mam pracę na umowę zlecenie, nie zawsze mi pasuje pracować w weekend i z tego powodu kierowniczka robi mi problem w pracy albo studia albo praca. ale w umowie mam zaznaczone że student, ale nie mam nic napisane że w weekendy też muszę pracować . Jak to wygląda prawnie ? Proszę o pomoc ,odpowiedź.

#5 Guest_miśka

Guest_miśka
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2012 - 17:41

Witam Jestem studentką i mam pracę na umowę zlecenie, nie zawsze mi pasuje pracować w weekend i z tego powodu kierowniczka robi mi problem w pracy albo studia albo praca. ale w umowie mam zaznaczone że student, ale nie mam nic napisane że w weekendy też muszę pracować . Jak to wygląda prawnie ? Proszę o pomoc ,odpowiedź.

#6 Katarzynka

Katarzynka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 770 postów

Napisano 09 grudzień 2012 - 18:48

Nie masz napisane o weekendach, ale to także znaczy, że nie masz napisane, że wykonujesz czynności tylko w dni robocze. Na umowę zlecenie to nie jest "praca" więc nie obowiązują Cię zasady z Kodeksu Pracy. Natomiast jeśli masz kierowniczkę, która coś Ci każe, masz wykonywać swoje czynności we skazanym przez nią czasie i miejscu to wygląda na umowę o pracę. Więc możesz jej powiedzieć, że jeśli Musisz przyjść w dzień wskazany przez nią to niech Ci zmieni umowę na umowę o pracę i wtedy będziesz musiała. Ale oczywiście skutek tego może być różny, wiadomo czego się można spodziewać.Generalnie w zdaniu "albo studia albo praca" jest więc błąd, bo Ty nie pracujesz.Tylko wykonujesz zlecenie. Firma oszczędza na Tobie nie płacąc ZUS-u, nie masz urlopu, chorobowego i wszystkich innych przywilejów wynikających z Kodeksu Pracy. Ale także rozwiązać tą umowę mogą w każdej chwili bez względu na to co napisali w umowie.W każdym razie wygląda to tak, że zgodnie z Kodeksem Cywilnym zleceniobiorca czyli Ty umawiasz się ze zleceniodawcą, czyli firmą którą reprezentuje kierowniczka do świadczenia usług. A już to kiedy wy się na tą pracę umawiacie to już bardziej kwestia waszej umowy, więc nikt w to ingerować za bardzo nie może, na pewno nie inspektor PIP, bo nie ma takich możliwości.

#7 Guest_mikusua

Guest_mikusua
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2012 - 22:10

Bardzo dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam.Dołączona grafika

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych